-10- ook deze poel weer in het zonlicht komt te liggen. Hopelijk wordt ook in de toekomst voor blijvend onderhoud aan deze beide kikkerpoelen gezorgd. Staatsbosbeheer laat ook 11 ha van het gebied begrazen door enkele paarden van de familie Dinghs, bekend als een voormalige aannemersfamilie uit Castenray. Hierdoor blijven de open, schrale stukken zandgronden bestaan en blijft een gevarieerdheid in het gebied gehandhaafd. Driekoningen Op 6 januari vieren Christenen Driekoningen. Volgens de Bijbel kwamen de drie wijzen (later koningen) pas op 6 januari met hun geschenken aan bij de stal in Bethlehem. Deze wijzen hadden veel kennis van de sterren en aan hun stand konden ze de toekomst voorspellen. Ze wilden Jezus eren en Melchior bracht goud, om aan te geven dat Jezus de Koning der Koningen zou zijn. Caspar bracht wierook mee, ten teken dat Jezus zou worden geëerd en Balthazar gaf mirre, een lekker ruikende hars die in zalf werd gebruikt, waarmee doden werden ingewreven. Hij deed dit om aan te geven dat Jezus zou lijden en sterven. Met het feest van Driekoningen wordt de 'Kerstkring' van 12 nachten afgesloten. Vandaag nog kerstversiering hebben hangen, zou ongeluk brengen. Driekoningen was vroeger nog een echte feestdag. Mijn moeder bakte steevast een driekoningentaart met een boon erin. Het was telkens weer spannend, want wie van ons het stuk taart met de boon trof, was die dag de 'baas'. Je mocht dan bijvoorbeeld aangeven wat er gekookt zou worden. In sommige landen wordt Driekoningen nog steeds uitvoerig gevierd. Het is voornamelijk een kinderfeest dat veel weg heeft van het sinterklaasfeest. Een paar weken voor Driekoningen schrijven kinderen een brief naar de drie koningen, waarin ze vertellen wat ze graag willen hebben. Op 6 januari zijn er in sommige landen optochten, waarbij de koningen snoepgoed naar de kinderen gooien. Vergelijk bij ons met Carnaval in sommige steden. Kinderen gaan ook verkleed als koningen en met een ster, zingend langs de deuren om snoep op te halen. Wij deden dat vroeger met Vastenavond, uiteraard anders verkleed. In enkele landen zetten kinderen daags voor Driekoningen hun schoen onder de kerstboom. Ook worden er geschenken voor de koningen en hun kamelen neergezet, zoals cognac, mandarijnen, walnoten en water. Lieve kinderen vinden de volgende dag cadeaus onder de boom, stoute kinderen een zakje houtskool (van suiker), of steenkool. Zo nemen veel landen elkanders feesten en gebruiken over en plaatsen ze soms in een andere context. Ten opzichte van vroeger zijn bij ons al veel feesten en gebruiken afgeschaft. De economie en geld verdienen prevaleert boven het frequent collectief ontspannen op een vrije dag. Oktober 2003. De schoolkinderen zijn druk in de weer met het opschonen van de kikkerpoel. Planten en modder worden uit de poel verwijderd en zonlichtwerende takken en boompjes worden weggezaagd.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 10