Stichting Heemkundig Genootschap -19- ticfjting fjeemfiunSig fcenootscfjapj CaStenray Vandaag, woensdag 12 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 19 februari: Archeologiecursus LGOG Horst les 4. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 februari: Excursie voor de archeologiecursisten. Om 14.00 uur worden we in het Limburgs Museum te Venlo verwacht, waar we ontvangen worden door museumconservator Wim Hupperetz. Na enige uitleg over de actuele archeologische werkzaamheden in Venlo brengen we een bezoek aan de opgravingen bij de Maasboulevard. Ter plaatse wordt toelichting gegeven over de activiteiten en bevindingen aldaar. Om 16.00 uur wordt deze ongetwijfeld boeiende excursie afgesloten. Woensdag 26 maart: Infoavond Diepeling in de Wis. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Zó stóm as T aachteraend van 'n vaerke zien. "T Wert aldaag aerger" zaej de kraej, toew ze de galg afgebroke han. Iemes stroeëp um de moond smaere en stroont d'r ien. (Vleiende woorden tot iemand spreken en hem vervolgens toch nog te pakken nemen.) Al wilde nog zó gaer, ge kriegt de start van de gaet nie umhoeëg. (Al wil je ook nog zo graag winnen, je krijgt de kans niet). Als de boeren niet meer klagen en de kerken niet meer vragen, dan zijn we in het laatst der dagen. De naam Castenray Als rechtgeaard lid van ons heemkundig genootschap was een van de eerste vragen die ik me stelde natuurlijk: "Waar komt de naam Castenray vandaan?" Al veel eerder had ik dit willen uitpluizen, maar andere, meer urgente zaken, kregen steeds voorrang. Maar nu ben ik dan toch eindelijk in het gemeentearchief gedoken, om een en ander uit te zoeken. Dat zoeken is maar betrekkelijk geweest, omdat vóór mij reeds enkele amateur-toponymisten zich met plaatsnamenonderzoek hebben bezig gehouden. De conclusie die ik na mijn speurtocht kan trekken, is dat veel bevindingen naar de herkomst van de naam Castenray berusten op veronderstellingen. Weinig is dus met zekerheid te zeggen. De volgende theorieën en feiten ben ik tegen gekomen: De naam Castenray of Kastenraai is slechts ongeveer 200 jaar oud, zo denken sommigen. In 1798 duikt de naam plotseling op in de gemeentelijke administratie. Om niet nader omschreven redenen werd onze oorspronkelijke dorpsnaam door het gemeentebestuur omgezet in Kastenraai. Zo meent althans amateur-toponymist Gérard Lucassen. Ik heb diverse schrijfwijzen op allerlei oude kaarten gevonden, waaronder bv. Kastelray (Tranchotkaart uit 1819). Maar ook op oudere kaarten, waarvan we kopieën in ons bezit hebben, trof ik de naam Kasteray (1573), Castenraij (1598, 1599) en Casteray (1660, 1662). Naar zijn mening gevraagd, vond ook gemeentearchivaris Paul van Meegeren dit erg frappant. Ook hij vond op oude kaarten dezelfde namen terug. Dit was hem nog niet eerder opgevallen, want ook hij verkeerde in de mening dat het tweede lid -raij pas na 1798 gebruikt werd. Er schijnt een duidelijk verschil te zitten tussen het gebruik van onze plaatsnaam in oude geschriften en op oude kaarten. Vóór 1798 kwam de oervorm van onze plaatsnaam in geschriften en op oude kaarten in verschillende vananten voor: Kasterloe (1409), Casterloo en Casterlo (1601), Caslou (1652 Jac Muiier), Kastloe Castelo.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 19