Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -16- Donderdag 26 augustus: Vergadering Comité Restauratie Kerk bij Pieter Maes. Aanvang 15.00 uur. Maandag 30 augustus: Vergadering (le lustrum) Lokaal Historisch Platform in De Kemphaan te Venray. Aanvang 20.00 uur. Tijdens deze vergadering komt een subsidieaanvraag voor restauratie van de drie gebrandschilderde ramen op het priesterkoor van onze kerk aan de orde. Woensdag 1 september: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 20 november: Herdenking 60 Jaar Bevrijding en 60 Jaar Deportaties in de H.Mis van 19.00 uur met aansluitend onthulling herdenkingsplaquette voor gedeporteerden en vervolgens samenkomst in het gemeenschapshuis. Boerengezegden Zonder waerk gennen hönning. (Een goed eindresultaat behoeft de nodige inspanning.) Alles moest wat van de katte kumt. (Een eigenschap verloochent zich niet.) Dat vrommes het de keutel kort bij 't hart zitte; die mot urst mar 's ower 'n blaow staentje pisse! (Die vrouw is erg kortaf; ze moet eerst rustig nadenken, voordat ze wat zegt.) As twieë vrollie eur aege tröppe, wert licht 'n derde ower d'n haekel gehald. 'n Goej begin is ennen dalder werd! Heilig Hartbeeld kreeg bezoek Vorige week dinsdag, 17 augustus, werd het H.Hartbeeld bij onze parochiekerk vereerd met bezoek uit Hazerswoude. De 71-jarige Toos Kortman-Oostdam en de 66-jarige Greetje Pennings-Oostdam, twee kleindochters van opa en oma Oostdam- Van Schie, kwamen het beeld in Castenray bekijken. Ze werden vergezeld van de 71 jarige Truus Oostdam-Vergeer, weduwe van een kleinzoon van opa en oma Oostdam-Van Schie, en van de 66 jarige Leo Pennings, echtgenoot van kleindochter Greetje. Het echtpaar Petrus Oostdam en Catharina van Schie schonk het H.Hartbeeld op 30 april 1931 bij gelegenheid van hun 40-jarig huwelijk aan de St.Michaelkerk in Hazerswoude. Het beeld werd toentertijd voor f 800,- gemaakt in de ateliers van beeldend kunstenaar Jac. Sprenkels te Hillegersberg. Deze kunstenaar, die op 6 februari 1872 in Den Bosch geboren werd, studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en volgde eveneens een opleiding in beeldende kunsten in Augsburg (Duitsland). Hij maakte veel werk voor kerken en was derhalve overwegend beeldhouwer van religieuze onderwerpen. Zijn dochter Johanna Sprenkels werd op 6 april 1901 in Keulen geboren. Ook zij was beeldhouwster en woonde later in Rotterdam, waar ze onder andere in het atelier van haar vader werkzaam was. Volgens pastoor Van de Winkel uit Hazerswoude heeft het Castenrayse H.Hartbeeld van 1931 tot 1977 bij een zijaltaar in de St.Michaelkerk gestaan. Na sluiting van deze kerk in 1977 belandde het beeld in depot van het Karmelietenklooster in Hazerswoude, waarvan het nog in hetzelfde jaar via de karmeliet Jan Peters in de kerk van Geijsteren terechtkwam. In deze parochie was pater Peters in 1977 als opvolger van voormalig bisschop Moors parochieherder geworden. Aanvankelijk stond het H.Hartbeeld in de parochiekerk van Geijsteren op een prominente plek op het priesterkoor, maar bij de jaarlijkse opbouw van de kerststal moest het ruim 400 kg wegende beeld telkens verplaatst worden en uiteindelijk bleef het buiten het zicht van de kerkgangers naast een zijdeur staan. Totdat het oog van het kerkbestuur viel op een oproep van het Heemkundig Genootschap Castenray en zo kwam het beeld bij onze kerk te staan, waar het op 6 september 2003 op plechtige wijze werd ingezegend. ttcfjtmg fjeemfcunöi'g (Benootscfjai Casttnra? 4

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 16