13 Stichting Heemkundig Genootschap Castenray i.o. Nieuwe straat in Castenray. Vier woningen zijn in aanbouw en eentje is al bewoond in de Gerrit Artsstraat. Het straatnaambordje hangt er. Jammer genoeg met een verkeerd jaartal. In 1947 werd Gerrit Arts opgeroepen om als marinier het vaderland te gaan dienen in Nederlands-Indië, Hij vertrok in september van dat jaar met de "Sloterdijk" naar Indië om nooit meer in Castenray terug te keren. Tijdens een militaire actie, op 11 april 1949, is hij gesneuveld. ïn 1999 heeft een aantal nog in Castenray wonende oud Indië-gangers het initiatief genomen, een van de nieuw aan te leggen straten in Castenray de Gerrit Artsstraat te noemen. Een mooi initiatief wat door vele Castenrayers werd gesteund. Het college van B&W van Venray keurde de voordracht in september 1999 goed en zo blijft onze voor het vaderland gestorven dorpsgenoot Gerrit Arts in de herinnering voortleven. Het "Thuisfront" in Oirlo gaf in de jaren dat de jongens in Indië verbleven een krantje uit, "Oelderse Post" geheette, voor de inwoners van Oirlo en de jongens in Indië. In april 1949 kwam de "Oelderse Post" met een extra uitgave ter herinnering aan Gerrit Arts. Deze uitgave was geheel verzorgd door het "Castenrayse Thuisfront". In de komende weken zullen wij in ons dorpsblad "De Schans" een aantal artikelen publiceren uit die extra uitgave van de "Oelderse Post" ter herdenking van een Castenrayse jongen die ver van huis zijn leven gaf voor zijn land en naar wie de Gerrit Artsstraat is genoemd. Hieronder een gedicht uit de "Oelderse Post" van Castenrayer Hein Emonts. Gerard. Er ligt een graf in 't vreemde, verre land 'n Kruis, 'n helm, 'n bloem gebracht door vriendenhand. Palmen fluisteren door de tropennacht: "Rust zacht, m'n jongen, rust zacht." Rust zacht, je deed je harde plicht Voor God, Koningin en je dierbaar vaderland, Nu wachtje, tot je weer opstaat in Gods glorieücht Trouw als de wachter op 't eenzame strand. Je leven was jong, maar toch mocht je het geven Voor het geluk van anderen, voor een nieuw en beter leven. Ver van huis, ouders, familie en vrinden Straks zal je weerzien, allen die je beminde. Je leven was mooi als de groeiende halmen Nu slaapje onder breedgeblaarde palmen. Die aldoor fluisteren door de tropennacht: "Rust zacht, m'n jongen, rust zacht." Gerardns Wilh. HenrScns Arts In uw vroom gebed wordt aanbevolen de zie! van zaliger Qeboren te CASTENRAY 17 Juni 1927 en bij het vervullen, van zijn plicht Jegens het Vader land gesneuveld nabij 06bad (Indeneslè) 11 April 1949. zm f

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 13