Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -15- {testing fieemfitmSig 6enootscfr CosUnra? Brief Canadese ambassadeur Naar aanleiding van de plaatsing van de gedenkpaneeltjes voor de verongelukte inzittenden van neergestorte vliegtuigen tijdens de Tweede Wereldoorlog ontvingen we vorige week een persoonlijke brief van Serge April, de Canadese ambassadeur in ons land. Bij de vliegtuigongelukken sneuvelden militairen uit Canada, Australië en Groot Brittanmë. Van de ongevallen en de onthulling van de gedenkpaneeltjes hadden we een lijvige informatiemap samengesteld en deze met een begeleidend schrijven opgestuurd naar de betreffende ambassades. De map omvatte alle informatie over de vliegtuigen, de crash, de inzittenden, de locatie, de vijandelijke piloten, enz. Verder werden alle publicaties, zoals Schans- en krantenberichten over de onthulling van de paneeltjes bijgevoegd, met daarbij tal van foto's. De onderschriften bij de foto's hadden we, evenals een compleet verslag van de onthullingsceremonie, in het Engels vertaald. In de persoonlijke brief bedankt de ambassadeur ons Heemkundig Genootschap van ganser harte voor het opsturen van de informatie en voor alle moeite die we ons getroost hebben, om de overledenen op deze wijze te gedenken. Hij verzekert ons, dat alle informatie met groot genoegen naar Canada wordt doorgestuurd. Verder benadrukt hij, dat alle inspanningen van ons genootschap en onze hele dorpsgemeenschap, om de gevallenen blijvend te eren en te gedenken, hoogst opmerkenswaardig is. Het benadrukt eens te meer de zeer speciale en langdurige band die er bestaat tussen Nederland en de andere geallieerde naties en in dit geval in het bijzonder met Canada. De ambassadeur geeft te kennen dat hij persoonlijk zeer aangenaam verrast, geëerd en ontroerd was, toen hij door de paneeltjes weer herinnerd werd aan de offers die de dappere gevallenen brachten voor onze vrijheid. Hij zou het zeer op prijs stellen ons dorp eens te bezoeken, om persoonlijk het resultaat van ons werk in ogenschouw te nemen en ons persoonlijk de dank van Canada over te brengen. Hij hoopt dit op zeker moment in de toekomst eens te kunnen doen. Verder krijgen we zijn warme, persoonlijke groeten. Voorwaar een bijzonder aardige brief; waaruit oprechte betrokkenheid en waardering spreekt. We zullen deze ook zeker beantwoorden met de uitnodiging, hetzij officieel of onofficieel, onze dorpsgemeenschap te komen bezoeken. Uit "De Knuppel" mei 1950, uitgave van de afdeling Castenray van het Limburgs Thuisfront. Nieuws van de redactie. De speldjesdag, gehouden op Zondag 16 April ten bate van onze aalmoezeniers en de jongens, heeft 16,85 opgebracht. Aan alle verkoopsters en kopers onzen hartelijken dank. Ondertussen zijn alweer verschillende jongens teruggekeerd uit Indië en Thuisfront met het mannenkoor heeft de gebruikelijke serenade gebracht, te weten bij Martien Strijbos, Jean Cox en Gerrit Philipsen. De heren hebben zich hier alweer goed gewend, want ze zijn alweer volop aan het werk. Flink aanpakken is wel het beste. Op 15 Mei had er s avonds een filmvoorstelling plaats ter ondersteuning van onze aalmoezeniers. Deze film, die al in zeer veel plaatsen in Limburg draaide, voert als titel "De ontembare nachtegaal". Gezien de kwaliteit van de film en het doel waarvoor hij werd gedraaid, was de belangstelling miniem. h

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 15