mr IHWI Honderddertigste jaargang - week 51 - donderdag 23 december 2010 Kerstviering een groot succes Koester uw Monument -VOORSPOEDIG 2011 UEHRHV Jubilarissen mannenkoor Verkoop kookboek gaat door Wij wensen u fijne feestdagen &EEN GEZOND, GELUKKIG EN SBMEhWERHIIlE De gezamenlijke kerstviering van Gilde Venray en het Raay- land College in Venray is vrijdag een groot succes geworden. De viering, een initiatief van Sjoerd Mathijsen en Imke Gommans, Tijdens de jaarlijkse feest avond voor leden en partners heeft het Venray's Mannen koor zondagavond enkele jubilarissen in het zonnetje gezet en werden Hans Gom- mans en Leo Janssen benoemd tot respectievelijk lid van ver diensten en erelid van het mannenkoor. De avond was dit jaar tevens de afsluiting van een schitterend jubileumjaar en had daarom ook een wat chiquere aankleding. De ledenopkomst was weer gewel dig, nagenoeg alle leden met part ners namen deel aan dit feest. Na de ontvangst van de leden, part ners, beschermheer, voorzitter van het KNZV-Limburg en het bestuur van de stichting 100 jaar VMK, hielden de jubilarissen met hun stond helemaal in het teken van het goede doel Alpe d'HuZes. De leerlingen van beide scholen brachten maar liefst 1695,03 euro op. "Een prachtig bedrag", glun derden Sjoerd en Imke na afloop. partners receptie voor alle aan wezigen. Na afloop van de recep tie werd de feestavond officieel geopend door de voorzitter Theo Janssen. Meteen daarna ging hij over tot de huldiging van de jubi lerende leden, Harrie Franken en Ben van der Hop (beiden 25 jaar lid) en Jac Nooyen (40 jaar lid). De jubilarissen werden toegespro ken door voorzitter Theo Janssen en de VMK- beschermheer Hans Gilissen, burgemeester van Venray. Hans was overigens voor deze hul diging speciaal hiervoor naar Ven- ray gekomen ondanks het barre winterweer. In de huldigingsrede gingen zij onder andere in op de verdiensten van de leden voor het koor en op ieders belangrijkste persoonlijke wapenfeiten. Daarbij werden naast de oorkondes en de bloemen ook de traditionele "Dit hadden we nooit verwacht." De gehele opbrengst gaat naar het team Cycling4better, dat mee gaat doen met de beklimming van de Alpe d'Huez om geld in te zamelen in de strijd tegen kanker. jubileumtegels en -borden uitge reikt aan de jubilarissen. Na deze huldigingen was het woord aan de, eveneens speciaal voor deze gelegenheid naar Venray gekomen voorzitter van de zangersbond KNZV-Limburg, Joos Truijen. Joos sprak, naast de felicitaties aan de jubilarissen, ook zijn bewonde ring en lof uit voor het VMK. Het geen het Venray's Mannenkoor presteert, zo zei hij, vindt in de mannenkoorwereld geen weerga en het koor is daarmee een voor beeld voor andere mannenkoren. Vervolgens reikte hij aan de jubila rissen bondsspeldjes met de bijbe horende oorkondes uit. Na de huldiging van de jubi larissen werd het VMK-lid Hans Gommans voor zijn grote ver dienste voor de vereniging, hij "Dit is fantastisch. Ons streven is om voor juni 2011, als we gaan fietsen, 25.000 euro bij elkaar te brengen. Dit is een mooie stap in de goede richting", aldus captain was vele jaren bibliothecaris en bestuurslid, waar van acht jaren voorzitter, benoemd tot lid van verdienste. Aansluitend werd Leo Janssen, als niet-VMK-lid, voor zijn zeven jaar voorzitterschap van de Stichting 100 jaar VMK die het hele jubileumjaar heeft georganiseerd, benoemd tot erelid van het VMK. Leo is daarmee de eerst persoon die als niet VMK- lid deze onderscheiding ontving in de honderdjarige geschiedenis van het mannenkoor. Beide heren werden gedecoreerd met de VMK eremedaille en ontvingen de bij behorende oorkonde. Na dit alles bracht het koor de jubilarissen en ereleden nog een korte serenade. De avond verliep voorts geheel in stijl, niet voor niets het gala feest jubileumafsluiting genoemd. Partycentrum de Witte Hoeve Stan Nijsten van Cycling4better. Peel en Maas TV zond deze week een reportage uit over de kerstvie ring. