1 Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -9- Boerengezegden 9 'n Goej kat en "n goej vrow bliêve thuus. 9 xt Verstand kumt mit de jaore, mar ok 't kraokele (sukkelen door ouderdom). 9 Saoves op de löcht, smaerges ien d'n bocht (Als je "s avonds laat naar bed gaat, kun je er vs morgens niet uit). 9 't Zal an mien koont nie roeste ft Maakt me niets uit). 9 "T Is voor de verandering", zei de boer en hij at sla met een hooivork. H.Hartbeeld Dat persmuskieten ook buiten het muggenseizoen actief zijn, is weer eens duidelijk gebleken. Onlangs berichtten we u, dat de zoektocht naar een H.Hartbeeld wellicht beëindigd kon worden. We hadden bewust nog niet vermeld waar we een dergelijk beeld gevonden dachten te hebben, omdat we eerst zekerheid wilden. Toch wist De Limburger enkele dagen later al te melden, dat het beeld in Geijsteren zou staan. De krant was goed geïnformeerd en met het bewuste artikel was verder ook niets mis mee. Het is inmiddels dus algemeen bekend, dat de H.Willibrordusparochie van Geijsteren naar alle waarschijnlijkheid een H.Hartbeeld aan ons wil afstaan. Afgelopen zondag zijn we nog eens met de secretaris van ons kerkbestuur en de voorzitter van de Dorpsraad naar Geijsteren getogen, om het beeld te bekijken. Beiden waren eveneens heel tevreden over het beeld en vonden dat het uitstekend bij onze kerk zou staan. Ook de voorzitter van de Stichting Kruisen en Kapellen Venray heeft het beeld in ogenschouw genomen en hij was vol lof over de prima staat, waarin het beeld verkeert. Op maandag 17 maart heeft het kerkbestuur van Geijsteren een besluit genomen over de verkoop van het beeld. We zullen u zo spoedig mogelijk nader informeren. Dialezing en expositie over De Diepeling te Castenray Op woensdag 26 maart vindt in gemeenschapshuis "De Wis" de informatieavond over "De Diepeling" plaats. Reeds vanaf omstreeks 1975 is de firma Teunesen uit Gennep bezig het gebied af te graven en langzaam maar zeker nadert het project zijn voltooiing. Men verwacht over ongeveer zeven jaar de ontgrindingsactiviteiten te kunnen afsluiten, een en ander afhankelijk van de economische ontwikkelingen. Stagneert de bouw en de aanleg van wegen, dan zal de vraag naar grind verminderen en kan het project nog langer gaan duren. In het eindplan is een grote aaneen gesloten waterplas voorzien, waar rondom de natuur zich vrij kan ontwikkelen. Vooralsnog heeft het als eindbestemming het predikaat "stiltegebied" gekregen. De graafwerkzaamheden bieden amateurarcheologen de mogelijkheid tot archeologisch onderzoek van het terrein. Al ver voor de start van de afgraving vonden hier veldverkenningen plaats en werden een aantal archeologische vondsten gedaan, die geregistreerd zijn bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Het betreft vooral scherven van prehistorisch aardewerk, vuurstenen voorwerpen en een groot fragment van een geslepen bijl. De ligging vlakbij de beekdalen van de Lollebeek en de Groote Molenbeek maakt De Diepeling archeologisch gezien tot een interessant gebied. In de jaren tachtig vond Piet Martens, geboren op boerderij De Valkenberg, nu pal grenzend aan de ontgrinding, diverse vuurstenen artefacten, zoals schrabbers, klingen, een spitskling en twee geslepen

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 9