Ga naar www.schouwburgvenray.nl en bestel! JSmm Houtsculpturen centraal op Weverslo Architect begint met bouw Wanssum Horst: stijging gemeentelijke lasten beperken Prins John in Maashees Kruiwagen vol marktwaar BY Kaarten zijn te verkrijgen via onze website of tijdens openingstijden aan de theaterkassa, Schouwburgplein 1, Venray Venray, Grotestraat 56 0478-581517 www.embrace.nl PEEL EN MAAS Donderdag 9 december 2010 - Pagina 9 Tijdens de sfeervolle dagen tussen kerst en Nieuwjaar pre senteert natuurbegraafpiaats Weverslo de grootste kunst expositie van houtsculpturen in Nederland. Vijf houtkun stenaars afkomstig uit heel Nederland exposeren meer dan veertig sculpturen op de natuurbegraafplaats, gelegen in de Peel tussen Venray en Deurne. De vijf houtkunstenaars zijn uit genodigd op basis van hun betrok kenheid bij de thema's natuur beleven en natuurbegraven. Alle maal maken ze beeldend werk met een grote zeggingskracht en een sterke innerlijke beleving. De houtsculpturen die daaruit voortkomen zijn net zo verschil lend als de kunstenaars zelf. Dat geldt voor werk dat in opdracht is gemaakt en uit het vrije werk dat ze als kunstenaar maken. Enkele sculpturen zijn speciaal voor deze unieke expositie gemaakt. Daar naast presenteren de kunstenaars een selectie van sculpturen die in de ambiance van de natuur- begraafplaats het beste tot hun recht komen. Het resultaat is een boeiende variatie aan stijlen en thema's, met als gemeenschap pelijke noemer de bezinning op het leven. Er zijn ook diverse sculpturen die kunnen dienen als grafteken of daar inspiratie voor kunnen bieden. De expo sitie toont ook hoe houtkunst kan bijdragen aan het realiseren van een boeiend en gevarieerd natuurbos. De vijf kunstenaars zijn Wille Schropp uit Duiven, Marja Snoek uit Maartensdijk, Johanna Nijlun- sing uit Groningen, Jabn Carel Koster uit Nijkerkerveen en Piet Siebers uit Oirlo. Elke dag zijn een of meerdere kunstenaars aanwe zig om tekst en uitleg te geven. Het is ook mogelijk om samen met de kunstenaars de kunst van het houtsnijden te beoefenen en zo te ervaren welk vakmanschap er nodig is om als kunstenaar een boodschap tot uitdrukking te brengen. Gedurende de openings tijden is er een informatiestand en voor mensen die slecht ter been zijn is er een 'golfcar' waar mee de expositie kan worden bezocht. Meer informatie vindt u op de geheel vernieuwde website www.weverslo.nl Het bezoek adres is Janslust 11 in Heide. De bouw van tien starters- woningen in het bouwplan aan de Burgemeester Pon- jeestraat in Wanssum kan doorgaan. Het college van B en W van de gemeente Venray heeft, op advies van de com missie bezwaarschriften, het bezwaar van voormalig pluim veehouder Frans Bouten tegen het verlenen van de bouwver gunning voor het oprichten van de huizen afgewezen. Bouten stelde dat er in strijd met het bestemmingsplan - bin nen de geurcontour van zijn bedrijf - wordt gebouwd, maar daar is het college het niet mee eens. Volgens B en W is in het plangebied de bestemming wonen van kracht. "Dit besluit van het college is het tweede goede nieuws in korte tijd", zegt Theo Vissers. Met zijn woorden doelt de Wanssumse architect op het feit dat Frans Bouten onlangs van het college van B en W al de opdracht kreeg om de voersilo bij zijn boer derij aan de Blitterswijckseweg in Wanssum voor 4 januari 2011 te verwijderen. Doet Bouten dat niet, dan krijgt hij van de gemeente Venray een last onder dwang som opgelegd. Het college van B en W legt in deze langslepende kwestie het advies van de Com missie Bezwaarschriften - om de bezwaren van Bouten gegrond te verklaren - naast zich neer. Bur gemeester en wethouders van Venray vinden, in tegenstelling tot de bezwarencommissie, dat het gebruik van het perceel als agrarisch bedrijf niet valt onder de legaliserende werking van het overgangsrecht en dat de voersilo wel degelijk illegaal is gebouwd, omdat het bouwwerk er op 16 februari 2009, het moment dat het bestemmingsplan Burgemees ter Ponj eestraat van kracht werd en de bestemming veranderde van agrarisch naar woningbouw, er nog niet stond. Bouten kan de rechtbank in Roermond om een voorlopige voorziening vragen om uitstel van de maatregel van de gemeente af te dwingen. Vissers kocht in mei 2008 de boerderij plus opstallen van de familie Bouten om aan de Burge meester Ponjeestraat ruim zestig woningen te kunnen bouwen. Tot op de dag van vandaag is de akte nog niet gepasseerd bij de notaris. Door