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl was omgetoverd in een sfeervol restaurant waar voor 250 gasten tafels waren ingedekt voor een gala buffetdiner, waarbij de twee dansvloeren waren vrij gehouden. De muzikale omlijsting werd sfeervol verzorgd door het orkest Flavour en het duo Easy Street. Deze combinatie maakte dat het één grote en gezellige diner dans avond werd, waar door alle aan wezigen zichtbaar van werd geno ten. De feestcommissie, onder leiding van Theo van Dijk, had het onderste uit de kan gehaald om de aanwezigen een prachtige avond te bezorgen. Om 24.00 uur pre cies werd het jubileumjaar afge sloten door een korte toespraak van de voorzitter Theo Janssen en met een prachtig vuurwerk onderstreept. Het tafereel De Geboorte van Jezus, zie de foto in het midden, is ontleend aan een glas-in-lood raam in de R.K. kerk O.L.V. Geboorte (rijksmo nument) in Blitterswijck. Het betreft een tafereel van het rechterraam van de drie middelste glas-in-lood ramen in het priester koor. Die drie ramen, zie de foto linksonder, zijn in 1951 in het kader van het herstel na de Twee de Wereldoorlog gemaakt door Frans Slijpen (Maastricht 1923 1994), die in totaal zeven glas-in- loodramen voor het kerkgebouw heeft gemaakt. In het linker raam zijn acht tafe relen uitgebeeld uit het leven van Anna en Maria. En in het centrale raam zijn vier taferelen weergege ven betreffende het heengaan van Maria. Het tafereel De Geboorte van Jezus is het eerste tafereel van het rechter raam. In dat raam zijn acht taferelen uit het leven van Jezus uitgebeeld, zie de foto rechts. Het zijn de volgende voor stellingen, zigzaggend van links naar rechts en van boven naar beneden: De Geboorte van Jezus, De aanbidding der herders, De vlucht naar Egypte, De opdracht in de tempel, De twaalfjarige Jezus in de tempel, Jezus in de timmer werkplaats van Jozef, De bruiloft te Cana en De kruisiging. In de oculus: een engel met banderol Na het succes van de eerste druk van het kookboek van Kiwanis Club Rooyse Ladies, gaat de verkoop van de tweede druk volop door. Het bijzondere kookboek, met ruim 180 pagina's vol met recep ten en verhalen van de Rooyse Ladies zelf, is geïllustreerd met prachtige foto's van Ilse Leijtjens en werd gemaakt in de keukens waarop: 'Gloria in Exelsis'. Frans Slijpen is vooral bekend vanwege zijn glas-in-lood, gebrandschilder de en geappliqueerde ramen in vele kerken en andere gebouwen in Limburg, in andere delen van Nederland, in België en in de Ver enigde Staten. De studietijd van Frans Slijpen werd sterk beïnvloed door de Tweede Wereldoorlog. Slijpen bezocht van 1938 tot 1943 de Stadsacademie voor Toegepaste Kunsten in Maastricht. Toen hij in 1943 werd opgeroepen voor de Arbeitseinsatz dook hij onder en studeerde hij ook enige tijd in Amsterdam. Na de oorlog kwam hij terecht op het Hoger Insti tuut voor Schone Kunsten in Ant werpen, waar hij tot 1948 onder meer les nam in monumentale kunsten en schilderen. Lessen in van de Rooyse Ladies. Het boek, waarvan er al ruim 800 boeken in de voorverkoop verkocht zijn, heeft sinds de presentatie eind november een stormloop gekend. Daarom is direct besloten een tweede druk te laten maken. De opbrengst van deze kookboe ken gaat naar kinderhospice De Glind in Barneveld. Dit is een huis voor kinderen die een ernstige ziekte of handicap hebben, waar- monumentale kunsten volgde hij daar bij Walter Vaes en Julien Van Vlasselaere. Schilderlessen nam hij bij Constant Permeke, die gezien wordt als de belangrijk ste vertegenwoordiger van het Vlaamse expressionisme. Gedu rende zijn opleiding raakte hij gefascineerd door de oudchris telijke en vroegmiddeleeuwse kunst. Vooral in zijn religieuze werk is duidelijk een invloed van byzantijnse en romaanse kunst zichtbaar. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen onder andere: Monumentenregister, Kerkbe stuur O.L.V Geboortekerk, Kerk gebouwen in Limburg, Glas in lood in Nederland 1817-1968, www.glasinlood-st.nl, TV Valken burg. Stichting Venray Monumen taal (SVM): secretariaat: Vliezen- weg 1, 5801 JC inVenray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. voor specialistische hulp nodig is en 24-uurs verzorging thuis of elders. Het kinderhospice straalt warmte en openheid uit, waar het kind, de ouders, broertjes en zusjes welkom zijn. Centraal staat niet de ziekte maar het 'gewone' leven. In het kookboek wordt op ruim acht pagina's aandacht aan dit bijzondere huis besteed. Bestellen kan via de website www.kiwanisderooyseladies.nl. Winter Wonder Tuinen KWA/ favorieten L,dt" aÜÉ^EEL EN MAAS Dc Ncdertal in Kasteeltuinen Arcen van 18 dec. t/m 2 jan. Spectaculaire Lantaarnroute met bijna 4.000 lampionnen en Chinese licht- sculpturen! Roofvogeldemonstraties, Klassiek mu ziektheater, langlaufen en een sfeervol kasteel Aanrader: Entree Stamppottenbuffet! a 22,50 p.p. Reserveer snel! Kijk voor het M dagprogramma op Kasteeltuinen www.Kasteeltuinen.nl ApcEN

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15