3 - STICHTING HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP CASTENRAY i In 1958 vierde Castenray het 25 jarig parochiefeest. Bij gelegenheid van dit feit doken Teng Jeuken en Pierre Mennen in de Castenrayse historie en hielden tijdens de feestviering in het Patronaat een voordracht op rijm. Onlangs stuitten we op deze dichterlijke schepping en het leek ons aardig ook u deelgenoot te maken van hun ludieke geschiedschrijving. Gezien de lengte smeren we dit uit over 2 weken. 1650 Uit de kronieken is wel gebleken, dat rond 1650 in deze streken, te Castenray te midden van een woud, een klein kapelleke werd gebouwd. Na jaren van wachten en zwoegen en werken, stonden er rond deze kerke, wel vijftien boerderijen en wel drie huizen, maar mensen die leefden als kluizenaars in kluizen. De winden, ze gierden, het zand stoof in wolken, het droeve feit is moeilijk te vertolken, maar, waar thans de Castelse heuvels golven, is eens een boerderij onder het zand bedolven. Het was wel vreemd in die oude tijden, maar dorst hoefden de mensen niet te lijden, want onder de weinige huizen die er stonden, hebben zich toen tien café bevonden. Waar mensen wonen moeten mensen leven, daarom werd bij de koster een tol geheven. Maar soms "vergat men te betalen, geen nood,s kosters vrouw ging de boosdoeners halen. Dan kregen ze het uit gemeten, hoe ze het betalen durfden "vergeten". Maar na enkele glazen bier, heerste de vrede weer spoedig hier. 1911 In 1911 had men de eerste verbouwing, der kerk, want bij nadere beschouwing, waren er meer mensen dan plaatsen, men diende zich met verbouwen dus te haasten 1922 Na vele jaren moedig streven, mocht men de vreugde eindelijk beleven, 3 van een eigen rectoraat, waarvan het gebouw er nu nog staat. t

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 3