Stichting Heemkundig Genootschap Castenray ticfjtmg fjeemfumftg Cenootscfja Caster rg? -2- Woensdag 1 mei: vergadering bij Wim Jeuken. Aanvang 19.30 uur. Veldverkenning Diepeling Met toestemming van de fa.Teunesen hebben we zaterdag 27 aprii archeologisch onderzoek verricht op het ontgrindingsterrein van de Diepeling. Reeds meerdere malen waren we op dit terrein met succes op zoek geweest naar aanwijzingen van bewoning of menselijke activiteiten uit de Bronstijd (2000 - 800 voor Christus). Dit keer wilden we het iets groter aanpakken. Onder leiding van Ron Bloemen en Sjef Beerkens van de Archeologische Werkgroep Venray werd door Cor Hendrix met de shovel een kleine laag van een reeds afgegraven terrein verwijderd. Met de schop werd de laatste overtollige grond weggehaald en toen werden in het gele zand duidelijke verkleuringen, grondsporen van menselijke activiteiten, zichtbaar. Deze werden gemarkeerd, gemeten en in kaart gebracht, waarbij vindplaatsen van potscherven, vuursteenafslag en een stenen pijlspits nauwkeurig werden ingetekend. De hele morgen waren we met deze klus bezig. In de namiddag werden de gemarkeerde en in kaart gebrachte plekken uitgegraven en daarbij kwamen bijna 200 potscherven en door mensen gebruikte stenen te voorschijn. Na het wassen van de potscherven waren in de klei van de scherven prachtig witte kwartssteentjes te zien. Deze werden vroeger door de klei gemengd. Pot- en steengruis werd gebruikt om de klei te verschralen. Deze verschraling moest voorkomen dat de klei bij het drogen en bakken te sterk zou krimpen en vervolgens zou scheuren. De hele operate werd op foto en video vastgelegd. Nu er onmiskenbare aanwijzingen van vroegere bewoning zijn gevonden, willen we ook andere delen van de Diepeling aan een nader onderzoek onderwerpen Neergestorte vliegtuigen Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden in onze regio door Duits geschut Engelse bommenwerpers neergeschoten, waarvan er 2 in Castenray neerstortten. Een kwam terecht in Klein Oirlo en de ander in de buurt var de Caselse Berg. Daarbij kwamen enkele militairen helaas om het leven en ter hunner nagedachtenis willen we te zijner tijd in de buurt van de onheilsplekken een gedenkpaneeltje plaatsen. Inmiddels hebben we de namen van de omgekomen militairen, alsook van de overlevenden kunnen achterhalen en kan de tekst voor de gedenkplaatjes ingegraveerd worden. Ook zijn we bezig de nodige documentatie over de beide voorvallen te verzamelen. Binnenkort zullen we u nader informeren. Van Jan Martens kregen we enkele onderdelen van het in Klein Oirlo neergestorte vliegtuig, o.a. de zware pantserplaat die tegen de rugleuning van de pilotenstoel bevestigd was. Verder schonk hij ook een kokosmat die gebruikt werd op een in Klein Oirlo gelegen vliegveldje voor een Engels verkenningsvliegtuig. De landingsbaan werd met deze matten belegd. Jan, hartstikke bedanktWe zullen e.e.a. bij gelegenheid tentoonstellen en voor de Castenrayse gemeenschap tot in lengte van jaren bewaren. Ongetwijfeld zijn er nog meer mensen die historisch waardevolle spullen thuis hebben liggen. Graag zouden we hebben dat u ons daarvan melding maakt, zodat we dit kunnen vastleggen. En wilt u ooit -*• van de spullen af, dan hopen we dat u aan onze Stichting denkt Zo blijven ze behouden voor onze t dorpsgemeenschap. f Uit "De Knuppel'* van jan.1950, uitgave van de afd. Castenray van het Limburgs Thuisfront

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 2