3 Stichting Heemkundig Genootschap Castenray i.o. 16 November 1948 vierden "Jonge Boeren St. Brigida Castenray" het 25 jarig bestaan van de vereniging. Hier volgt de letterlijke tekst van het door de secretaris opgemaakte en tijdens de feestver ga dering voorgelezen verslag over die 25 jaar. Geachte genodigden. Fees Vergadering op 16 november 1948 in het Patronaat. Bij het 25 jarig bestaansfeest onzer Jonge Boeren vereniging, dat wij vandaag vieren, li jkt het ons alleszins passend enkele der voornaamste feiten van deze voor onze organisatie zo vruchtbare periode naar voren te brengen. Jammer genoeg zullen wij echter niet volledig kunnen zijn, omreden het verslagboek van de oprichting tot 1937 door de oorlogshandelingen is verloren gegaan. Volgens verkregen inlichtingen is de Jonge Boeren vereniging omstreeks 1922-1923 opgericht. Voordien hadden de jonge boeren zich verenigd in de Bond van Oudleerlingen. In een der eerste jaren heeft de vereniging het reeds aangedurfd een tentoonstelling te organiseren, hetgeen nadien nog meermalen met succes herhaald werd. Aan de ontwikkeling op geestelijk zowel als vakkundig gebied is al de jaren door steeds veel zorg besteed. Als eerste voorzitter fungeerde G.Weijs. Deze werd opgevolgd door H.Voermans, nadien kwam Godfried Philipsen als voorzitter, daarna Piet Rambags en daarna M.Emonts tot begin 1933. Deze werd door H.Emonts opgevolgd die als voorzitter fungeerde van 1933 tot na de bevrijding. Op de vergadering van 27 januari 1945 werd M.Geerets als nieuwe voorzitter gekozen. Deze werd in 1946 opgevolgd door H.Cremers welke laatste, wegens huwelijk, op 16 maart 1948 door J.Geerets werd opgevolgd. In 1937-1938 zien wij als sprekers op onze vergadering optreden Rector Wevers, Ir. van Schendel, dhr. Dinghs, pater Govaerts en professor Vasino, en de Geestelijk Adviseur. Op zondag 30 October 1938 werd het vaandel gewijd, wat door Th v.d.Voort uit Tienray was ontworpen. Op 14 februari 1938 vond een feestvergadering plaats aangeboden door den Plantenziek- kundige Dienst te Wageningen, als blijk van waardering voor de ondervonden hulp bij de verdelging van de eerste coloradokever, welke in Nederland in 1937 te Castenray gevonden was. In 1939 voerden het woord de heren Achten Technisch Adviseur, Pater Kemps, professor de Ruijter en H. Verbakcl van het kalkstikstofbureau. Nadien vinden wij geen gegevens meer in het verslagboek, wellicht omdat dit zijn onmak in de mobilisatie en later de oorlogsomstandigheden met een bezetter welke er al spoedig op uit was om het Jonge Boerenwerk totaal lam te leggen. Niet zozeer naar buiten doch meestal onopvallend v/erd het organisatieverband toch bewaard. Ln het Kath. Actieverband groeide de wil tot samenwerking. Meermalen werd gezamenlijk bij een of ander dorpsgenoot welke wegens ziekte of anderszins verhinderd was het noodzakelijke oogstwerk van de veldvruchten te verrichten volledig hulp verleend, voorzeker een mooi werk van naastenliefde. Verder werd na een gedwongen rustperiode van de oorlog op 27 januari 1945 het Jonge Boerenwerk weer voortgezet onder de leiding van M.Geerets als voorzitter. Op 22 november 1946 gaf de Zeereerwaarde Heer Joosten een lezing, verder werd dien dag nog gezongen het Cassels liedje. In octofcer 1947 werd weer aangebracht de Dagelijkse vertegenwoordiging in de H.Mis.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 3