PAROCHIE NIEUWS 2 Misdienaars Zaterdag 19.00 Zondag 8.00 10.00 Maandag 10.00 Dinsdag 10.00 Woensdag 19.00 Donderdag 8.00 Vrijdag 2.00 Zaterdag 19.00 Marcel Duykers en ürban Vollenbergj Pepijn Houwen en René Linders Eddy Philipsen en Marcel Classens, r Jrde voor Jacobus Heidens en familie. Deze H.Mis is me voorbereid door de jongeren van onze parochie, r t.e.v.O.L.Vrouw van Altijddurende Bijstand r Voor onze overleden leden Gerard van Kuyck en Martinus Kuypers (Batavieren), Jrd. voor Anna Gertruda Philipsen, Tevens tot intentie van degenen die in deze H,Mis op AS-WOENSDAG offeren. 2,00 uur Gezongen huwelijksmis t.i.v, hel SCHWACH0FER en BERT GEERETS. bruidspaar TRUDIE Zeer persoonlijk en herhaaldelijk heeft mgr. Gijsen zich ingezet voor de bescherming van het ongeboren leven. Terecht heeft hij hierin geen enkel compromis aanvaard en evenzeer terecht heeft hij de direct verantwoordelijken in deze op hun zware persoonlijke verantwoordelijkheid gewezen. Zijn verkondigende taak oefent de bisschop ook uit door zijn vele geschriften. In deze periode verschenen van hem de boeken §e- reidr de weg des Heren (1977) en Zekerheid en vrede (1978). Dit laatste, bedoeld tot geloofsverheldering en -verdieping bij volwas senen, wordt nu in verschillende studiegroepen in hei Bisdom Roermond bestudeerd. Regelmatig verschijnen er van zijn hand brochures over belangrijke actuele onderwerpen, zoals onlangs; Wat moet dat toch met die Kerk? Een andere reeks brengt in bro churevorm belangrijke pauselijke documenten. Bijzonder gewaardeerd wordt de maandelijkse uitgave Bezinning op het Woord. Zij is bedoeld voor allen, die zich willen verdiepen in de liturgie van de H. Eucharistie, zoals deze wordt gevierd volgens het vernieuwd Romeins Missaal van paus Paulus VI (een abonne ment kost 20 gld. per jaar). Het bisdom Roermond had indertijd de gelukkige gedachte om het nieuwe Nederlandse Altaarmissaal aan alle parochiês toé te stüren. Bezinning op het Woord sluit hier bij aan. Priesters, die er mee begonnen zijn om dit boekje iedere dag aan het altaar te gebruiken, willen het echt niet meer missen. Voor de gezinnen riep de bisschop het 14-daags fraai geïllustreerde Informatiebulletin van het bisdom Roermond in het leven (abonne ment 25 gld. per jaar). Regelmatig verschijnen daarin ook bijdragen van de bisschop zelf. Ook voor jongeren en kinderen bevat het blad veel boeiends. Allereerste zorg Een allereerste 2org van de bisschop is de opleiding van nieuwe priesters. Daarvoor stichtte hij zéven jaar geleden het Groot Semi narie van Rolduc, geheel volgens de richtlijnen van het Tweede Va- fikaans Concilie en de daarbij aansluitende documenten. Hel is oneerlijk dit studiehuis aan „seminarie oude stijl" te noe men. De pausen prezen Rolduc herhaaldelijk, openlijk en duidelijk. Zo laatstelijk bij de inzegening op 8 december 1981, van de ge restaureerde gebouwen van „Hoéve Kloosterrade". thans ingericht ten dienste van het Groot Seminarie, de diakenopleiding en het roepingenapostolaat. In een brief deelt de staatssecretaris o.a. het volgende mee: „De H. Vader, die met de grootste aandacht de teke nen van herleving der groot-seminaries volgt, welke zich practisch overal in de Kerk manifesteert, moedigt u, uw medewerkers en de seminaristen van Rolduc van harte aan de ingeslagen weg te ver volgen, zoals ook paus Paulus VI vanaf de stichtipg'vön hei semi narie bewust heeft willen doen". Een bekend geestelijk schrijver sprak in dit verband onlangs van De kroon op zijn werk, prachtig initiatief, nieuw groot-seminarie voor de nieuyvö tijd".