87^\ Telefonische Hulpverlening BASISTRAINING TELEFONISCH HULPVERLENEN De SOS Telefonische Hulpdienst start in het voorjaar een basistraining telefonisch hulpverlenen. Deze training is bestemd voor mensen die zich als vrijwilliger voor deze dienst willen inzetten. De telefoon is niet meer weg te denken uit onze samenleving. Overal maken mensen van dit communicatiemiddel gebruik. Ook in de hulpverlening. Daar wordt de telefoon o a. gebruikt om afspraken të maken en om informatie te krijgen. De SOS Telefonische Hulpdienst voegt daar nog aan toe dat mensen anoniem kunnen blijven. Die anonimiteit maakt dat de drempel om te praten over zaken die erg gevoelig zijn of na aan het hart liggen erg laag is. Je hoeft je immers niet bekend te maken, je kunt vrijblijvend en zonder consequenties praten over dat watje bezig houdt. Over je angsten en twijfels over je schaamte, je zorgen en verdriet. Over datgene wat je ooit is overkomen en waarovei je nog nooit met iemand hebt kunnen of durven praten... De medewerkers van de Telefonische Hulpdienst zijn onbekende en veilige gesprekspartners. Een luisterend oor, een klankbord, een vraagbaak, een steun. 24 uur per dag, 7 dagen per week Telefonisch hulpverlenen is een kunst en kunde. Door die lage drempel en door de beperkte communicatiemiddelen. De medewerkers van Telefonische Hulpdienst worden met de meest uiteenlopende vragen en problemen geconfronteerd. Van de A van alcohol tot de Z van zelfmoord. 10.000 keer per jaar. Telefonisch hulpverlenen is werken met beperkte middelen: Je kunt de ander niet zien, je hebt alleen maar oor en stem om te communiceren. Er is alleen dat ene contact, dat ene gesprek. En als de hoorn opgelegd wordt weet je als hulpverlener niet wat er verder gebeurt. Telefonische hulpverlenen vraagt nogal wat: je moet redelijk stevig in de schoenen staan. Open staan voor mensen, aandacht en respect kunnen geven. Je moet bereid en in staat zijn kritisch naar je zelf te kijken en jezelf en je gespreksvaardigheden willen ontwikkelen. En je moet genoeg tijd kunnen en willen investeren om deze uitdaging aan te gaan. Van vrijwilligers wordt verwacht dat ze per maand 4 telefoondiensten verzorgen, waarvan 1 nachtdienst. Deze diensten worden verzorgd vanuit het centrale pand in het centrum van Venlo. Mensen die dit werk willen gaan doen krijgen eerst een interne opleiding voordat ze met het telefoonwerk besinnen. Deze opleiding bestaat uit een basistraining en een stage aan de telefoon en voldoet aan de landelijke kwaliteitscriteria. Na de basistraining is er maandelijks een werkbespreking en bestaat de mogelijkheid tot aanvullende training en specialisatie o.a. op het gebied van verslaving, seksueel misbruik en hulpverlening via internet. Natuurlijk is er een reiskostenvergoeding en zijn vrijwilligers verzekerd. Geïnteresseerden kunnen een informatiepakket en aanmeldingsformulier aanvragen via telefoonnummer 077-3548888. llMBUflE

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 8