82? 6 Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -5- Dinsdag 6 mei: Tweede bijeenkomst "Werkgroep H.Hartbeeld" bij Brigitte Strijbos-Jacobs. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 7 mei: Vergadering Heemkunde bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Dén stikt d'n aermoej 't gat uut. De ruggestraank uutsnüve (Zijn behoefte doen). Schröwwende kiender make zingende moeders. Enne kél zonder vrow is as 'n paerd zonder lejs. Als de koe geen melk meer geeft, dan raakt ze aan de slager. Documentatie H.Hartbeeld We hebben enig onderzoek verricht naar de oorspronkelijke herkomst van het te plaatsen H.Hartbeeld bij de kerk. Via de afdeling Voorlichting van de gemeente Hazerswoude kwamen we in contact met pastoor Martien van de Winkel en via hem weer met mevrouw Afra van Bennekom-Dam van het secretariaat van het Karmelietenklooster aldaar. Het H.Hartbeeld is in 1931 gemaakt in het atelier van beeldhouwer Jac. Sprenkels. De originele rekening hebben we inmiddels in ons bezit. Op de rekening staat vermeld: "Aan uw eerwaarde geleverd een beeld van het Heilig Hart met voetstuk, zoals overeen gekomen voor de prijs van 750 gulden. Voor die tijd was dat een fiks bedrag. De rekening is gedateerd 24-10-1931 en is afkomstig van Jac. en Joh. Sprenkels, beeldhouwers in marmer, graniet, zandsteen, enz. Molenlaan 71 Hillegersberg Rotterdam. Ook hebben we originele rekeningen van het metselwerk voor de sokkel en van het lossen en plaatsen van het beeld. Verder nog een foto van het beeld, gemaakt in 1931 in het atelier van de beeldhouwer. Onlangs werden we nog verrast met een kopie uit een historisch boek, waaruit bleek dat het beeld een schenking was van Petrus Oostdam en Catharina van Schie bij gelegenheid van hun 40 jarig huwelijksfeest. "Beeld van het H.Hart van Jezus met voetstuk, vervaardigd op de ateliers van beeldhouwer Jac. Sprenkels te Hillegersberg. 30 April 1931. Het beeld werd gewijd na de aflevering, op het feest van Jezus'Koningschap 26 October 1931 - f800,- Dit laatste bedrag is wellicht inclusief de sokkel en het plaatsen van het beeld. Het H.Hartbeeld heeft van 1931 tot 1977 in de St.Michaelkerk te Hazerswoude gestaan. In 1969 fuseerden de parochies van de H. Michael en de H.Bernardus in Hazerswoude. In overleg met de gemeente werd besloten tot nieuwbouw van een multifunctioneel centrum, waarin ook de kapel voor de fusieparochie werd ondergebracht. De St.Michaelkerk bleef tot 1977 in gebruik en kreeg daarna een wereldlijke bestemming. Het H.Hartbeeld belandde samen met een deel van de kerkinventaris in een depot van niet publiekelijk te verkopen objecten. Het depot bevond zich in het karmelietenklooster in Hazerswoude en stond onder toezicht van het bisdom. Pater Ignace Wishaupt (karmeliet en tegenwoordig wonend in Maastricht) werd belast met het zorgvuldig zoeken naar een herbestemming van de depotobjecten. We hebben met hem contact opgenomen, maar hij kon zich de afzonderlijke objecten, dus ook het H.Hartbeeld, niet meer voor de geest halen. Wel is zeker dat via hem het beeld bij pater Jan Peters (karmeliet en toenmalig pastoor van Geijsteren) en zo in de Willibrordusparochie te Geijsteren is terecht gekomen. Pater Peters volgde in augustus 1977 voormalig bisschop Moors op als pastoor van Geijsteren. Vrij snel daarna is het beeld in Hazerswoude opgehaald. Op verzoek van Koos Swinkels, voorzitter van Stichting Kruisen en Kapellen Venray, hebben we kopieën van onze documentatie gestuurd naar dr. Godfried C.M.Egelie scj in Heel. Hij registreert en documenteert alle H.Hartbeelden in Limburg. Van hem kregen we per omgaande een brief terug, waaruit we u enkele passages niet willen onthouden. "Toen ik op het punt stond de deur uit te gaan vanwege een afspraak elders, vond ik bij de post ook uw brief Snel opengemaakt en de inhoud doorgebladerd. Daarop besloten een volgende bus te nemen, om eerst met een enkele regel op uw documentatie te reageren. Laat ik beginnen met u te vertellen dat ik grote waardering heb voor het initiatief, genomen door de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw ben ik betrokken bij het onderzoek naar rsf. iticfjtitig fjetmJiunStg i&enootscfiad

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 5