Mgr. A.H.M. A. Castermans benoemd tot hulpbisschop 1 Uit ons bisdom „Zijne Heiligheid, paus Johannes Paulus II, heeft benoemd tot titu- lair-bisschop van Skalholt en hulp bisschop van de bisschop van Roer mond, de hoogeerwaarde heer mgr. A.H.M.A. Castermans, thans vica ris-generaal van de bisschop van Roermond". Aldus luidde de eerste zin van het persbericht waarmede op zaterdag 16 januari jl. de bisschops benoeming van vicaris-generaal Castermans door het Rocrmondsc diocees wereldkundig werd ge maakt. Reeds kort na de bekend making van dit verheugende nieuws kwamen de eerste telefoontjes op het bisdom binnen van gelovigen die de nieuwe bisschop met zijn benoe ming geluk wilden wensen. Ook de bisschop van Roermond sprak op een 's middags belegde persconfe rentie zijn dankbaarheid voor deze benoeming uit, die in de allereerste plaats gezien moet worden als een ondersteuning van de bisschop in diens herderlijke taak voor het bis dom Roermond, dat met meer dan 1 miljoen katholieken tot de grote bisdommen' in de Kerk gerekend moet worden. Tijdens deze ontmoeting met de pers noemde mgr. Gijsen, in samenhang met zijn aanstaande zilveren pries terfeest en zijn tienjarig bisschops jubileum. de benoeming van mgr. Castermans tot zijn hulpbisschop „het mooist denkbare geschenk". Met deze en de drie andere bis schopsbenoemingen - mgr. Bar voor het bisdom Rotterdam en mgr. Niënhaus en mgr. de Kok voor het aartsbisdom Utrecht - is het streven >an de Nederlandse bisschoppen beantwoord om te komen tot een versterking van het bisschoppencol lege. Deze benoemingen liggen in de lijn van de wensen van de in januari 1980 gehouden bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen, waarin met name van het vermeer deren van het aantal bisschoppen sprake was. Dit voornamelijk om aan het groeiend beroep, dat zowel op nationaal alsook internationaal terrein op de bisschoppen wordt ge daan. tegemoet te komen, omdat de residerende bisschoppen overbelast waren. De benoeming van mgr. Castermans tot hulpbisschop zal, zoals het zich nu laat aanzien, geen veranderingen brengen in de taakverdeling tussen de vicarissen van het bisdom Roer mond. Mgr. Castermans blijft ook als hulpbisschop vicaris-generaal en zal zich hoofdzakelijk bezighouden met benoemingszaken en met het persoonlijk we! en wee van de priesters. De pastorale bewogenheid die kenmerkend is voor mgr. Cas termans kwam ook op de persconfe rentie tot uiting toen hij desgevraagd zijn vertrouwen in de toekomst uit sprak. „Ik hou van een blije Kerk. Daar verlangen dc mensen naar. Zij zijn het doemdenken beu alsook het gezucht en gekreun, want zij zijn verloste mensen die zich gedragen weten door de Heer." Daarnaast stoelde mgr. Castermans zijn vertrouwen op de veie bard zwoegende priesters in tal van paro chies en op de bloei van het semina rie Rolduc. Na dc bisschopswijding op 13 februari a.s. in de Roermond- se kathedraal zal hij zijn nieuwe taak als hulpbisschop aantreden on der de wapenspreuk ,met Maria, de moeder van Jezus', wat tevens Uit drukking geeft aan zijn bijzondere devotie tot Maria. De wijding zal hem worden toegediend door mgr. Gijsen, waarbij mgr. Bluyssen, en mgr. Simonis respectievelijk bis schop van Den Bosch en Rotterdam, zullen optreden als mede-con- secratoren. Uiteraard zal mgr. Cas termans zich door deze wijding ge sterkt weten in het vervullen van zijn toekomstige, bij uitstek herder lijke en bestuurlijke, taak. Daarbij willen wij ons graag aan sluiten bij de wens van mgr. Gijsen „dat priesters en andere gelovigen van het bisdom in mijn hulpbisschop het vertrouwen blijven hebben, dat hij als vicaris in zo ruime mate on dervond, ja, dat dit zelfs nog versterkt mag zijn". Mgr. Castermans werd geboren tc Maastricht-Wolder op 4 april 1924. Hij volgde de middelbare school te Maastricht en Weert (bisschoppe lijk college). Van 1945-1947 stu deerde hij filosofie te Rolduc en aansluitend theologie aan het groot seminarie te Roermond. Hij werd op 10 maart 1951 te Roermond tot priester gewijd. Zeven jaar lang was hij kapelaan aan de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Heerlen-Molenberg. Van 1958 tot 1972 was hij rector van het r.k. ziekenhuis te Sittard. Op 6 maart 1972 werd hij tot vicaris-generaal van de bisschop van Roermond be noemd. Als zodanig heeft hij met name de zorg voor de priesters in het bisdom en onderhoudt hij de contacten met de kerkbesturen. Hij is ere-prelaat van Zijne Heiligheid en kanunnik van het kathedraal kapittel.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 2