-5- van de H. Familie is opgericht voor de mannen en de vrouwen, heeft zij weinig werfkracht meer. Dit blijkt wel hieruit dat 5 Sept. 1943 de laatste maal de Professie werd gedaan. Alvorens 'n beslissing te nemen, gaf de visitator 'n uiteenzetting over de geest en bedoeling van de Derde Orde. In het daarop volgend overleg en discussie kwam men tot de conclusie dat het lidmaatschap van twee Godsdienstige verenigingen te veel was en de D.O., door gebrek aan nieuwe jongere leden, 'n kwijnend leven zou beschoren blijven. Daarom was men algemeen, op 'n enkele uitzondering, voor de opheffing van de D.O. afd. De visitator deelde deze zienswijze ,maar wees de leden erop dat zij zich konden opgeven als "verspreid lid", zodat zij schriftelijk contact konden blijven behouden met de centrale van de D.O. De Derde Orde heeft in Castenray dus bestaan van 1933 tot 1954. Wat was dit nu eigenlijk voor een groepering? De oorsprong gaat terug naar St.Franciscus, die rond 1200 als jonge jongen leefde in het stadje Assisi in Noord-Italië. Hij was de zoon van rijke ouders en bezat alles wat zijn hart begeerde. Veel geld gaf hij uit aan uitbundige feesten met zijn vrienden, totdat hij tijdens een oorlog tussen Assisi en een naburig stadje gevangen genomen werd. Pas na een jaar kon hij weer naar huis, maar hij was tijdens zijn gevangenschap ernstig ziek geworden en moest maandenlang het bed houden. Zo had hij veel tijd om over zijn leven na te denken. Hij besloot om voortaan te gaan leven voor God en omdat er niets tussen hem en God in de weg mocht staan, gaf hij al zijn bezittingen weg en wilde alleen nog in armoede leven. De meeste mensen versleten hem voor gek, maar enkelen luisterden graag naar hem en wilden ook leven zoals hij. In 1223 stichtte Franciscus de orde van de minderbroeders (mannelijke volgelingen van Franciscus), die tegenwoordig drie takken telt: de Franciscanen, de Capucijnen en de Conventuelen. Bij de laatste groep valt de nadruk vooral op het samenleven in een klooster. De drie groepen waren ontstaan door onenigheid, zodat er splitsingen in andere groepen ontstonden. Aan het eind van de 19e eeuw bracht paus Leo XIII de drie groepen samen in de Eerste Orde. De Clarissen vormden de Tweede Orde. Clara was in 1194 geboren in Assisi en sloot zich op 18-jarige leeftijd aan bij de groep van Franciscus. In 1212 legde ook zij de gelofte (professie) van armoede, kuisheid en gehoorzaamheid af. Haar navolgelingen werden de 'Arme Vrouwen' genoemd en stichtten op diverse plaatsen in Europa kloosters. Pas op haar sterfbed kreeg Clara in 1253 van paus Innocentius IV de goedkeuring voor haar orde. Twee dagen later stierf ze. In de late Middeleeuwen voelden veel mensen zich aangetrokken tot het religieuze leven van Franciscus en Clara. Ze wilden echter liever niet in een klooster leven en ook niet celibatair (ongehuwd) blijven. Zo ontstond de Derde Orde, een groep van leken, mannen en vrouwen, die ook volgens een Franciscaanse regel leven, waarop zij professie afleggen. Volgens de parochiekroniek werd dit in Castenray op 5 september 1943 voor de laatste keer gedaan. Momenteel bestaat nog steeds de FLO, de Franciscaanse Lekenorde. In Castenray herinnert echter nog slechts het vaandel van de Derde Orde aan de periode, dat ook hier mensen deels volgens Franciscus' en Clara's zienswijzen wilden leven. Of dit uit pure overtuiging, of meer door propaganda of op aandrang van de kerkelijke overheid gebeurde, laten we maar in het midden. Het vaandel van de Derde Orde, zoals het momenteel nog in onze parochiekerk ligt opgeborgen. Het materiaalwaarvan het vervaardigd is, bestaat uit zijde en fluweel. Dit zijn uiterst kwetsbare stoffen en door het opgevouwen liggen zijn enkele beschadigingen opgetreden. Op 2 september a.s, komt mevr. Geelen uit Heel alle religieuze misgewaden conserveren en registreren, zodat dergelijke beschadigingen zoveel mogelijk voorkomen worden. We moeten nog nakijken, of in het kerkarchief informatie te vinden is over de maker(-ster) van het vaandel. Foto JS.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 5