-11 - Jubeleejumboëk karnevalsverieëneging. Komende zaoterdag en zondag is 't dan aenseleg zó wied. Dan kumt 't jubeleejumboëk uut, wor we de afgeloeëpe waeke zó neejsgiereg vur gemakt zien. Mar ge het nog mar 'n klaen fieteke van d'n ienhald gehuuërd. Wat wet Küpers Bertha bevurbild te vertelle, as aldste ienwoeënster van Casele? En hoe hebbe Jacobs Wiel en Crieëmers Har 't gevoondte um bejaördeprins te zien? Thej mit d'n Trekbuul is onverbraekelek verboonde mit 't völlege kamevalsfieëst ien Casele. Zienen humor was kaöstelek durspekt mit van dén schónne zelfspot. Hoe hij vertelt ower zien neej bieterkes. Thej zien ganse laeve, dat zó bol stoont van meziek, wert ien 'n apart hoofdstuk beschreve. Mar aeve zó goéd laesde ower ós joekskepél en ower de karneval smis. D'n oeërsprbng van 't kamevalsfieëst lit aegelek al wied vur de opkomst van 't Kristendóm. Mar 't het altiedeg iets mit gode van doen gehad en de kaerk het 't ien 't begin afgeweze, umdat 't um afgode draejde. Allewiels stöt de gésselekhejd hieëlemól nie mér afwiëzend tiggenaover de karneval. Ge laest ien 't boëk, hoe dat gekómme is. Wieders ok ower de strapatse die 'r uutgehaldt wiëre bij uutwisselinge, mar ok de richtege karnevalswieëtjes stón 'r ien. Wette wie Jukskes Naad was, of Waolteren Engel en Huusmans Petje? Ennen hoeëp aide beejname werre van de femilienaam vurziën. Krek as mit de Vastelaovend sluut ok 't boëk mit d'n Aswoensdag. Liefst 236 bladziej laesplezieër en dat alles verlóchtegd mit öngevaer 200 fotoos. Dat mugde nie misse! Weekkalender en zakagenda Ook dit jaar liggen voor de klanten van Rabobank Zevenrode weer de gratis weekkalender en zakagenda voor het nieuwe jaar klaar. Ze zijn verkrijgbaar op alle kantoren van de bank zolang de voorraad strekt.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2000 | | pagina 11