Pater Vroemen is pas 4 Dec. teruggekomen na veel avonturen te hebben meegemaakt in Broekhuizenvorst, waar hij den Pastoor had vervangen, toen deze door de Moffen was weggevoerd. Erg bedroevend was de aanblik van onze verwoeste kerk. De toren was verdwenen en dak en gewelf ingestort, tot aan het priesterkoor, dat ook veel schade ondervond De communiebank was totaal vernield, eveneens de antieke preekstoel. Metershoog lag 7 puin in 7 middenschip. Alle glas-in-loodramen waren vernield. De kluisdeur was geforceerd Eerst hadden de Moffen het geprobeerd, daarna de Tommy s. Doch gelukkig zijn ze niet klaargekomen en konden op 7 laatste nippertje nog alle heilige vaten enz. door politie en koster in veiligheid worden gebracht. Gelukkig ook vonden wij in de kelder en sacristie de paramenten priester- en altaartooi in de liturgische kleuren JS en bijna alle linnengoed terug. Alle kaarsen, godslampolie en aanwezige miswijn waren verdwenen, 7 Harmonium was eveneens vernield, alsook 7 standbeeld van t H.Hart, dat buiten bij den ingang der kerk stond Het terugplaatsen van een dergelijk H. Hartbeeld is nog een van de projecten van ons Heemkundig Genootschap, waaraan gewerkt wordt. JS De Beeltenis van O.L. V. van Altijddurenden Bijstand stond nog, ongeschonden, op z n plaats, en 7 zij hier uitdrukkelijk vermeld: Maria heeft ons volk, onze parochie bijzonder beschermd want in deze parochie is geen enkel oorlogsslachtoffer, alle weggevoerde zijn weer teruggekeerd behalve één Piet van Rhee JS van wie nog geen bericht is ontvangen l Juli 1945) Pastoor Rieter beschrijft in juli 1945 deze gebeurtenissen. Deze vinden echter plaats in het najaar van 1944. JS terwijl de schade aan de huizen bijzonder meevalt in vergelijking met andere dorpen. Wel is hier veel geroofd en geplunderd door de Moffen. De kerkbanken waren in goeden staat, terwijl ook de kruisweg ongeschonden was. Van de beelden die nog in de kerk waren gebleven, zijn vernield: de Piëta beeld van Maria met het dode lichaam van Jezus op schoot JS beeld van H.Barbara, Antonius en Martinus, en Isidorus, terwijl St. Jozef nog ongedeerd op de console stond Ook de doopvont is gespaard gebleven, zoals ook V Brigida-altaar en de biechtstoelen. Op 8 Dec. werd een HMis gelezen in 7 Parochiehuis, dat gelukkig gespaard was gebleven, zo ook op 10 Dec. Dan wordt het Parochiehuis gedeeltelijk vrij gegeven en worden in de grote zaal de diensten gehouden. Ondertussen zitten de Duitschers nog aan de overzijde vcm de Maas, en is nog niet alle gevaar geweken. Daarom, en ook wegens de koude, wordt in de week de H.Mis gelezen in de benedenzaal. Nieuwjaarsdag 1945 kenmerkt zich door grote activiteit van Duitsche jagers, veel afweergeschut, zodat de hoogmis om 9.30 moet vervallen, en de Pastoor zelf weer de H.Mis leest in den kelder vcm de Pastorie. Ook werd geen nieuwjaarspreek gehouden. 6 Jan. 9 uur komen de laatste Duitsche granaten in Castenray terecht en wordt de hoogmis veranderd in leesmis. Enkele weken nadat het bovenstaande genoteerd is, is door de familie van Rhee bericht ontvangen dat Piet vcm Rhee 12 Jan 1945 in 7 concentratiekamp Neuengamme bij Hamburg JS is overleden. Dit is dus 7 eerste en enige oorlogsslachtoffer. Hierna volgen foto s van onze kerk, zoals ze vroeger was, na de eerste verbouwing In het boekje '50 Jaar Parochie Castenray' wordt van het volgende melding gemaakt: Omstreeks 1911 stond er een klein kapelletje, gebouwd tegen het veel hogere priesterkoor. Het kapelletje zou moeten stammen uit zeker 1485, omdat hierover gegevens in het gemeentearchief liggen. Het hoge priesterkoor, dat er nu nog steeds staat, zou mogelijk stammen uit 1500/1600. In 1911 werd het oude kapelletje afgebroken en werd een veel grotere en hogere kapel aan het priesterkoor vast gebouwd. Wellicht bedoeld pastoor Rieter dit met 'eerste verbouwing'. Wij zijn in het bezit van een door Toon Dinghs geschonken blauwdruk van de nieuwe kapel uit 1911. JS na de verbouwing van de jaren '33- '34, en na de bevrijding. De foto's waarover de pastoor schrijft, zijn van onschatbare, historische waarde. We hebben deze foto' s uitvergroot en zullen deze bij gelegenheid heel zeker exposeren. Misschien is er ook een mogelijkheid, om ze met de nieuwe apparatuur in de Schans af te drukken.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 4