f6;\ Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -7- Woensdag 6 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.00 uur! Donderdag 21 oktober: Vergadering Comité Restauratie Kerk bij Pieter Maes. Aanvang 15.00 uur. Zaterdag 20 november: Herdenking 60 Jaar Bevrijding en 60 Jaar Deportaties in de H.Mis van 19.00 uur met aansluitend onthulling herdenkingsplaquette voor gedeporteerden en vervolgens samenkomst in het gemeenschapshuis. Boerengezegden 9 Lang klieëverzaod verkoeëpe. (Lang werk hebben met biechten.) 9 'n Zöndagsliek scheldt de waek of mónd niks kwiet. (Wat op een zondag gebeurt, spreekt niemand vrij van de gevolgen.) 9 Paeper ien de reet hebbe. (Werd gezegd van iemand die altijd bezig was; niet stil kon zitten.) 9 "'t Is uut!, zaej de maad en toen smeet ze urre rok ower de heg. 9 Vrowliegedachte en weenternaachte verandere drie kieër ien 'n uur. Monument herdenking deportaties 1944 De door het Lokaal Historisch Platform Venray ingestelde Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray heeft onder voorzitterschap van Jan Strijbos haar werkzaamheden zo goed als afgerond. Op de vergadering van 27 september werd de eerste herdenkingsplaquette overhandigd aan de Dorpsraad van Leunen en in dit dorp zijn de razzia's en deportaties verleden zondag herdacht en is het eerste herdenkingsmonumentje binnen onze gemeente onthuld. We zijn bijzonder blij dat de leden van de Werkgroep, waarin naast het Lokaal Historisch Platform Venray de dorpsraden en historische groeperingen uit Castenray, Heide, Leunen, Oirlo, Oostrum en Veulen vertegenwoordigd zijn, met de materiaalkeuze van de plaquette afgeweken zijn van de overige 40 dorpen in Noord- en Midden Limburg. Het donkere, gepolijste graniet met het opschrift in zilverkleur biedt een veel monumentalere uitstraling dan het aluminium, waar de overige dorpen voor gekozen hebben. Daarbij heeft graniet normaal gesproken een veel langere levensduur en is het veel minder kwetsbaar. Het is de meerprijs dubbel en dwars waard. U kunt het herdenkingsmonumentje zien bij de kerk in Leunen. Op vrijdag 8 oktober begint om 12.00 uur in Venlo in de stationshal de centrale herdenking door de Stichting Herdenking Deportaties Oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg. Omdat vanaf het Venlose station vele duizenden dwangarbeiders per trein, veelal in stinkende veewagons, naar Duitsland werden weggevoerd, zal ook hier een herdenkingsplaquette onthuld worden. Deportatieverhaal Vandaag het door leerlingen van de Castenrayse basisschool opgeschreven verhaal van Wiel Classens, die in Klein Oirlo gewoond heeft. Wiel Classens was in de oorlog slager voor de Duitsers en na de oorlog is dat zijn beroep geworden. Vanaf het jaar 1943 is hij bij Grad Dinghs ondergedoken voor twee jaar. Ze hadden daar drie ondergrondse schuilkelders. Wiel kwam uit Horst, maar zat ondergedoken in Klein Oirlo, er zaten ook joden bij. Er is één man uit Wiel zijn dorp gedood tijdens de razzia. Hij werd in een trein doodgeschoten. ttcftting fjeemfcun8t'g Cenootscfjap Castenra? Iff to,

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 7