Stichting Heemkundig Genootschap Castenrav -2- Maandag 1 dec.: Vergadering Lokaal Historisch Platform in De Kemphaan (Kennedyplein) te Venray Aanvang 20.00 uur. Woensdag 10 dec.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur Deze vergadering komt in plaats van de aanvankelijk geplande vergadering op 3 dec. De aerpel afgiëte. (Werd gezegd als een man ging plassen.) As 'n begien öw göt moeke, wil zij dat gij eur got stoeke. (Als een begijn je gaat prijzen, wil ze iets van je hebben, of gedaan krijgen.) Fiës vaerkes graöje nie. (Een kind dat niet alles lust, groeit niet.) "As ge 'm vangt, kunde 'm kriëge", zaej Petran en hij liët d'r enne vliëge. Ziet vurzichteg um öp iemes te stute, ge ziet 'm nie van binne, alliën mar van bute. 't Casels Broek aflevering 24 Brand in 't Broek In het verleden had 't Broëk altijd een geweldige aantrekkingskracht op de jeugd van Castenray Bij afwezigheid van televisie en computer waren de jongeren veel meer buiten te vinden dan tegenwoordig. Een geliefde bezigheid was het 'schüpe', het ronddwalen in de natuur Meestal trok men dan naar de 'Caselse Berg', of naar 't Broëk. Wanneer in de herfst en winter en ook nog wel in het vroege voorjaar het Riet de groene kleur kwijt was, kwamen bij sommige jongeren onbedwingbare neigingen bovendrijven. Het droge Riet moest er dan aan geloven. Branden moest het! Meer dan eens heeft een felle brand gewoed rond de visheuvel en langs de schaatsbanen. Wat begon als een klein vuurtje, breidde zich allengs uit en pas dan overzagen de jonge brandstichters de gevolgen van hun daad. De schrik sloeg hen om het hart en ze kozen het hazenpad. De bijdrage van Toon Kuijpers geeft een sfeerbeeld. t Casels Broek in Wintertijd, een anekdote, vrij naar Toon Kuijpers - Horst juni 2003 Slechts één lucifer. Wanneer men vroeger in wintertijd door 't Casels Befe en de Paes wandelde en men had oog voor alles wat er rondom gebeurde, kreeg men steeds meer bewondering voor de pracht van de natuur Ook in wintertijd straalt 't Broëk een onschatbare schoonheid uit, ook nu nog, maar men moet er oog voor hebben. De bomen waren schitterend glinsterend in rijp verpakt, slierten mistsluiers dreven door het gestruik en de rietvelden stonden verstard in de vrieskou te wachten om gesneden te worden. Zo hier en daar vloog een vogel op, of ritselde een klein dier door het kille struikgewas, steeds op zoek naar iets eetbaars. Men geraakte dan onder invloed van de rust die het geheel uitstraalde en men waande zich in een andere wereld. De hoorbare stilte had een zeer positieve invloed op lichaam en geest voor degene die zich daar voor open stelde. Boerengezegden Toen gebeurde het dat er op 'Wismans zien brugske twee Caselse kwajongens van de lagere school bezig waren vellen papier vol te schrijven. ticf)tmg fjcemftunSt'g 6cnoot5cfia! Caste-nrg?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 2