-4 mensenlevens. In totaal zijn voor dit eilandje dus 30.000jongens gesneuveld Het eiland was zeer belangrijk, omdat hier een vligveld van de Jappen was. De Amerikanen moesten tiaar Japan en konden daar ineens niet komen met de vliegtuigen, wel als ze hier een tussenlanding konden maken. Bij het vertrek van de Amerikanen zijn hier dan ook honderden vliegtuigen blijven staan, grote viermotorige bommenwerpers, jagers, enz., enz., welke nu allen zijn gesmolten. Misschien hebben jullie daar ook iets meer van gehoord of gelezen, want het vorige jaar stond in Panorama van Juli of Augustus een reportage met foto 's over Biak. In die tijd zagen de mensen hier ineens alles, auto 's, fietsen, kleding en vooral de beschaving. Zij hebben daaruit veel geleerd, maar kunnen dit alles niet toepassen, wegens gebrek aan geld Maar hebben deze mensen geld, dan weten zij het nog niet te besteden, want dezer dagen gaf hier iemand aan een jongen zijn loon, om er ondergoed voor te gaan kopen, maar daar denken ze niet aan. Hij kocht zich hiervoor echter wel een mes. Hier kunnen jullie aan zien, dat ze meer van zulke voorwerpen houden, dan van kleding of iets anders. Vroeger hebben ze deze dingen van steen moeten maken. Zo zijn er nog verschillende andere voorbeelden aan te halen. Voor eten behoeven ze niet te zorgen en hoeven ze ook niet te betalen, want dat groeit hier in het wild en verder zorgen de vrouwen daar wel voor. De mannen doen er niets aan, ze lopen wel mee, maar de vrouw moet het dragen en ook klaarmaken. De draaghouding is ook al heel ongewoon. Ze hebben grote tassen waar zo ongeveer een 30 kg. Etenswaar in gaat. Er is een draagriem aan gevlochten, de tas hangt op de rug, de draagriem voor op het hoofd Handen gebruiken ze daar niet bij, neen dat gaat zo voort, uren aan een stuk. Het is onbegrijpelijk wat een uithoudingsvermogen en dan hebben ze meestal hun kleinste kind nog boven in de nek er bij zitten. De man wandelt er naast als een opzichter met een mes in zijn hand, anders niet, maar hij zal van de vrouw in geen geval iets overnemen. Wordt vervolgd. Burgerlijke Stand Geboorten: H.Kuijpers-P'ouwels: dochter M.Kuijpers-Van de Pas: dochter. Woensdag 22 Febr. toog de zangvereniging naar Wed.Peeters, waar Jan was thuisgekomen van Indië, om deze een serenade te gaan brengen. Alles verliep naar wens, maar toen na afloop een der zangers zijn hoed opzette, die op de grond gedeponeerd was, schudde hij flink wat water over zijn hoofd. Dit was zeer vreemd, aangezien het mooi zonnig weer was. Verschillende zangers gaven hun oordeel, maar niemand wist hoe zoiets nu kon. Toch werd dit mysterie opgelost; het bleek dat Fokkie van Weijs Grad, die altijd graag overal bij is, ook naar de serenade was komen luisteren en een ogenblik had halt gehouden boven des zangers hoed Op Maandag 6 Maart werd in het Patronaat een vergadering gehouden van alle kippenhouders uit Castenray. De bedoeling was om te komen tot oprichting van een kippenhoudersbond Nadat door den Heer Thijssen uit Sevenum een en ander was toegelicht, werd er gelegenheid gegeven om zich als lid op te geven. Liefst 42 kippenhouders gaven zich als lid op. In het bestuur werden gekozen: G. Weijs - voorzitter, P.Philipsen Klein Oirlo - secretaris, J.Duijkers, S. Willemssen en M. Jeuken bestuursleden. Nadat door de Heer Thijssen nog verschillende vragen waren beantwoord, werd deze goed bezochte vergadering door de voorzitter van de eierbond met een dankwoord aan de Heer Thijssen gesloten.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 4