*' „in 1980-198! bedroeg het aantal studenten 78, van wie er 64 constant in huis verbleven. Vanaf september 1981 wonen en leven r 72 studenten in huis, terwijl 6 diakens in diverse parochies van het bisdom Roermond werkzaam zijn. Het aantal nieuwe studenten voor dit jaar (1981-1982) bedraagt 17 voorde bisdommen Roermond en Rotterdam". Aldus hei internationaal katholiek tijdschrift Com munie (1981, n 5-6, blz. 448). Er word! aan toegevoegd, dat het aan tal aanmeldingen, bijna tweemaal zo groot is, maar dat een uitvoeri ge en diepgaande selectie „vooraf plaats heeft". De bisschop en zijn priesters Naar best vermogen probeert de bisschop om met zijn priesters een goede vertrouwensrelatie op te bouwen. Iedere dinsdag houdt hij vrij voor huisbezoek bij hen. Medio 1981 werd bij vrije stemming een Priesterraad gekozen, die 24 leden telt en met groot vertrouwen aan het werk is gegaan. Een eveneens gekozen groep van ongeveer 30 priesters en leken heeft in het bisdom het werk van het L.P.O. voorbereid. Ook daar waren van tijd tot tijd tegenstellingen, maar gesprek en overleg konden altijd weer doorgaan. Zeer geprezen wordt ook het contact met en de zorg van de bisschop en zijn hel pers voor onze emeriti. Begin 1982 kan de, thans reeds gekozen, nieuwe Pastorale Raad van start gaan. Voer priesters in de zielzorg is er een groot aanbod van bezinnings dagen en studieweken. De-studieweken te Rplduc in het begin van het jaar met'm^dewerking van internationaal bekende professoren en andere geleerden zijn inmiddels ook bij leken'— inhet.tte'e land bekend. Bedroevend in dit verband Is, dat verschillende Neder landse provinciaals aan hun .onderdanen niet toestonden om in Rolduc te doceren. Gelukkig heeft de bisschop toch bekwame me dewerkers en professoren kunnen aantrekken. Vermeld dient ook te worden, dat in „de Munsterstraat" voor bui tenschoolse katechese een'-héel apparaat is opgezet en inmiddels in het bisdom volop aan het werk is; het is overigens verbonden met andere activiteiten van kernvorming onder jongeren. Ook daar door reikt de bisschop de hand aan jong en oud. De opleiding voor het permanente diakonaat te Rolduc vier jaar studie en vorming heeft inmiddels zes gewijde diakens aan hef bisdom geschon ken. Schaduwen en perspectieven Ook Limburg lijdt aan het godsdienstige en morele verval, dat ons land en onze Kerk heeft aangetast. Wij leven in een moeilijke tijd, waarin het kwaad openlijk wordt aanbevolen of met de mantel der liefde zorgvuldig wordt gecamoufleerd. Vooral de jeugd is het slachtoffer. Bijzonder zwaar drukt ook op ons de sociaal- economi sche crisis met als extra achtergrond nog steeds de sluiting der mijnen. Toch mag de Kerk in Limburg de toekomst met gefundeerd vertrou wen tegemoet gaan, mede dank zij de grote inzet van haar zo vaak en zo ten onrechte verguisde bisschop en zijn medewerkers. De Heer moge hem zegenen en hem een uit verdeeldheid en verwar ring herboren bisdom Roermond doen zien, dat de erfenis van Sint Servaas (cverl. in 384) met vreugde en kracht zal doorgeven aan nieuwe generaties tot Gods eer en tot heil van velen. Dat is ook on ze dringende bea'e tot Maria, de Onbevlekt Ontvangene, patrones van ons bisdom.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 2