7 Stichting Heemkundig Genootschap Castenray i.o. De Castenray se kerkgangers hebben uiteraard al lang het zo vertrouwde beeldje van de H.Matthias gemist. De prachtige houten sculptuur van onze kerk- en parochiepatroonheilige is momenteel te bewonderen in het Niederrheinisches Museum fïlr Volkskunde und Kulturgeschichte te Kevelaer. Tot 24 juni a.s. loopt daar nog de expositie "De Gouden Eeuw van het Hertogdom Gelre" De tentoonstelling handelt over een van de belangrijkste gewesten in de oude Nederlanden, namelijk het hertogdom Gelre, ook wel Gelder genoemd. Dit hertogdom kende in de late middeleeuwen zijn bloeiperiode en het grondgebied omvatte grote stukken van het huidige Nederlandse grondgebied tussen Zaltbommel en Winterswijk en van Harderwijk tot Roermond. Ook behoorde de thans Duitse regio rond Kevelaer, Geldern en Straelen tot het gebied. Samen met het hertogdom Brabant en het graafschap Holland was het hertogdom Gelre een machtig gebied binnen de Noordelijke Nederlanden. Zutphen, Arnhem, Nijmegen en Roermond waren de 4 hoofdsteden van van Gelre. Onze regio behoorde tot het Land van Kessel in het Roermonds Overkwartier De periode na 1400 was er voor Gelre een van grote bloei. De Gelderse hertogen waren vertegenwoordigd op vele toernooien en stichtten een eigen ridderorde. Ze verzetten zich met hand en tand tegen de Bourgondische en Habsburgse bezettingsdrang en slaagden erin tot de 80-jarige oorlog hun onafhankelijkheid te bewaren. Daarna viel het hertogdom uiteen en het grootste deel, het huidige Gelderland, kwam bij de Nederlandse Republiek. Op het gebied van kunst en cultuur was de 15e eeuw de bloeiperiode van Gelre. Voor het hof van de hertog werden de mooiste Nederlandse handschriften verluchtigd met schitterende miniaturen gemaakt. Zilversmeden en bronsgieters maakten de mooiste kunstwerken en de beelden die in die tijd in de Gelders-Nederrijnse ateliers gemaakt werden, behoren tot de beste Nederlandse sculpturen uit die tijd. Dus ook ons beeld van de H.Matthias, maar er zijn nog veel meer beelden uit onze regionale kerken te bezichtigen, zoals uit de St. Petrus Bandenkerk uit Venray en uit de parochiekerken van b v. Oostrum en Meerlo. Samen met een bezoek aan de basiliek, de Genadekapel en de Kaarsenkapel is de expositie in Kevelaer alleszins aan te bevelen. Maandag 11 juni: vergadering bij Wiin Jeuken. Aanvang 19.30 uur. Agenda: IOpening 2. Verslag bijeenkomst 9 april 2001 3Mededelingen 4. Financiën 5. Stand van zaken m.b.t. stichtingsvorm 6. Voorstel logo 7. Voortgang huidige werkzaamheden 8. Rondvraag Onze Stichting i.o. is met veel enthousiasme bezig met diverse historische en heemkundige zaken. Op termijn zult u ook getuige kunnen zijn van onze werkzaamheden. Dat deze werkzaamheden ook kosten met zich meebrengen is onoverkomelijk en we willen u dan ook vragen onze noeste en voor Castenray belangrijke arbeid financieel te steunen met een bijdrage op rekeningnummer 12.81.37.517. Bij voorbaat onze hartelijke dank.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 7