2 De kleinste klok is toegewijd aan MARIA. Er staat dan ook een afbeelding van Maria op. Ze wordt bij voorkeur geluid om de mensen op te roepen de mensheid van God te gedenken. Maria mocht de moeder worden van die mens ge worden God: Jezus Christus. "Zie de dienst maagd des Heren, mij geschiede naar Uw woord". "E21 het Woord is vlees geworden, en Het heeft onder ons gewoond". Zo bidden wij dankbaar. Wij noemen deze klok dan ook de "Angelus-klok" Het was immers "De Engel des Heren die aan Maria de blijde boodschap bracht". De middelste klok is toegewijd aan de Hei lige Matthias, onze kerkpatroon. Zijn af beelding is dar. ook op deze klok aange bracht. 11 Juni schrijft p.Rieter aan de firma: "Ik zend u hierbij de foto van ons St.Matthiasbeeld, zoals ik het gaarne had afgebeeld op de klok". Later lees ik er gens dat deze foto aan p.Rieter is terug gestuurd. Waarschijnlijk is het de foto, waarvan ik dacht dat het beeld zoek is. Laat dez-e klok ons er aan herinneren dat wij ook als parochianen een beschermheili ge hebben! Stel hem niet teleur. De derde en zwaarste klok spreekt bijzonder duidelijk tot ons. Zij heeft een diepe donkere klank. Somber ook omdat ze vooral de vele oorlogslachtoffers wil gedenken» Daarom heeft men er dan ook een kruis op laten aanbrengen.'t Kruis is voor ons immers het teken van lijden en dood. Maar het betekent ook verrijsertis, overwinning. Daarom drukt deze klok met haar sombere klank, samen met de twee andere klok ken, ook vreugde uit: Te Deum laudamnsi Deze klok valt ook nog bijzonder op door de woorden die er op gegrift staan. Zij roept one daardoor nog dringender dan de voor-oorlogse klok op om "ter kerke" te gaan. Want zo staat er: "VIVOS 70C0", dat is "Ik roep de levenden op"! Verstaan we die oproep goed! Het tweede gedeelte van de tekst luidt: "I*)RTtJOS PLANGO", d.i. "Ik rouw om de doden" Ze luidt dan ook niet alleen bij vreugde, maar ook by droefheid. In een vervolgartikel zal ik G ook - aan de hand van een stapel brieven - vertel len wat er allemaal gebeuren moest om deze drie nieuwe klokken te krijgen. Hoe men het geld bij elkaar heeft weten te krijgen om deze klokken aan te schaffen. En dan volgt er nog een apart hoofdstuk over het uurwerk in onze toren, dat nauw met onze klokken verbonden is. Het zou kunnen zijn dat de hierboven overgedrukte foto's van onze klokken weer wat erg zwart zijn overgekomen. Ik vond het daarom niet overbodig om de wekelijkse artikelen met foto op het bord achter in de kerk nog eens aan te laten zien. Ze zijn allicht duidelijker dan ze in de Schans kunnen worden overgedrukt. Hetzelf de geldt trouwens ook voor alle tot nu verschenen artikelen met foto.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 2