Afgedragen voor de Missie: N.dG. f193,70; S.P.L.f 70,50; Kindsheidf 35, - 1943 Op Zondag 3 Jan. werd door Pater Avertanus Exterkate gepreekt over 7 Scapulier van O.L. Fr. v. d. berg Carmel, 's middags onder 7 lof werden scapulieren opgelegd. Meer dan 200 scapulieren werden verkocht. Een scapulier bestond uit iapjes gewijde stof die door lints met elkaar verbonden waren en zo onder de kleding op de borst en rug gedragen werden. Het scapulier van O.L. Vrouw van de berg Carmel was herkenbaar aan de bruine of zwarte kleur van de lapjes. Het scapulier der Onbevlekte Ontvangenis had blauwe lapjes. JS Op Zondag 10 Jan. werd verdiepingsdag gehouden voor meisjes boven 17 jaar, door aalmoezenier Loonen. 60 meisjes hebben daaraan deelgenomen. Zondag 17 Jan. preekte Pater Vissers C.SS R over het Apostolaat der hereniging. Ruim 100 leden gaven zich op. Zelatrices zijn: Marie Friezen, Marie vd Water, Dien Dinghs, Sophie Heidens en To Emonts. Ruim 150 leden. Een apostolaat wilde zeggen dat men werkzaam was, om het christelijke geloof te verspreiden. Zelateurs of zelatrices waren de werkende leden, de ij veraars, de propagandisten van zo' n broeder- of zusterschap. Wat precies de werkzaamheden van de zelatrices in Castenray waren, kan To Emonts zich niet meer herinneren. JS Van 3-7 Maart werd een boetetriduüm gepreekt door Pater Rademakers C.SS R, dat goed geslaagd is. De opkomst was heel goed Op Zondag 10 Maart was de plechtige sluiting. Een triduüm was een driedaagse kerkelijke bijeenkomst, in dit geval om boete te doen. Uit mijn herinnering ken ik nog het ziekentriduüm, waarbij 3 dagen met veel godsvrucht gebeden werd voor de zieken. Het moge duidelijk zijn, dat het Rijke Roomse leven toentertijd een belangrijke plaats innam in het dagelijkse leven van de mensen. JS Vrijdag 5 Maart is het nieuwe torenuurwerk in gebruik genomen. De kleine gong geeft de uren aan. Het geluid is echter wat mager, doch in de buurt der kerk is het slaan toch te horen, terwijl de klank veel welluidender is dan in andere parochies. In den nacht van 8 op 9 April werd een partij brandbommen over Castenray centrum afgeworpen. Eén kwam terecht in de sacristie, waar een begin van brand kon geblust worden. Één kwam terecht door 7 afdak bij de voordeur van 7 Patronaat. Drie in de kosterswoning, waar een begin van brand kon geblust worden. Drie woningen brandden geheel uit nl. van Wed Philipsen, Ant. Dinghs en W. Friezen (kerkmeester). De gezinnen Philipsen en Friezen werden ondergebracht in 7 Parochiehuis. Donderdag 29 April tot Zaterdag 1 Mei werd schoolretraite gegeven voor de kinderen der 5de, 6de en 7^ klas door Pater Rademakers C.SS R Goed geslaagd Zondag 2 Mei werd door 7 jongens en 5 meisjes de plechtige hernieuwing der doopbeloften afgelegd Van 25 Sept. - 3 Oct. werd de HMissie gepredikt door Z.E.Heer G.Michielsen C.SS R De opkomst was zeer goed Ook velen van Klein Oirlo hebben er aan deel genomen. Op den sluitingsdag was tevens de plechtige toewijding aan 7 Onbevlekte Hart van Maria. De collecte tot bestrijding der onkosten bracht op f225,— Door de KA. Mann. Jeugd werd gevolg gegeven aan de uitnodiging van Meerssen om de Werkgemeenschap van Jonge Boeren in te richten. Het aantal deelnemers is zeer bevredigend De bijeenkomsten werden gehouden in café Knijpers, omdat het Parochiehuis nog steeds bewoond is. Overzicht 1943. 31 Dec. aantal zielen: 537 Communicanten: 433 Doopsels: 24 waarvan 1 te Venray ls!e H. Communie: 12 PI. Hernieuwing doopbeloften: 12 Huwelijken: 4 Sterfgevallen: 5 Aantal communies: 51.500

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 18