De groep pijlstaartvlinders is redelijk groot met zeer mooie soorten. Soms tonen ze een heel bijzonder gedrag. Zo werd ik laatst gehaald bij twee opvallende nachtvlinders in de tuin van Mark en Sandy Jacobs aan de Castelostraat. Het bleek hier te gaan om twee lindepijlstaarten(mimas tiliae). Deze nachtvlinders nemen als volwassen insect geen voedsel tot zich, maar zijn uitsluitend bezig met de voortplanting. Ze leven op de reserves die ze als rups opgebouwd hebben. De rups van de lindepijlstaart is wat variabel van kleur. Meestal overheersen groene tinten en naarmate de rups meer volgroeid is en een plek in de grond zoekt om zich te verpoppen, wordt hij bruiner van kleur. De meeste pijlstaartrupsen zijn te herkennen aan de doorn op hun achterlijf, die er wat gevaarlijk uitziet, maar helemaal onschuldig is. De rupsen van de lindepijlstaart kunnen wel 8 tot 10 cm groot worden. Onlangs werd ik ook nog bij een andere bijzondere gast gehaald. Bij Thei en Noor Jacobs aan de Matthiasstraat zat een prachtige, geelgekleurde spin in de tuin. Over het heldergele lijf liepen zwarte strepen, als bij een wesp. Het ging hier dan ook om de wespspin, ook wel tijgerspin genoemd. Deze argiope bruennichi, zoals hij in het Latijn heet, hoort oorspronkelijk thuis in Zuid Europa, maar komt de laatste jaren, wellicht door de wat mildere winters, ook in ons land voor. De laatste jaren zelfs steeds noordelijker tot het midden van ons land toe. De wespspin behoort tot de wielwebspinnen, waarvan voor ons de kruisspin de meest bekende is. De wespspin heeft in haar web een opvallende zigzagdraad van dicht spinseL Deze zigzagband is karakteristiek voor alle argiopes. Lang dacht men dat deze zigzagband het web zou versterken, maar tegenwoordig houdt men er ook andere theorieën op na. Zo denkt men ook al dat deze band vogels er van moet weerhouden, om door het web te vliegen. Een andere theorie is, dat bij gevaar de wespspin in het web gaat trillen en door de zigzagband ziet dat er gevaarlijker uit. Weer een andere theorie is dat de UV-stralen op de zigzagband extra weerkaatsen en daardoor insecten aantrekken. Het vrouwtje van de argiope bruennichi, dat wel drie keer zo groot is als het mannetje, maakt bruine, flesvormige eizakjes die ze in het web hangt en bewaakt. Als de eitjes zijn uitgekomen, gaat het vrouwtje dood. Ene Jaap van der Linden uit Noord-Brabant registreert alle in Nederland gesignaleerde wespspinnen en aan hem heb ik de vindplaats doorgegeven, zodat hij ook Castenray op zijn kaart kan toevoegen. Overigens heeft ook Hay Strijbos aan de Campagnestraat de wespspin in zijn tuin gesignaleerd. 't Casels Broek - aflevering 15. Vorige week vertelde ik over de onderduikers in ft Broëk. Vandaag het eerste, korte stukje van een volgend hoofdstuk. Andere eigenaren Toen de oorlog voorbij was, verliep ook het pachtcontract van de familie Van Rhee. Thei Jakobs, die in Castenray eveneens een café bezat en Hein Steeghs kochten in 1946/47 het schaatswater van de familie Van de Munckhof uit Horst. De schaatsbanen werden opgeknapt en om rond te kunnen schaatsen werd de familie Van de Pasch gevraagd, om aan de kant van het dorp de schaatsbanen met elkaar te verbinden. Ook werd door hen een derde baan van 100 meter lang en 6 meter breed uitgebaggerd, de zogenoemde 'lange baan' Ze ontvingen hiervoor een vergoeding van f400,- weet Peter van de Pasch zich nog te herinneren. Peter van de Pasch: "We stonden in V water en staken 7 veen af. Telkens als een stuk afgekort was, smeten we de bagger met een riek eruit. De ondergrond was zand, je zakte er niet in weg. Ruim 3 weken hebben we er met 4 man van "s morgens vroeg tots avonds laat aan gewerkt. De lindepijlstaarten tegen het schuurtje in de tuin van Sandy en Mark Jacobs. r- 'r ■2- -

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 5