Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -11- Donderdag 28 nov.: Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen in de Moennik te Helden. Aanvang 20.00 uur Zondag 1 dec.: Werkbezoek met Staatsbosbeheer aan t Broek. Vertrek 10.00 uur pleintje Woensdag 4 dec.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 16 dec.: Lezing van het LGOG afd. Venray door dhr. A. Jacobs met als thema 'de Limburgse pastoor'. In zaal 'Het Trefpunt' van verpleeghuis Beukenrode te Venray. Aanvang 19.30 uur. Deze lezing is voor iedereen die belangstelling heeft gratis bij te wonen. Uit de parochiekroniek Vorige week berichtten we over de maatregelen die genomen werden, toen de Duitsers in nov. 1944 de toren van onze parochiekerk wilden opblazen. Daarmee vervolgen we deze week. Hoofdaltaar en communiebank werden beveiligd door banken en kinderbankjes, terwijl de doopvont werd volgestopt met kerkstoelen. Het beeld van O.L. Vr. van Altijddurenden Bijstand bleef op zijn plaats. 26 Oct. Nadat we om 7.15 een morgengroet hadden ontvangen van de Tommy 's in den vorm van een partij granaten besloten wij de H.Mis te lezen in den kelder van de Pastorie. 27 Oct. gebeurt het onverhoopte, dat, wat onmogelijk werd geacht: geheel Castenray moest evacueren. Pogingen om in de pastorie te kunnen blijven, mislukten en zodoende hebben ook wij een kruiwagen zien te krijgen, waarop het hoogst nodige werd geladen en werd om 4 u. s middags de tocht aanvaard richting Horst - Tienray, naar Swolgen, waar we in de pastorie een gastvrij onderdak vonden met onzen vieren: Pater Vroemen, Mej. Drent onderwijzeres en Pastoor met huishoudster. 30 Oct. vertrok Pater Vroemen naar Broekhuysen waar de Pastoor nog afwezig was, omdat hij zich in Duitsche gevangenschap bevond 3 Nov. moest ook Tienray evacueren en kwam ook Tienray 's Pastoor met huishoudster in de Pastorie te Swolgen. Tot nog toe hadden wij in Swolgen de HMis gelezen in de kerk, maar vanaf 4 Nov. lazen we in de Pastorie, in de keuken, later in de kelder. 13 Nov. s morgens 6 uur hebben de Moffen hun wandaad volbracht, die hen tot eeuwige schande zal strekken, en de toren van de kerk te Castenray opgeblazen en de hele kerk vernield Dit bericht vernam ik op 14 Nov. te Swolgen. 17 Nov. Grote razzia door de Moffen, waarbij mannen van 17 tot 60 jaar werden opgepikt om slavenarbeid te verrichten in Moffrika. 800 mannen werden uit onze dorpen weggevoerd, waaronder ruim 20 van Castenray. 21 Nov. Broekhuysen moet evacueren, en de Pastoor die weer sinds 4 Nov. in zijn parochie was, komt ook in Swolgen om onderdak vragen. 22 Nov. is ook de Mariakerk te Tienray vernield, en 23 Nov. die van Swolgen om 9.15 u. 23 Nov. is een blijde dag voor Castenray, omdat eindelijk de Tommy 's zijn doorgestoten en de Moffen werden verdreven. Twee dagen daarna op 25 Nov. werden wij ook te Swolgen bevrijd, doch Swolgen, dat tot nu goed gespaard bleef, kreeg zijn eerste beschieting door de Moffen, waarbij tal van huizen werden beschadigd en een dode te betreuren viel. Na de bevrijding te Swolgen mochten we nog niet naar huis terugkeren vóór 1 Dec. Helaas ook dat mislukte, onze koffers waren op den terugtocht en gelukkig konden wijzelf op 2 Dec. Zaterdag naar huis terugkeren. De Pastorie was boven tot onder gevuld met Tommy 's, doch spoedig was er plaats gemaakt voor ons. Ook de Pastoor van Tienray met huishoudster was meegekomen naar Castenray. ttcfjtmg JjetmfcunStg ©enootsc Casttrmrp

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 11