-9- Stichting Heemkundig Genootschap Castenray VOORJLLLE INWONERS EENQELU%%IQ ENgEZOND NIEUWJAAR!!! Vandaag, woensdag 7 jan.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Veul belove en wenneg gaeve, duut de gekke ien bliedschap laeve. 9 Al lópte Kuuk en Kessel af, dan hedde 't nog nie! Dén ien 't vroegjaor nie zaejt, dén ien 't naojaor nie maejt! 9 't Trekt öp de vurste mök! ('t Tocht hier erg!) 9 Ik ziej ow zó muuj as kalde pap! 't Casels Broëk - aflevering 28. Staatsbosbeheer Anno 2003 maken de Castenrayse Vennen deel uit van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Door middel van deze structuur worden natuurgebieden met elkaar verbonden, zodat met name de aanwezige fauna kan beschikken over een groter territorium. Verder moeten de aanwezige natuurwaarden gehandhaafd blijven en zo mogelijk worden uitgebreid. Het natuurgebied is nog steeds in handen van Staatsbosbeheer. Deze instantie wil de natuur in het gebied zoveel mogelijk haar gang laten gaan. Het broekbos mag zich op een natuurlijke wijze ontwikkelen, zonder ingrijpen van de mens. Verder streeft men naar: het uitdiepen van de oude veenputten het bevorderen van variaties in hoogte van plantengroei verschraling van de graslanden. Men heeft een tweetal kikkerpoelen aangelegd, waarvan men voornemens is het onderhoud door de schooljeugd te laten verrichten. De adoptie van de kikkerpoelen door de schooljeugd zal gecoördineerd gaan worden door het IKL Instandhouding Kleine Landschapselementen). In 2003 heeft basisschool De Stek uit Castenray de kikkerpoel langs de Lollebeek geadopteerd. Onder leiding van medewerkers van het IKL werd de poel op 30 oktober 2003 voor de eerste keer door de leerlingen van groep 7/8 opgeschoond. De poel was helemaal dichtgegroeid met Slangewortels en deze werden met dreghaken uit de poel getrokken, zodat er weer wat open water r vrijkwam. De verwijderde Slangewortels werden door het IKL in plastic zakken gestopt, om ze in andere moerasgebieden weer uit te planten. Rondom de poel groeiden een ook groot aantal elzen en wilgen die het zonlicht tegenhielden. De kinderen zaagden takken en boompjes weg, zodat de zon de poel weer kon bereiken. Door het opwarmen van het water kunnen de eitjes van kikkers en salamanders in het voorjaar weer beter groeien en kunnen deze prachtige en nuttige amfibieën zich weer heerlijk koesteren in de zonnewarmte. De kikkerpoel in de paardenwei lag ook volledig verscholen in de schaduw van bomen en struiken, zodat het voor de amfibieën niet uitnodigde om daar te verblijven. In de nazomer van 2003 werden door Staatsbosbeheer ook bij deze poel de bomen en struiken voor een groot deel verwijderd, zodat tkfjting fjeemfamStg fcenootscfja tasttnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 9