-17- Op zoek naar informatie over het beeld kwamen we via de gemeente Rotterdam in contact met pastoor Van de Winkel en via hem met mevr. Afra van Bennekom-Dam. Zij schreef in september 2003 in het 'Groene boekje', het maandelijkse parochiebulletin van de St.Michaelkerk het volgende artikel: Een nieuw leven voor een Heilig Hart. Veel parochianen uit Het Zwaantje zullen nog wel weten dat er linksvoor in de Sint Michaelkerk een beeld stond van het Heilig Hart van Jezus. Een mooi beeld met moderne strakke lijnen, gemaakt van ivoorwit materiaal. Na de sluiting van de Zwaantjeskerk kwam dit beeld in Geijsteren Noord Limburg terecht. Na renovatie van de kerkruimte in Geijsteren was er geen geschikte plaats meer voor het beeld. In het afgelopen jaar kwam er bij het parochiesecretariaat een verzoek binnen uit Castenray Noord Limburg om nadere gegevens over het beeld. Via de parochie in Geijsteren was het beeld in bezit gekomen van de parochie van de Heilige Matthias in Castenray. En toevalligerwijs kreeg ik de taak om eens na te gaan of er iets over dit beeld te vinden was. Op de lijst van geveilde artikelen uit de Zwaantjeskerk kwam het Heilig Hartbeeld niet voor. Logisch, omdat dit beeld al naar een andere parochie was verhuisd. Hoe kon ik er nu achterkomen waar het beeld vandaan kwam en wie de kunstenaar was? In het archief van onze parochie ging ik op zoek naar notulen van het kerkbestuur uit de dertiger jaren. Omstreeks die tijd moest het beeld zijn gemaakt. Daar kon ik er niets over vinden. Mijn oog viel op een dik boek met een etiket op de rug: 'schenkingenDaarin bladerend vond ik de volgende notitie: "1931 - Heilig Hartbeeld geschonken ter gelegenheid van een veertigjarig huwelijk door het echtpaar Petrus Oostdam en Catharina Van Schie. En dat was het dan! Beter iets dan niets, nietwaar? Via een telefoontje heb ik dit laten weten aan de heer Strijbos in Castenray. Het liet me niet echt met rust. Thuisgekomen liep ik er steeds maar aan te denken. Opeens kreeg ik een idee. Heel toevallig is een rekeningenboek van de schilder uit het Zwaantje, Gerard Koot, in ons bezit. Dat boek is kortgeleden helemaal doorgekeken in verband met de geschiedenis van de Zwaantjeskerk. Koot was de katholieke schilder, Van Bennekom de katholieke metselaar en Boers de katholieke timmerman. Dat driemanschap deed dus veelal de voorkomende werkzaamheden aan kerk, pastorie en R. K. scholen. In dat rekeningenboek (vanaf1940) lag voorin een nota voor het plaatsen van het beeld door Van Bennekom en Koot. Verder vond ik bij die nota een foto en een rekening van het beeld. Let op: uit 19311 Toeval? De rekening was van vader en dochter Sprenkels, beeldhouwers uit Bergschenhoek. De tekst luidde als volgt: 'Aan u geleverd volgens afspraak een Heilig Hartbeeld F 800,—. Wie van de twee het beeld gemaakt heeft en welk materiaal er voor gebruikt is, werd niet vermeld. Op verzoek van de nieuwe eigenaren heb ik de originelen opgestuurd en daar was men erg blij mee. Afgelopen week viel er een uitnodiging in debus van het Kerkbestuur, de Dorpsraad en de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Op zaterdag 6 september viert men het zeventigjarig bestaan van de parochie met een plechtige Eucharistieviering. Aansluitend vindt de inzegening van het onlangs bij de kerk geplaatste beeldplaats en daarna volgt de officiële ingebruikneming van het gerenoveerde Dorpsplein. In het gemeenschapshuis is een expositie in het kader van zeventig jaar parochie. Zo is er in onze tijd toch nog een 'rijk rooms leven Een mooi verhaal, vindt u niet? Afra van Bennekom Met recht een mooi verhaal. Mevrouw Afra van Bennekom, met wie ik vorig jaar verschillende malen contact heb gehad, was de schoondochter van metselaar Van Bennekom, die het voetstuk voor het beeld in de St.Michaelkerk metselde. Ze overleed begin dit jaar. Het bewuste artikel werd door het bezoek uit Hazerswoude meegebracht. Zij kregen het artikel pas na de inzegening van het H.Hartbeeld in Castenray onder ogen. Nooit hadden ze iets geweten van de schenking van het beeld.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 17