f BRIENSVELD Veel boeren hadden bij hun boerderij een klein dee! van het akkerland bestemd voor het verbouwen van vlas. De boerinnen droegen in die tijd ook dikwijls een vlasschort, die van het eigen verbouwde vlas gemaakt was. Op oude trouwfoto's is de voorkeur in die tijd voor zwarte kleding nog goed te zien. Het is inmiddels voldoende bekend dat de heemkunde vereniging Castenray zich bezig houdt met allerlei zaken over het verleden van het dorp. In die geschiedenis wordt men onherroepelijk geconfronteerd met de Tweede Wereldoorlog. Om die ingrijpende gebeurtenis voor de toekomst te waarborgen, hebben wij reeds van diverse Castenrayse ouderen een verhaal op papier. Ieder van u heeft de oorlog echter op een andere manier beleefd en kent daarom zijn eigen verhaal. Al die verschillende verhalen zijn van het grootste belang voor de meest juiste geschiedschrijving. Demobilisatie in augustus 1939 De inval van het Nazi Duitse leger op 10 mei 1940 en de uiteindelijke bevrijding eind 1944. U heeft vliegtuigen zien neerstorten. U weet zich de vluchten van bommenwerpers op Duitsland te herinneren. Heeft u nog pamfletten of andere spullen. U heeft loopgraven en schuilkelders mee gegraven. U bent door de Duitsers opgepakt en in Duitsland te werk gesteld. U bent geëvacueerd geweest. Waar heeft u onderdak gevonden. U heeft de grote branden van Casele in 1942 meebeleefd. Wat weet u nog van het opblazen van de kerktoren enkele dagen voor onze bevrijding. Wat was de O.D. V/at was de H.A.R.K. Kunt u iets vertellen over de onderduikers en hun hut in het broek. Heeft u onderduikers of verzetsmensen gekend. Waar en wanneer werd u bevrijd. Waar en hoe heeft u de bevrijders voor het eerst ontmoet. Speelde ook u met dat zo gevaarlijke oorlogstuig. Enz. enz. Heeft u de oorlog als kind meegemaakt, vertel ook dan uw verhaal. Wanneer u er moeite mee heeft een en ander op papier te zetten, neem dan contact op met iemand van de heemkunde vereniging. Zij komen dan met u praten en schrijven het voor u op. Misschien woont u op dit moment niet meer in Castenray, geen bezwaar, uw verhaal zou men toch graag kennen. Alle gegevens worden door ons verzameld en opgeslagen, om te dienen als naslagwerk voor onze geschiedschrijving. Alvast hartelijk dank voor de moeite en schroom niet met iemand van ons te contacten. Namens de heemkunde vereniging Castenray, Toon Kuijpers, Horst. Telefoon 077 - 3982585. Gerrit Arts Brisnshoekweg 6 5809 EW Leunen 24 uur bereikbaar op Tel: 0478-515221 'ttcfiting fittmfcunötg <Senoot«f)ap CcuUnrav ui tv aartverzorging

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 4