Op het plein midden in het stadje moet Pranciscus meer dan eens ge fuifd hebben met zijn vrienden. Maar hier was het ook dat hij met zyn allereerste volgelingen het kerkje bezocht waar hij het Evan gelieboek opensloeg op een wille keurige plaats om er Gods wil in te leren kennen. Dat kerkje lag op de plaats waar nu het postkan toor staat (op foto middenin ach ter de fontein). 1982 is voor volgelingen en vrienden van bint Pranciscus een byzonder jaar geweest. We vierden toen immers het achtste eeuwfeest van S.Pranciscus geboorte. Voor Zuster Gerardis en ondergetekende was de herdenking van dit feit dan ook een vanzelfsprekende aanleiding om een pelgrimstocht te ma ken naar Pranciscaans Italië. Het cen trum daarvan is natuurlijk Assisië, het middeleeuwse stadje waar Pranciscus in 1182 geboren is. Hier heeft men Franciscus' lichaam in een uit de rots uitgehouvm kist neergelegd, (zie vlak boven de kaar van het altaar} Rond het altaar (in vier nissen) zyn de graven van zyn trouwe volgelingen: Br. Leo (zyn biechtvader), Rufinus, Angelus en Masseus. Het hekwerk dient om het graf te be schermen tegen een eventuele ongezon-» de verering. Een van de belangrijkste heiligdommen is het kapelle tje van Portiuncula. Men zou het de "bakermat", de geboorteplaats van de drie Orden kunnen noemen door Pranciscus gesticht. Men heeft er een grote basi liek over heen gebouwd. Vlak naast dit kapelletje is Pranciscus op de vooravond van 4 October gestor ven. Ook de sterfkapel ligt binnen de basiliek. De ouderen onder ons weten nog wat de Portiuncula- aflaat is. De gunst voor deze aflaat werd door Pran ciscus aan dit kapelletje verbonden en later verder uitgebreid. Allerhoogste, almachtige, goede U zijn de lof, de glorie, de eer en alle zegeningen. U alleen, Allerhoogste, komen ze toe, j en geen mens is waardig U te noemen.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 2