%er£6estuur Castenray RESTAURATIE KERKGEBOUW Behalve een totale vernieuwing van de leien dakbedekking, waarover we u vorige week vertelden, behoeft ook het muur- en metselwerk enige restauratie. Op verschillende plaatsen is het voegwerk uitgesleten en losgeraakt. Dit doet zich vooral voor in het plintgedeelte dat onder langs het kerkgebouw loopt. Ook boven en onder enkele ramen, in de westgevel van de toren, in de schoorsteen en bij de steunberen tegen het schip en het priesterkoor is het voegwerk in slechte staat en dient het vervangen te worden. De gevels van de sacristie en de schoorsteen van de c.v. vertonen enkele scheuren door de onderlinge werking van de muren. Hier en daar is het metselwerk ook losgeraakt, zodat herstel noodzakelijk is geworden. Alle gevels dienen met hoge druk gereinigd en met algendoder behandeld te worden. Van alle tufsteen muurafdekkingen moeten de loszittende schilfers verwijderd en beschadigde stukken gerestaureerd worden. De houten raamkozijnen van de sacristie zijn rot en moeten in zijn geheel vervangen worden. De tegen inbraak bevestigde tralies voor de ramen zijn geroest en hebben door de roestwerking het hout kapot geduwd. Het water loopt bij regen langs de tralies in het kapot gedrukte hout en daardoor is houtrot ontstaan. Behalve de houten kozijnen worden ook de tralies vernieuwd. Ook de stalen bevestigingen van de gehengen in de luiken zijn doorgeroest en worden vervangen door roestvrij stalen bevestigingen. Op diverse plaatsen moet het houtwerk opnieuw geschilderd worden. Dat geldt uiteraard voor de nieuwe raamkozijnen, maar ook de houten bakgoten, de dakkapellen en de luiken hebben een schilderbeurt nodig. Een andere grote en dure klus is de restauratie van de glas-in-loodramen. Daarover vertellen we u een volgende keer meer. Momenteel zijn de aanvragen bij verschillende fondsen voor financiële ondersteuning verstuurd. We hopen uiteraard op een positieve reactie, zodat het overgrote deel van de restauratiekosten door subsidies gedekt zal worden. Enige financiële hulp van dc Castenrayse mensen is echter onontbeerlijk en wordt door verschillende fondsen ook als voorwaarde gesteld voor toekenning van subsidie. We vertrouwen er op dat we met zijn allen de verantwoordelijkheid voor een mooi en goed onderhouden kerkgebouw zullen dragen. Dan kunnen we ook met recht zeggen: "Het is ónze kerk."

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 11