Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -3- Zondag 13 juni: Officiële opening van de werkplek voor de Archeologische Werkgroep Venray. Locatie portiersgebouw St. Anna Venray van 14.00 - 17.00 uur. Hay Strijbos van ons genootschap is lid van de Archeologische Werkgroep Venray. Dinsdag 22 juni: Vergadering van de Stichting Deportatie Noord- en Midden-Limburg. Maandag 28 juni: Vergadering van de Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray in gemeenschapshuis De Gelderkoel te Heide. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 7 juli: Vergadering Heemkundig Genootschap bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Daor is mien himd te kort vur. (Daar schiet mijn kennis te kort.) 9 Van ennen os kunde nie mieër verwaachte as rinsvlaes! 9 Iets onder de schoen schriëve. (Niet rekenen op betaling.) 9 Dén ruukt nor de schup! Werd gezegd wanneer een oudere man voor de tweede keer trouwde met een veel jongere vrouw.) 9 Veuran ien de kaerk is 't waerm, aachteran is 't aerm. (Vroeger zaten de notabelen en meer welgestelden altijd vooraan in de kerk.) Onthulling plaquette voor gedeporteerden Zoals bekend zal er dit jaar in ons dorp een plaquette geplaatst worden ter herdenking van het feit dat het 60 jaar geleden is, dat enkele tientallen mannen in ons dorp in de nadagen van 1944 door de nazi's werden opgepakt en weggevoerd naar Duitsland. Ze moesten daar dwangarbeid verrichten in de Duitse oorlogsindustrie, aan spoorwegen en op landbouwbedrijven. De plaquette maakt deel uit van een regionaal herdenkingsproject. We willen de onthulling van de plaquette en de herdenking van 60 Jaar Bevrijding laten plaatsvinden op zaterdag 20 november vanaf 19.00 uur. Aan het programma wordt nog gewerkt, maar we zouden graag zien, dat u al vast rekening houdt met deze datum. Project herdenking gedeporteerden Momenteel zijn de leerlingen van groep 7/8 van de basisschool volop bezig met het interviewen van oud-gedeporteerden en/of hun familie. Aan de hand van een uitgebreide vragenlijst trachten ze zoveel mogelijk informatie boven water te krijgen over wat zich precies heeft afgespeeld in november 1944 en de maanden ema. Door de ervaringen van de gedeporteerde mannen op papier te zetten, schrijven ze een zeer belangrijk en indrukwekkend stuk lokale oorlogshistorie. Alle verhalen met eventuele foto's, persoonsbewijzen en andere toepasselijke oorlogsdocumenten worden op een website geplaatst (www.kerkrazzia.nB. Deze website is reeds operatief, maar de verhalen zullen pas in oktober/november van dit jaar te lezen zijn, omdat de website dan pas officieel geopend wordt. We hopen dat de personen die door de kinderen benaderd worden hun medewerking kunnen en willen verlenen. We realiseren ons dat het niet altijd gemakkelijk zal zijn, om 60 jaar na dato nog informatie te verstrekken, maar alles wat u nog weet te vertellen, is welkom. We danken u alvast allerhartelijkst voor uw medewerking Schenking Van Nel en Geert Kuijpers kregen we een drietal dozen met enkele tientallen pakjes 'Amateurs sigaretten'. Deze werden tijdens en vlak na de oorlog gemaakt bij Fermenteur A.Kreykamp's Tabaksbedrijven in Steyl. Een pakje van 20 sigaretten 2e soort kostte 20 ct opc. 4 ct. ticfjting fjeemfctinSt'g Cenootsclja Castenray ■»- I

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 3