Vakantie Telefonische Hulpverlening Mijn laatste telefoondienst voor de vakantie! Eigenlijk staat mijn hoofd meer naar koffers inpakken. Maar afspraak is afspraak en dus fiets ik onder een strakblauwe hemel naar de Telefonische Hulpdienst. De vrijwilliger die ik aflos heeft hetzelfde gevoel en is blij dat hij de zon in kan gaan. Maar als ik me eenmaal in de telefoonkamer genesteld heb, verdwijnt de onrust in mijn hoofd en kan ik me weer concentreren. Het eerste telefoontje heeft al meteen met vakantie te maken. Een jonge vrouw die binnenkort met haar gezin vier weken naar het buitenland vertrekt. "Ik maak me alleen zorgen om mijn vader," zegt ze. "Die is pas hier komen wonen om dichter bij mij te zijn. Hij woont alleen en normaal ga ik er elke dag even langs, want hij heeft nog niet veel kennissen hier." Daar heb ik een alternatief voor. De SOS Telefonische Hulpdienst heeft immers ook een telefooncirkel. Elke morgen wordt de eerste deelnemer door ons gebeld, die belt dan door naar nummer 2 enz. tot de laatste deelnemer zich weer bij ons meldt. Als een deelnemer de telefoon niet opneemt, schakelen we het sleuteladres in om te gaan kijken. Zo is er dagelijks even controle of alles nog in orde is. Een goed idee!" vindt de belster, "maar het is maar voor vier weken." Dat is geen enkel punt, als ze zelf maar voor een sleuteladres kan zorgen. Het lijkt de vrouw wel wat. Ze zal het met haar vader bespreken en terugbellen. Tevreden leg ik de telefoonhoorn neer. Soms kunnen kleine dingen al veel oplossen!. Het tweede telefoontje dat ik die middag krijg is van een heel ander kaliber. hoeft niets voor me op te lossen, ik wil alleen mijn verhaal kwijt", zegt een wat oudere mannenstem. En moeizaam vertelt hij zijn levensverhaal. Hij was gelukkig getrouwd tot hij slachtoffer werd van een zwaar auto-ongeluk. Sinds die tijd heeft hij voortdurend lichamelijke klachten. Hij moest stoppen met werken en raakte in een diepe depressie. "Ik kon het niet stoppen, ik gleed alleen maar verder af' zegt hij. Hij zat maar thuis, kwam tot niets. Het maakte zijn huwelijk kapot en deed hem naar de fles grijpen. "En nu zit ik hier alleen, met niks." Hij wil geen hulp. "Waarom zou ik hulp willen7 Mijn leven is gewoon kapot mevrouw," zegt hij. Ik moet even slikken en probeer voorzichtig te peilen welke dingen hem aan het hart gaan. Hij reageert er niet op. "Ik weet dat U het goed bedoelt, maar ik wil echt geen hulp. Ik wou alleen mijn verhaal even kwijt." Ik voel me machteloos. Dan vraagt hij, tot mijn verrassing of hij nog eens terug mag bellen. Natuurlijk mag hij dat altijd. Hij bedankt me en hangt op. En ik bedenk dat hij hier blijkbaar toch iets gevonden heeft wat de moeite waard is om nog eens contact op te nemen. Soms hebben mensen gewoon meer tijd nodig om verder te kunnen gaan.... Die middag praat ik nog met een aantal mensen. Op de fiets naar huis denk ik nog na over de gesprekken. Maar eenmaal thuis laat ik ze los: ik heb vakantie! Ook tijdens de vakantieperiode is de SOS Telefonische Hulpdienst dag en nacht bereikbaar. Ons telefoonnummer is 077-3548888. Geeft U de voorkeur aan contact via Internet? Elke dinsdagavond zijn wij van 19.30 - 22.30 uur on line bereikbaar. Meer informatie hierover vindt U op http://www.soshulp.nl.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 2