Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -4- ticfjtmg fjeemfcunöig 6enoo1 tastenray Geslaagde infomorgen aan De Diepeling Vorige week zaterdag, 5 oktober, organiseerde ons heemkundig genootschap in prima samenwerking met de Dorpsraad en de firma Teunesen een goed geslaagde informatiemorgen bij de onlgrmding aan De Diepeling. Speciaal voor deze gelegenheid had de firma Teunesen op locatie vlakbij het kantoorgebouw een fraaie tent laten plaatsen, die op ruim 100 personen berekend was. Dat er uiteindelijk "slechts" 75 belangstellenden aanwezig waren, had uiteraard veel te maken met de uitvaartdienst voor Dora Kuijpers-van de Pasch, die tegelijkertijd plaats vond. En in een hechte dorpsgemeenschap als Castenray is het fijn te weten, dat de mensen elkaar bijstaan in lief en leed en een overledene raassaal begeleiden naar de laatste rustplaats. Zo hoort dat ook en een infomorgen over wat dan ook is daarbij van ondergeschikt belang. De familie Kuijpers willen we onze oprechte deelneming betuigen. Graag hadden we het evenement bij De Diepeling verschoven naar een latere datum, maar de reservering van de tent, de catering, het personeel e.d. maakten dit helaas niet meer mogelijk. De mensen die wel aanwezig waren, werden onthaald met ruimschoots koffie, vlaai en frisdrank en na een welkomstwoord door de voorzitter van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray werd gestart met een videopresentatie over het productieproces van zand en grind. Het zand en grind van De Diepeling gaat naar afiiemers in de bouwwereld en wordt eveneens gebruikt in de wegenbouw en de betonindustrie. Liefst 10 verschillende soorten zand en grind worden door de gigantische installaties geselecteerd. Een nieuwe zuiger die de naam "Valkenberg" draagt, haalt het zand en grind omhoog. Waar men op andere locaties soms wel 30 meter diep gaat, kan men aan De Diepeling niet dieper gaan dan 12 tot 15 meter vanaf het wateroppervlak, want daarna stuit men op een dikke laag hout, afkomstig van een oerbos. Na de videopresentatie werd onder een druilerige regen in vier groepen een rondleiding gegeven over het terrein en langs de installaties, waarbij door de mensen van de firma Teunesen deskundige uitleg werd gegeven. Net voordat de hemd de sluizen opende, was iedereen weer terug in de tent, waar door projectleider Piet van Rossum aan de hand van enkele tekeningen een uiteenzetting werd gegeven over de huidige situatie, maar vooral ook over de nog komende productiejaren. Het exploitatiegebied krijgt nog een paar kleine uitbreidingen, maar men denkt over 5 a 7 jaren het project aan De Diepeling te kunnen afronden. Het eindresultaat van de ontgronding zal dan een schitterend natuurgebied zijn, waar flora en fauna en hopelijk ook de geïnteresseerde mens in alle rust en harmonie kunnen vertoeven. De firma Teunesen zal in samenspraak met de Dorpsraad en de betrokken gemeentelijke overheden alle zorg besteden aan de afwerking voor een passende eindbestemming. Nadat er gelegenheid was voor het stellen van vragen, werd het woord gegeven aan de heer Henk Jacobs uit Horst. Hij vertelde over zijn jarenlange speurtocht op het terrein, waarbij zijn grote belangstelling met name uitging en nog gaat naar allerlei bijzondere stram ra fossielen. Hij hield een boeiend ra gepassioneerd betoog over zijn hobby. Na het uitspreken van era dankwoord door de voorzitter van het Heemkundig Genootschap en door de heer Van Rossum namens de firma Teunesen, was er gelegenheid om na te praten ra de geëxposeerde foto's, stenen en archeologisch materiaal te bezichtigen. Hiermee werd een buitengewoon geslaagde infomorgen aan De Diepeling afgesloten. Omdat door omstandigheden een groot aantal inwoners niet «HBiwezïg heeft kunnen zijn, is ons heemkundig genootschap voornemens, om in maait 2003, rond de datum van ons tweejarig bestaan, ir7

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 4