"Op 12 Oct. is Marie Friesen in het huwelijksfrohtye-gestapt. Wij missen hierdoor een ijverige medewerkster voor 't thuisfront, want voor rondgang en het klaar maken van pakketten was ze steeds bereid mede te werken. "Door de Boerenbond werd op 10 Oct. een algemene jaarvergadering gehouden in het patronaat. De agenda bevatte een 12 tal punten welke in 2JA uur onder de hamer doorgingen. Verslag werd uitgebracht over 1947-1948 en 1948-1949. Omgezet werden resp. 120 wagons voor 179.000 gulden en 148 wagons voor 183.000 gulden. Oirlo en Castenray beschikten toen nog over een eigen spoorwegstation JS). In de loop van beide jaren werden diverse subsidies gegevenwaarbij zeker niet de eigen kerk vergeten werd. De leden waren er van overtuigd dat het pakhuis te klein is. Uitgezien zal worden naar een geschikt terrein om voorlopig reeds brandstoffen en kunstmest op te kunnen slaan. Door Dhr. P.de Ponti, landbouw onderwijzer uit Oirlo, wordt op het ogenblik een tweejarige Landbouwcursus gegeven, waaraan niet minder dan 20 leerlingen deelnemen. Door Dhr. P.de Ponti zal in het komende voorjaar enkele lessen gegeven worden over de grondverstuiving en wat daarmede samenhangt e.e.a. zoveel mogelijk aangepast aan de praktijk. De jacht wordt verpacht zoals vroeger voor de som van 200 gulden welke ten bate komt van onze mooie kerk. Deze is echter dit jaar niet verpacht aan vreemden, doch aanjagers van eigen bodem, tot sch(r)ik der langoren. Reeds menig patrijsje en verschillende langoren hebben het onderspit moeten delvende explosies zijn niet van de lucht, zodat men veilig kan aannemen dat de buit de 200 gulden reeds is gepasseerd en er nog wel een aardig centje overschiet voor de jagers, wat wij hen ook van harte gunnen. Door het bestuur van de eiervereniging werd het initiatief genomen om een cursus geven van 4 lessen over de verzorging van kippen en alles wat hiermee samenhangt. Pech. Onze jagers zijn verzot op haas en konijn. Vermeldenswaardig is het feit, dat zij hierbij de naastenliefde beoefenen. Zij gunnen hun medemens ook wel een boutje in de kelder. Dit bleek dezer dagen in de buurt van Riebroek. Na een halve dag te hebben rondgelopen, wisten ze de eerste haas te schieten, maar hij ging er nog op 3 poten tussenuit. Ze volgden het bloedspoor tot aan een horweg. Een kindermond vertelde wie het beestje had gepakt en naar huis gebracht. En hoe ze al praatten met de vinder, alles bleek vruchteloos. "De handboogschutterij De Batavieren hield op 24 Sept. een algemene vergadering. De secr. bracht verslag uit over het gehouden concours, waaruit bleek dat er een batig saldo was van 120 gulden. Als nieuw lid werd aangenomen: Ant. Drabbels. "Het nieuwe huis van Donders is nu helemaal klaar en ziet er keurig uit. De familie Donders kan er nu rustig intrekken. "De droogte, die in Castenray nogal wat schade heeft gedaan, nam een plotseling einde toen de jacht los was. De jagers, Rojfers Driek, Striebosse Pet en Dukers Piet knallen er flink op los. Ze schoten op één dag 15 patrijzen enkele veren uit en enkele waren er ook morsdood. De hazen en konijnen in Castenray hebben een vergadering belegd om te emigreren, maar bij nader inzien hebben ze besloten om voorlopig nog maar te blijven. "Door de stierhouderij Oirlo-Castenray zal op 21 Oct. a.s. een jongveekeuring worden gehouden in de weide van H.Linders. Ongeveer 125 dieren zijn reeds opgegeven; wel een bewijs dat er onder deze vereniging reeds heel wat goed jongvee aanwezig is. Een andere keer meer uit "De Knuppel" nr.4 van okt. 1949.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 10