9 HEEMKUNDEGROEP CASTENRAY Na een eerste oriënterende bijeenkomst op 31 januari j.l. is op 5 maart 2001 officieel de Hcemkundegroep Castenray opgericht. De naam zegt het eigenlijk al. De groep wil zich bezig gaan houden met het heem, het land en de mensen in de naaste omgeving, in dit geval het grondoppervlak en de dorpsgemeenschap van Castenray. Het woordje "kunde" heeft betrekking op kennis, kennis van het heem in het heden, maar bovenal in het verleden. De werkgroep is voornemens de Castenrayse historie in al haar facetten vast te leggen en zo mogelijk voor iedereen toegankelijk te maken. De doelstelling van de Heemkundegroep is dan ook als volgt geformuleerd: "Het inventariseren, ordenen, archiveren en vastleggen van de Castenrayse historie in brede zin". De groep is als volgt samengesteld: voorzitter: Jan Strijbos, Castelostraat 32, 571677 secretaris/penningmeester: Henk Dinghs, Castelostraat 19 571823 ,r leden: Koos Kleeven, Lollebeekweg 81 571901 Toon Kuypers, Elsbeemden 6, Horst 077 3982585 Wim Jeuken, Lollebeekweg 55 571640 Hay Strij bos, Campagnestraat 8 571739 Truus Tacken, Lollebeekweg 39 571249 Een deel van de Castenrayse historie is al geordend en beschreven. Denken we bijvoorbeeld aan de uitgave van het boekje bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van onze parochie, de uitgave b.g.v. het 25-jarig bestaan van S.V. Castenray en het onlangs verschenen boek "Vastelaovend Same!" van de carnavalsvereniging. Verder ligt er veel verenigingshistorie vast in notulen en archieven. En ook de kerk, de school e.d. hebben hun eigen archief. De bedoeling van de werkgroep is om e.e.a. te ordenen en de vergaarde historische kennis over te dragen aan de Castenrayse gemeenschap. Het terrein waarop de werkgroep zich begeeft is erg ruim. Zo zal men zich gaan bezighouden met: - het ontstaan van Castenray - de vroegste geschiedenis en het leven van de mensen - kleding, gebruiksvoorwerpen, gewoonten, bijzondere gebeurtenissen enz. - het boerenleven - het Casels Broëk 1 - de parochie en het parochieleven - kapellen en veldkruisen - boerderijen en andere gebouwen - organisaties en verenigingen - de school - middenstand, cafés - veldnamen en -wegen - Castenrayse families - oorlogstijd en Indiëgangers - emigranten - de kwestie Oirlo - Castenray - uitgezonden militairen (naar b.v. Bosnië)

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 9