Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -2- ticfjting fjeemfcunÖtg 6enootscf)ai tastenray Onthulling herinneringspaneeltjes Vorige week donderdag zijn op twee locaties in ons dorp op waardige en stijlvolle wijze de twee paneeltjes onthuld, die moeten herinneren aan het neerstorten van twee geallieerde vliegtuigen tijdens de Tweede Wereldoorlog. In totaal vielen daarbij acht doden te betreuren. Op beide exacte locaties had onze Stichting in het veld een hoge mast, met daaraan de Britse vlag, geplaatst.De beide paneeltjes werden vlakbij deze locaties gezet, naast een zitbank waar regelmatig mensen verpozen. Het eerste paneeltje werd onder zeer grote belangstelling onthuld in Klein Oirlo bij de kruising Valkenberg/Diepeling. Liefst tien oude, uit de Tweede Wereldoorlog stammende, geallieerde legervoertuigen van Santa Fé stonden opgesteld tegenover het te onthullen paneeltje. Een imposant gezicht dat extra cachet gaf aan de onthullingsceremonie. In zijn openingswoord refereerde de voorzitter van ons Genootschap aan de oorlogen heden ten dage, die in diverse landen om uiteenlopende redenen gevoerd worden, of dreigen gevoerd te gaan worden. Juist daarom is het goed de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog onder de aandacht van met name de jeugd te brengen. Hij riep op tot tolerantie ten opzichte van onze medemensen, ongeacht afkomst, huidskleur of religie en stelde, naast het eerbetoon aan de gevallenen, de bijeenkomst heel duidelijk in het teken van vrede en vrijheid. De jongeren vroeg hij te bouwen aan een wereld,waarin het voor iedereen fijn leven is. Ook de voorzitter van de Castenrayse Dorpsraad, Louis Vroemen, onderstreepte het belang van het appelleren aan de jeugd, om in vriendschap met elkaar door het leven te gaan. Opgegroeid op korte afstand van het Amerikaanse oorlogskerkhof te Margraten, werd hij al in zijn jeugd vrijwel dagelijks geconfronteerd met de verschrikkelijke gevolgen van de oorlog. En een dergelijke confrontatie blijft ook nu nog van belang, als waarschuwing aan de mensheid. De officiële onthulling van het herinneringspaneeltje in Klein Oirlo werd gedaan door Jan Martens en Ivan Maes, beiden woonachtig aan de Diepeling. Jan als vertegenwoordiger van de generatie die de oorlog aan den lijve heeft ondervonden en die zich de vliegtuigcrash nog goed kan herinneren. Bij de ontploffing van het toestel sneuvelden de ruiten van zijn geboortehuis, de boerderij "Valkenberg". Ivan, die met zijn vriendin Ellis het huis van zijn grootouders pal tegenover het geplaatste paneeltje bewoont, vertegenwoordigde de jonge generatie, die de herinnering aan de oorlog en de vele slachtoffers levend moet houden. Door het verwijderen van een originele parachute werd het herinneringspaneeltje zichtbaar, dat behalve enige informatie over het tragische voorval ook de namen, nationaliteit, rang en leeftijden van de beide slachtoffers vermeldt. Bij de ceremonie had het Heemkundig Genootschap heel bewust de leerlingen van groep 7/8 betrokken. Anja Hendrix, Claudia Snellen en Kelly Wismans droegen de nationale vlaggen van Australië, Groot Brittannië en Nederland, terwijl Marlou Geerets na de onthulling een bloemenhulde bracht aan de beide gesneuvelde militairen. Op school waren de kinderen reeds voorbereid middels een gastles van een van de leden van het Heemkundig Genootschap. Vervolgens schreven ze gedichten over het thema "Oorlog, vrede en vrijheid".Twee van deze prachtige gedichten werden door Kim Tacken en Mark Seijkens voorgedragen.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 2