11 STICHTING HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP CASTENRAY Boerenbond Jonge Boeren Veldverkenning Nu de berichtgeving via ons dorpsblad weer hervat kan worden, willen we u op de hoogte brengen van onze activiteiten in de afgelopen weken. Omdat ons werkgebied erg uitgebreid is, zijn ook de thema's, waar we ons mee bezighouden, zeer divers en eigenlijk nopit helemaal afgerond. Want de geschiedenis staat uiteraard niet stil en steeds komen weer nieuwe feiten aan het licht. Dat is ook het leuke aan dit werk. Het blijft boeiend en er is geen deadline, geen tijdstip waarop iets klaar moet zijn. De volgende zaken zijn door onze stichting de afgelopen periode opgepakt: Kerkkoor In 1966 heeft Handrie Kuijpers, voormalig organist en dirigent van het kerkkoor, wat aanteke ningen gemaakt over de oprichting en de ontwikkeling van dit zeer gewaardeerde koor, dat volgens hem in mei 1916 moet zijn opgericht. Met medewerking van Handrie Wismans heb ben we deze aantekeningen geordend en op schrift gezet, zodat ze, aangevuld met de huidige archiefgegevens van het kerkkoor, een aardig totaaloverzicht geven. Bij gelegenheid zullen we u over de beginperiode van het koor informeren, waarvan we nog enkele originele jury beoordelingen uit 1925,1927,1939,1944 en 1946 in ons bezit hebben. Van deze organisatie, die in maart 1931 is opgericht, hebben we een kroniek opgesteld van de gegevens die voorhanden waren. Ook hebben we de beschikking over een aantal foto's van enkele werknemers, bezig op de werkvloer en van o.a. de inzegening van het nieuwe gebouw in 1959. Wanneer u nog fotomateriaal en/of gegevens hebt over deze organisatie willen we dat graag horen. Deze vereniging is rond 1970 opgeheven. We hebben het grootste gedeelte van het archief materiaal kunnen achterhalen en alle gegevens die voorhanden waren op overzichtelijke wijze geordend, zodat een uitstekend totaaloverzicht van deze vereniging opgemaakt is. Ook hier verluchtigen de nodige foto's het verhaal, zodat de geschiedenis van de Jonge Boeren voor het nageslacht bewaard blijft. Ongetwijfeld hebt u al in de krant gelezen over enkele uiterst interessante archeologische vondsten die we tijdens onze veldverkenningen gedaan hebben. De bedoeling van deze veldverkenningen is, om een beeld te krijgen en in kaart te brengen waar vroeger prehisto rische nederzettingen of grafvelden op Castenrayse bodem gelegen hebben. Daar waar we een vermoeden hebben van prehistorische activiteiten trekken leden van onze stichting het veld in. Met name aspergevelden en pas geploegd of afgegraven land worden bezocht. Al lopende wordt de oppervlakte nauwkeurig afgespeurd naar stenen voorwerpen en pot- of urnscherven. Met een stokje wordt elk steentje blootgelegd en bestudeerd. U begrijpt, dat we dit veldwerk doen zonder enige schade aan de veldgewassen aan te brengen.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 11