bijlen. Ook de Stichting Aid Oeldere vond op en bij het ontgrindingsgebied diverse fragmenten van prehistorisch aardewerk en vuursteen. Het Heemkundig Genootschap Castenray vond in juli 2001 een klein gepolijst bijltje uit het Neolithicum. Verder heeft het Genootschap diverse met kwarts verschraalde potscherven uit de Bronstijd gevonden. Al deze vondsten duiden er op dat reeds in de periode van 2000 tot 800 voor Christus in dit gebied menselijke activiteiten plaatsvonden. De Archeologische Werkgroep Venray heeft bij het onderzoek nauw samengewerkt met de amateur archeologen uit Oirlo en Castenray. Ook heeft de Werkgroep diverse grondsporen in kaart gebracht en vondsten geregistreerd. Tijdens de informatieavond zullen verschillende vondsten geëxposeerd worden. Maar de afgraving heeft meer te bieden. Al jaren zijn enkele personen hier met succes op zoek naar fossielen en bijzondere stenen. Een van hen is Henk Jacobs uit Horst. Hij zal op 26 maart zijn uiterst interessante en fraaie collectie fossiele zaden, vruchten, koralen, schelpdiertjes, zeeëgels, e.d. tentoon stellen. Jarenlang zwierf hij enkele malen per week rond op het ontgrindingsterrein en bouwde zo een prachtige verzameling op. Verder zal hij een deel van zijn aan De Diepeling gevonden collectie agaten laten zien. Agaat is een hard en meestal gestreept gesteente, dat uit kiezelzuursoorten bestaat. Het is ontstaan door vulkanische activiteit, waardoor er holtes in de stenen gevormd werden. Gevuld met geologisch materiaal gaat het onder grote druk kristalliseren en ontstaan fraai gekleurde lagen. Aan de buitenkant kun je iets van die lagen zien, maar verder zien de stenen er normaal uit. Gezaagd, geslepen en gepolijst krijg je een zeer mooie siersteen, waarvan ook sieraden gemaakt worden. Als je de schitterend gekleurde stenen ziet, dan kun je je nauwelijks voorstellen, dat deze stenen zomaar aan De Diepeling gevonden worden. Je kijkt werkelijk je ogen uit bij zoveel moois. Oorspronkelijk zijn de agaten afkomstig uit het vulkanische gebied van de Moezel en zijn ze door de Maas en de Rijn, die hier eerder stroomde dan de Maas, naar onze streken gebracht. Ons Heemkundig Genootschap zal een grote verscheidenheid aan andersoortige stenen uit de ontgrinding exposeren. Deze stenen zijn vooral afkomstig uit het stroomgebied van de Maas. Het betreft hier o.a. vuursteen, graniet, zandsteen, leisteen en de diep zwarte kolenkalksteen. Deze stenen zijn wat minder spectaculair dan de agaten, maar voor het totaalbeeld van De Diepeling van evenzeer belang. De dialezing zal om precies 19.30 uur begonnen worden met een geologische toelichting. Deze zal verzorgd worden door de heer Ben Ahlers uit Tienray. Hij studeerde mijnbouwkunde en was jarenlang werkzaam bij de Nederlandse Staatsmijnen. Als lid van de GEA in Geleen hield hij zich reeds op vrij jonge leeftijd bezig met fossielen en mineralen. De onderwerpen die door hem aangesneden worden, zijn naast de algemene geologie o.a. het ontstaan van de aarde, de gebergtevorming, vulkanisme, de drift der continenten en de gesteentesoorten. Tevens zal hij een antwoord geven op de vraag hoe de stenen van De Diepeling ontstaan zijn en hoe ze hier terecht gekomen zijn. Vervolgens zal na een korte pauze de heer Henk Jacobs uit Horst aan de hand van fraaie beelden vertellen over zijn bijzondere collectie agaten en fossielen van De Diepeling. De heer Jacobs is een zeer actief lid van de Geologische Vereniging Echt, een club die zich vooral bezig houdt met het geven van lezingen, het verzorgen van excursies en het houden van beurzen en exposities. Verder is hij ook nog lid van de Mineralenvereniging in Erkelenz. Na de beide lezingen is er gelegenheid tot het stellen van vragen en kunnen de geëxposeerde collecties en foto,s bekeken worden. Ook is er een kaart van het eindplan te zien. Al met al belooft het een uitermate boeiende avond te worden in het gemeenschapshuis. We hopen dat veel mensen uit Castenray hun belangstelling tonen en we kunnen u garanderen, dat u ogen te kort zult komen. De avond is op woensdag 26 maart voor iedereen gratis toegankelijk en zal gezien het volle programma stipt om 19.30 uur beginnen. Zorg dus a.u.b. dat u ruim op tijd aanwezig bent. -10-

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 10