Tijdens de laatste dag van de 3 kruisdagen trokdè kruisprocessie over deze zandweg. Van elk gezin trok minstens 1 persoon met de processie mee. Vanaf de kerk volgde men de Klein Oirloseweg tot bij smid van Kuijck (nu Baltissen en Lenssen). Vandaar volgde men de zandweg De Kampanje tot aan de Horsterweg en trok men weer richting kerk. De eerste 2 dagen trok de processie via andere wegen door de velden. Tijdens de processie werd er gebeden voor de gewassen en de vruchten der aarde. Castenray was toentertijd een dorp met een sterk agrarisch karakter en het waren dan ook overwegend boerenmensen, die met de kruisprocessie meetrokken. Uitermate kritisch werden de veldgewassen hekeken en beoordeeld en stond een gewas er niet al te best bij, dan hoorde je de boeren mompelen: Hier bat gén bidde mér, hier mbt duchteg gemist werre" Het kerkkoor zong tijdens de kruisprocessie de litanie van alle heiligen en de gelovigen zongen na elke heilige "Ora pro nobis". Koor: "Heilige Bernardus". Gelovigen: "Ora pro nobis". Als het koor niet zong dan baden de processiegangers de rozenkrans. Zo trok men een keer per jaar door De Kampanje. Het pand Horsterweg 63 draagt dus de naam "Kampanje". Deze woning is in 1958 gebouwd door Antoon Dinghs. Hij gaf de schilder opdracht de naam "Kampanje" in sierlijke letters op de woning aan te brengen. In het woordenboek zocht Antoon de betekenis van deze naam op. Kampanje betekende "Streven naar het Beste". Toen Venray een nieuwe burgervader kreeg in de persoon van Roermondenaar burgemeester Custers werd deze bij de gemeentegrens met Horst afgehaald. Bij de brug over de Lollebeek werd de nieuwe burgemeester welkom geheten en werden verschillende toespraken gehouden. Ook burgemeester Custers deed het woord. In zijn toespraak verwees hij naar de naam "Kampanje" op de eerste woning in de gemeente Venray die men, komende uit de richting Horst/Roermond, in Castenray in beeld kreeg.. tkf "Kampanje, Streven naar het Beste, een zeer toepasselijke leuze voor een nieuwe burgemeester". Streven naar het Beste, dat was ook zijn doel als burgervader van Venray en mocht zijn aandacht toch eens verslappen, dan zou hij er steeds aan herinnerd worden als hij Castenray binnenreed. Antoon Dinghs woont nu elders in Castenray, maar de naam Kampanje siert nog steeds de woning aan de Horsterweg en waarschijnlijk zal iedereen, die dit verhaal heeft gelezen, er nu met andere ogen tegenaan kijken. Duidelijk is in ieder geval te zien, dat ook Corrie en Peter Roelofs streven naar het beste. Bezoek gemeentearchief Vorige week dinsdag hebben we met ons genootschap een oriënterend bezoek gebracht aan het Venray se gemeentearchief. Gemeentearchivaris Paul van Meegeren gaf een uiterst boeiende uiteenzetting over de mogelijkheden die het archief te bieden heeft en tevens maakte hij ons deelgenoot van een brok Venrayse en Castenrayse historie. Het gemeentearchief beschikt over een uitgebreid aantal documentatiebestanden, waarvan een groot deel op microfilm is vastgelegd. Zonder in oude kranten te hoeven bladeren, kunnen op deze manier bijvoorbeeld de jaargangen van Peel en Maas doorgespit worden. Ook is er een krantenknipselarchief van artikelen uit het voormalige Dagblad voor Noord-Limburg en haai voorgangers. Deze artikelen hebben betrekking op onze regio. Verder biedt het archief veel mogelijkheden voor stamboom- en ander historisch onderzoek. Het gemeentearchief is van dinsdag t/'m donderdag van 9.00-12.30 en van 13.00-16.30 uur voor iedereen vrij te bezoeken.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 8