-9- Stichting Heemkundig Genootschap Castenrav Zaterdag 18 okt.: Uitreiking 't Silveren Swaentje aan Koos Swinkels, voorzitter van de Stichting Kruisen en Kapellen en van het Lokaal Historisch Platform Venray De uitreiking van deze prestigieuze onderscheiding vindt plaats in Zaal De Zwaan te Venray Aanvang 20.00 uur. Maandag 3 nov.: Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen. Plaats nog niet bekend. Aanvang 20.00 uur Woensdag 5 nov.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Houden de bomen hun bladeren lang, wees voor een lange winter bang. 9 De mooiste appels hangen het hoogst. 9 Een oud man en een oud paard zijn niet veel meer waard, maar een oud wijf en een oude koe, die deugen nergens meer toe! 9 De domste boëre bowwe de dikste aerpel. 9 Enne spoons ien 't lief hebbe. (Veel kunnen drinken). Schenking Van Wiel Smits ontvingen we een granaathuls met kop uit de Tweede Wereldoorlog. Wiel, zeer bedankt! 't Casels Broek - aflevering 18. De Roerdomp In mei 1958 werd Castenray opgeschrikt door een dreunend geluid dat uit de rietkraag rond de visvijver kwam. Velen konden het geluid niet thuisbrengen en ingegeven door angst staken allerlei spookverhalen de kop op. Welk vreemdsoortig wezen had bezit genomen van "t Broek en was het er nog wel veilig toeven? Waar iedereen dacht dat bijgeloof reeds geheel tot het verleden behoorde, kreeg het door dit indringende geluid bij sommigen in Castenray weer gestalte. Het nam zelfs dermate grote vormen aan, dat ook de regionale pers er lucht van kreeg en er melding van maakte in de krant. Bij de inwoners van Castenray won de nieuwsgierigheid het al snel van de angst en in groepjes - alleen durfde vrijwel niemand - trok men s avonds het Broek in, om het doffe geluid te lokaliseren en een glimp op te vangen van het geheimzinnige wezen. Bij het horen van het geluid liepen bij sommigen de rillingen over de rug en het liefst had men meteen rechtsomkeer gemaakt. Men wilde echter voor elkaar de zweem van heldhaftigheid overeind houden en zo bleef men wachten tot de spookverschijning zich zou laten zien. Het lange wachten werd echter niet beloond en met meer vragen dan antwoorden keerde men huiswaarts. Bij een enkeling sloeg onderweg de fantasie zelfs op hol en het was duidelijk dat het raadsel snel diende te worden opgelost, zodat de rust in het dorp kon weder keren. Mart Strijbos: "Toen ik op een keer aan het jagen was, hoorde ik een 'oempgeluid', alsof een koe diep in een put loeide. Ik wist niet wat het was en kon mijn nieuwsgierigheid niet bedwingen. Ik ging op het geluid af, maar zag niets bijzonders. Toch wilde ik weten wat het was. In die tijd was ik bij de rijksveldwacht en mocht een pistool hebben. Dat nam ik mee en tegen de avond toog ik naar het Broek. Ik hoorde wel het diepe geluid, maar zag niets. Na nog enkele keren terug te zijn geweest, zag Stichting IjeemRunSi'g fcenootscfja* Cqstenrtiy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 9