4 Oud dorpsgenoot UO jaar priester, OP 28 augustus is het veertig jaar geleden, dat onze oud dorpsgenoot •Jan Weijs toet priester werd gewijd. Jan werd geboren in 1922 aan de Lollebeekweg, toen genoemd "de Straat", In 1936 vertrok hij naar het klein seminarie van de S,V,D, te Uden, daarna filosofie en theologie respectievelijk in Helvoirt en Teteringen, Na de priesterwijding in 19U9 en nog een jaar studie theologie volgde hij bovendien een medische cursus van enkele maanden voor behandeling van tropische ziekten. Daarna vertrok hij in decemder 1950 naar de Flores-missie in Indonesië, Hij werd ingezet op een klein eiland genaamd Alor het laatste van een rij eilandjes ten oosten van Flores, Als gevolg van de politieke spanningen tussen Nederland en Indonesië kon Jan dertien jaar lang niet terukomen naar huis voor verlof. Hier kwam bij dat speciaal Alor een eenzame post was, zodat deze dertien jaar als niet gemakkelijk kunnen gelden. Na zijn eerste verlof in 1963 werd Jan aangesteld op het eiland Adonare, direct achter Flores, waar hij werkzaam bleef tot 1983, Kenmerkend voor zijn pastoraat daar was dat hij leken in belangrijke mate betrok bij de liturgie en bij de organisatie en uitvoering van het parochiewerk,De kennis voor deze aanpak deed hij op doordat hij met een open geest bijhield wat er over nieuwe religieuse ontwikkelingen geschreven werd en doordat hij de verlofperiodes in Nederland ook benutte voor cursussen en trainingen, Ondanks zijn verblijf op een afgelegen standplaats bleek hij altijd weer goed op de hoogte van de ontwikkelingen in Nederland en elders en hij wist die kennis nuttig te gebruiken op Adonare, Voor zijn werk in Indonesië is de belangstelling- en financiële ondersteuning altijd een stimulans voor hem geweest, In 1983 werd Jan teruggeroepen om rector te worden van-het missiehuis van - de SVDte Deurne, een taak die hij ëén ambtsperiode vervulde. Daarna volgde hij een weg die hij al lange tijd had willen gaan, een weg die nieuw was voor de S,V,D, Samen met enkele anderen werd een gemeenschap opgericht die zich helemaal wijdt aan het beschouwende leven op een manier zoals dat al in de middeleeuwen werd beoefend door monnikkenorden, om hiervoor ervaring op te doen verbleef hij een half jaar bij de trappisten in Zundert, In 1987 vestigde deze groep zich te Montenau in België halverwege Maastricht en Luxemburg in een kloostergebouw van de S,V,D, De leefwijze bestaat voor een aanzienlijk deel van de dag uit stilte gevuld met meditatie, gebed en studie, Een ander deel van de dag wordt besteed aan werken, liefst handenarbeid, Het leven van deze groep kan voor ons een aanleiding zijn om ons af te vragen of veel dingen waar wij zo achteraan lopen dat wel waard zijn en om erover na te denken wat wel belangrijk is voor het geluk van onszelf en van de mensen om ons heen. H,Weijs, Voor al uw dak-, zink- JOK3G DAKDEKKERSBEDRIJF Nussaleinstraat 26 Horst-America Telefoon 04764-1814 en loodwerkzaamheden I

Castenrays dorpsblad De Schans | 1989 | | pagina 4