fé: Stichting Heemkundig Genootschap Casten ray -12- Maandag 19 april: Lezing LGOG Venray in zaal 't Trefpunt Beukenrode. Aanvang 19.30 uur. De lezing wordt verzorgd door de archeologe en kunsthistorica mevr. A.Willemsen en heeft als thema 'Romeins speelgoed. Kindertijd in een wereldrijk'. Mevr.Willemsen is als conservator Middeleeuwen verbonden aan het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor niet-leden gratis toegankelijk. Uit de Romeinse tijd is veel bekend over de voorwerpen, waar kinderen mee speelden. Mevr. Willemsen presenteert in de lezing de resultaten van haar studie met zeer divers, vaak niet eerder vertoond materiaal. Ballen, dieren op wielen, stokpaarden, hoepels, jojo 's, knikkers, poppen, rammelaars, tollen en wapens. Ook de Romeinse kinderen gebruikten dit speelgoed. De lezing geeft niet alleen een rijk beeld van het speelgoed zelf, maar biedt ook een blik op het dagelijks leven van een doorsnee kind in een doorsnee Romeins gezin. Een verfrissende kijk op kinderen en hun speelgoed in het Romeinse Rijk. Woensdag 5 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 0 De aerpel wón al uut de pan, alvurres d'n daamp an de zoalder kwaam. (Daar was armoe troef.) 0 Loeëpe asof ge dörs tusse de bieën het. (Voorzichtig lopen.) Van um zudde de kriemel kriëge. (Van hem krijg je het op de zenuwen.) Dat ze dén lapzwans mar ópzalte. (Dat ze die nietsnut maar afdanken.) 0 Ge mót öw aege nie uuttrekke allieër ge nor bed gót. (Je moet niet op voorhandje geld en spullen weggeven.) 't Casels Broek - aflevering 40. Amfibieënpoelen Langs de Lollebeek ligt een paddenpoel, die tijdens de ruilverkaveling gegraven werd, om er boomstronken in te dumpen. Er kwamen echter maar een klein aantal stronken in, zodat er een vennetje ontstond, waar amfibieën als de Groene en Bruine Kikker, de Heikikker en de Gewone Pad zich al spoedig thuis voelden. Deze amfibieën komen op meerdere plaatsen in het natuurgebied voor. De Kleine Watersalamander werd eveneens meermaals bij de paddenpoel gesignaleerd. Aan planten groeien er o.a. de Slangewortel, de Wateraardbei en de Watermunt. In de paardenwei is ook nog een paddenpoel aangelegd. Door te talrijke hoge struiken en bomen rondom deze poel werd deze poel slechts sporadisch door amfibieën bezocht. Deze nuttige dieren hebben nu eenmaal graag wat zon, waarin ze zich kunnen koesteren en ook de eitjes en kikkervisjes kunnen zich dan beter ontwikkelen. Afgelopen herfst is een deel van de begroeiing verwijderd, zodat de zon meer kans krijgt bij de poel. De amfibieën zullen nu ongetwijfeld de poel weten te vinden. Vissen In de Lollebeek kwam een aantal jaren geleden het vrij zeldzame Bermpje nog voor. Door de vervuiling van de beek is deze vissoort verdwenen, want helder en zuurstofrijk water is voor deze soort een vereiste. ticfjtmg fjeetnRunötg 6enootscfjai tastcnray IV i hi f - -

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 12