L -5» Stichting Heemkundig Genootschap Castenray 6tnootscmz Bidprentjes Dat ons heemkundig genootschap in Castenray en ook daarbuiten steeds meer begint te leven, blijkt wel uit het feit dat we regelmatig van deze en gene zaken van grote historische waarde krijgen aan geboden. Zo gaf Piet Willemse uit Venray ons onlangs zijn vrijwel complete collectie bidprentjes van overledenen, die op het Castenrayse kerkhof begraven zijn. We hebben de verzameling weliswaar nog in bruikleen, maar met toch een vrij definitief karakter. Uiteraard zijn we zeer verguld met deze schat aan historische gegevens en we zullen deze unieke verzameling bij gelegenheid zeker tentoonstellen. Al eerder hebben we bericht dat ons kerkhof dateert uit 1929. Rector Kuipers(van 1927-1932 hier rector) zwaaide toentertijd de herdersstaf en onder zijn bestuur verkreeg onze parochie het recht om in eigen kerk ook uitvaarten te mogen doen. Vanaf die tijd mochten de Castenrayse overledenen op eigen parochiebodem begraven worden. Het Liber defunctorum, het dodenregister van onze parochie, bevat uiteraard alle namen van de gestorvenen. De allereerste begravene was Peter Hubertus Peeters, echtgenoot van Anna Maria Hubertina L.itjens, Hij werd op 16 sept. 1883 geboren te Leunen en overleed in Castenray op 20 januari 1929. Zijn bidprentje vermeldt dat hij lid was van de Derde Orde, het St.Franciscuskoortje, de Broederschap van de H.Rozenkrans en van de Behoudenis der Kranken. Vee! van de huidige verenigingen kende ons dorp toen nog niet. We! had men vroeger diverse godsdienstige verenigingen. Deze hadden ten doe! de godsdienst uit te dragen, een bepaalde heilige bijzonder te vereren, liefdadigheid te betrachten, of van jezelf een uitmuntend christen te maken. Na de Tweede Wereldoorlog werden deze sterk Rooms getinte organisaties steeds meer omgezet in verenigingen, die de algehele vorming ten doel hadden. Meisjes werden bijvoorbeeld voorbereid op hun taak als moeder. Nog later bevatten de verenigingen meer recreatieve en ontspanningselementen. In de verzameling van Piet Willemse missen we nog 6 bidprentjes en wel van de volgende overledenen: Petronella Houben overleden op 27-2-1929. Zij was gehuwd met Gerardus Verhoeven. Johanna Margaretha Kemmelings overleden op 15-12-1932. Zij was gehuwd met Wilhelmus Smits. Johanna Seuren overleden op 2-4-1934. Zij was gehuwd met Petrus Keijsers. C Johannes Goor en overleden op 4-3-1938. Hij was gehuwd met Johanna Derexks. a Iheodoms Cox overleden op 5-2-1945. Hij was de zoon van het echtpaar Cox-Janssen. Petrus Johanna Classens overleden op 10-4-1967. Hij was gehuwd met een zekere mevrouw Linders en ligt in Oirlo begraven. Het zou natuurlijk prachtig zijn, als we met uw hulp de verzameling compleet zouden kunnen 5 maken. Hebt u een van deze 6 prentjes in uw bezit, of weet u wie er een heeft, neem dan a.u.b. even contact op met Jan Strijbos tel.571677. Het originele prentje verkrijgen is uiteraard ons doel, maar ook een kopie is voor ons voorlopig beter dan niets. Momenteel is Piet Willemse bezig met het aanleggen van een verzameling bidprentjes vanaf 1900 van personen die in Castenray geboren, maar elders gestorven zijn. Mogelijk hebt u nog van deze bidprentjes (misschien in een oud kerkmissaal) en kunt u deze missen. Het adres van Piet is: Kruidenlaan 44 5803BB Venray tel. 0478-510262.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 5