Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -4- •ttcftting fjeemfcunötg Cenootscfia] Castenray Vandaag, woensdag 7 juli: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Dit is de laatste bijeenkomst voor de zomervakantie. De volgende vergadering is op woensdag 1 september. Donderdag 26 augustus: Vergadering Comité Restauratie Kerk bij Pieter Maes. Aanvang 15.00 uur. Maandag 30 augustus: Vergadering (le lustrum) Lokaal Historisch Platform in De Kemphaan te Venray. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden De kraag umhebbe. (Op z'n zondags gekleed gaan.) Dén het enne kop as ennen tuürhamer. (Die heeft een dik, rood hoofd.) Motte ten oeërlog: bidt dan! Gódde ower zieë: bidt dan twieë kieër! Gódde trowwe: bidt dan drie kieër! Goëd roms zien en slaecht katteliek! (Werd gezegd als iemand veel melk gebruikte in de koffie.) Ennen aide voerman huuërt nog gaer 't klappe van de zweep. (Ook al neemt men niet meer deel aan het arbeidsproces, men praat er dikwijls nog graag over.) Foto's en boek. Van Geert en Agnes Kuijpers kregen we een groot aantal oude foto's te leen o.a. van de bouw van de school. Hiermee kunnen we ons digitale archief flink aanvullen. Tevens worden de foto's gekopieerd, waarna ze weer terugbezorgd worden. Geert en Agnes, zeer bedankt. Hebt u ook nog oude foto's? We willen ze heel graag scannen en kopiëren. Van Leo en Annemie Drüggen kregen we het boek 'Ten oorlog voor Napoleon', geschreven door Jan Derix en Sjef Verlinden. Het gaat over de lotgevallen van Noordlimburgse dienstplichtigen in de Franse tijd (1794 - 1814). Alleen al in westelijk Noord-Limburg werden meer dan 700 jongen als dienstplichtigen opgeroepen om in het leger van Napoleon te dienen. Zij streden en stierven op verschillende slagvelden in Europa. Ook uit Castenray hebben enkele jongens gediend in Napoleons leger en daarbij het leven verloren. Zo stierf de 21-jarige Cornelis Vissers op 9 dec. 1808 in het ziekenhuis 'Val de Grace' (Dal van Genade) te Parijs. Hij was jager te voet in de Garde Impériale, de keizerlijke garde van Napoleon. Leo en Annemie, ook jullie zeer bedankt voor dit historische boekwerk. Rectificatie Vorige week schreven we een stukje over de mandolineclub. Dit clubje is er wel geweest, maar het bandje op de foto was een banjoclubje, dat tijdens de oorlog speelde. Dit was dus niet het groepje dat vermeld werd in de parochiekroniek. De mandolineclub werd na de oorlog opgericht. Binnenkort krijgt u van ons de juiste informatie over beide clubjes. Uit de parochiekroniek. 1954. Derde Orde. 16 Mei. Na het lof werd 'n buitenkerkel. vergadering in 't Patronaat gehouden. De Kerkel. visitator van de Derde Orde, de Z.E.P.Servulus Ridder O.F.M., leidt deze vergadering, die voornamelijk belegd is om tot "n beslissing te komen over het al of niet laten voortbestaan van %n Derde Orde afd. in de parochie. Aanvankelijk, bij haar oprichting onder de Z.E.H. Past. Verheggen, 9 April 1933, was de Derde Orde dé Godsdienstige vereniging in de parochie,maar sinds A afdeling Wil», r~-

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 4