Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -6- Woensdag 5 februari (vandaag): Archeologiecursus LGOG Horst les 3. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 12 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 19 februari: Archeologiecursus LGOG Horst les 4. Zaterdag 22 februari: Excursie naar opgraving Maasboulevard Venlo voor Archeologiecursisten. Woensdag 26 maart: Infoavond Diepeling in de Wis. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Februari nat vult schuur en korenvat. Twaalf boeren en een hond vormen dertien rekels. Regen in februari is mest op de akker. "Dat haaj ik nie gedocht", zaej dn boër en toew viël ie van de de kar. 'n Hel moed gift löj kiender. (Als een moeder alles voor haar kinderen doet, maakt ze er luie kinderen van.) Januari ontleent de naam aan het Latijnse Januarius, genoemd naar Janus, een god uit de Romeinse mythologie. Hij was de god van o.a. tijd en oorlog en in oorlogstijd was de aan hem gewijde Janustempel dan ook steevast geopend. Ook de nieuwjaarsdag was aan hem gewijd. Janus werd altijd voorgesteld met een gezicht vóór en een achter. Die twee gezichten verbeeldden het verleden en de toekomst. Een januskop is een hoofd met twee aangezichten. Een janusfiguur, of een janusgezicht is een onbetrouwbaar iemand. Januari is de louwmaand, of looimaand. Dit komt van het vroegere leeriooien, het dusdanig met dierlijke, plantaardige, of minerale stoffen behandelen van huiden, dat het leer werd. Februari komt van het Latijnse Februarius, wat betekent: maand van het reinigingsfeest. Voor ons is februari de sprokkelmaand. Vroeger sprokkelde men hout, om het vuur te stoken. Een sprokkel is eigenlijk een afgevallen takje. Veldkruis Lollebeekweg In 1938 werd aan de toenmalige Castenray se Straat bij de boerderij van de familie Steeghs op nummer 16 (huidige locatie Lollebeekweg 67), om ons nog onbekende reden een veldkruis opgericht. Velen zullen zich dat kruis nog kunnen herinneren, te meer omdat vroeger op die plek een rustaltaar geplaatst werd voor de sacramentsprocessie. De oprichter van het veldkruis was Toon Steeghs, een ongetrouwde broer van Petje Steeghs, die bij Petje inwoonde. Bij de bouw van de woning aan de Lollebeekweg 69 was dit veldkruis klaarblijkelijk een sta-in-de- weg en werd het door Toon, de zoon van Petje, verwijderd en vervolgens helaas vernietigd. Een cultuurhistorisch monument ging daarbij voor ons dorp verloren. Er rest nu nog slechts één veldkruis en wel bij de T-kruising Klein Oirlo/Castenrayseweg. Zoals u weet beijvert ons heemkundig genootschap zich o.a.voor het heroprichten van monumenten, die het waard zijn om weer teruggebracht te worden in ons dorp en het betreffende veldkruis is daar een voorbeeld van. Reeds eerder informeerden we u over ons plan van herplaatsing en vroegen om uw mening. Daar we geen enkele reactie ontvingen en in deze het standpunt huldigen van 'wie zwijgt stemt toe', hebben we bij de gemeente een aanvraag ingediend voor goedkeuring en medewerking aan de uitvoering van dit plan. De Venrayse Stichting Kruisen en Kapellen hebben we al maanden geleden van onze bedoelingen op de hoogte gebracht en deze heeft haar volledige steun toegezegd. Daar herplaatsing op de oorspronkelijke locatie niet meer mogelijk is, hebben we een geschikte locatie zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke plaats gezocht. We denken daarbij aan de hoek van ttcfjtmg fjeeiit&un&g 6enootsc6a: tostenra?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 6