de aanwezigheid van een persleiding onder het beoogde bouwterrein kan Vissers naar eigen zeggen vier woningen min der bouwen op het terrein. Bou ten wil deze schade echter niet aan hem betalen. Het gerechtshof in Den Bosch oordeelde vorig jaar dat de architect pas hoeft te beta len als de persleiding door of Bou ten of het waterschap is verplaatst. En dat is nog steeds niet gebeurd, weet Theo Vissers. "Bouten heeft nog steeds nagelaten om de hier voor gevraagde waarborgsom van 54.000 euro aan het waterschap te betalen." JURIDISCHE MOLEN Theo Vissers is blij met de jongste besluiten van het college van B en W in deze zich al jaren voortslepende kwestie. "Dat ver zoek om handhaving ligt er al veel te lang, het is drie keer door dezelfde ambtelijke en juridische molen gegaan. Door het voorma lige gemeentebestuur van Meerlo- Wanssum is dit willens en wetens echter nooit uitgevoerd, maar ook in Venray heeft het allemaal veel te lang geduurd. Op dit gebied rust de bestemming wonen, dan kan het toch niet zo zijn dat er nieuwe kippen worden gehouden en silo's worden bijgebouwd? Het college van Venray heeft dat nu gelukkig ook ingezien." Frans Bouten liet eerder via zijn raadsman aan de redactie van Peel en Maas weten niet inhoudelijk te willen reageren zolang de zaak onder de rechter is. Het college van Horst aan de Maas stelt de raad voor de belastingtarieven voor 2011 niet meer te laten stijgen dan de inflatie. De inflatiecorrectie bedraagt 2 procent. Wethou der Loes Wijnhoven-Dirckx (Financiën): "We willen ondanks de moeilijke financi- ele omstandigheden de lasten voor onze burgers zo beperkt mogelijk houden. Deze belof te hebben we gedaan in de begroting voor 2011. Met dit voorstel maken we die belofte waar." Het bedrag aan te betalen ozb voor woningen en niet-wonin- gen (agrarische bedrijfsruimten, winkels, kantoren en horeca) zal in 2011 niet meer stijgen dan het inflatieniveau. Dit betekent dat de gemiddelde lastendruk voor wat betreft de ozb in 2011 slechts twee procent hoger ligt dan in 2010. Bij het opstellen van het gemeentelijke riolerings plan van de voormalige gemeente Horst aan de Maas is reeds vast gesteld dat het tarief voor de rioolheffing niet kostendek kend was, waarbij het voorstel is gedaan dit bedrag in 2011 vast te stellen op 190 euro. De effectue ring hiervan vindt nu plaats. De rioolheffing in Horst aan de Maas zal hiermee onder het regionale gemiddelde blijven, immers dit gemiddelde was in 2010 reeds 195 euro. De tarieven voor de afvalstoffenheffing blijven in 2011 ongewijzigd. Deze tarieven zijn in de nieu we gemeente Horst aan de Maas nog niet gelijk. Dit komt omdat voor het grondgebied van de voormalige gemeente Horst aan de Maas een ander afvalophaalsy- steem geldt dan in de voormalige gemeenten Sevenum en Meerlo- Wanssum. De raad maakt in de loop van 2011 een keuze voor het meest gewenste afvalinzamelsy- steem voor de gehele gemeente. Daarna zal ook de afvalstoffenhef fing in 2012 worden geharmo niseerd. De raad behandelt het voorstel tot het vaststellen van de belastingverordeningen tijdens de vergadering van 14 december. De volgende tarieven voor 2011 worden dan vastgesteld: ozb, riool heffing, leges, precariobelasting, marktgelden, brandweerrechten, lijkbezorgingsrechten en reclame belasting. Tijdens een prinsenbal in Ame rikaanse stijl is de 51e prins van carnavalsvereniging De Bliekers uit Maashees bekendgemaakt. De nieuwe prins heet John 1 (Boom). Hij wordt bijgestaan door zijn adjudanten Rob, Rene en Peter. Sinterklaas is nog niet koud uit Nederland vertrokken, of we gaan met zijn allen massaal kerstbo men inslaan. En... kerstmarkten bezoeken! Bijvoorbeeld op Ser- vaashof, waar woensdagmiddag tijdens de kerstmarkt - de eerste in de regio? - veel zelfgemaakte artikelen van onder meer hout, gips, stof, sieraden en kaarten werden aangeboden. De bezoe kers werden ontvangen met het belevingstheater van het Vincentiushuis en de muzikale omlijsting was in handen van Ad Haans. Reportage op Peel en Maas TV Gemeentearchivaris Paul van Meegeren van de gemeente Ven- ray mocht vrijdag een set van maar liefst 64 dvd's in ontvangst nemen met daarop archiefwerk van het voormalige St. Jozefkloos ter in Venray en de school in Oirlo. Het archiefmateriaal was door vrijwilligers van het Historisch Platform Venray in het afgelopen anderhalf jaar uitgezocht en ver volgens gedigitaliseerd. Het plat form kreeg de medewerking van zuster Henrica, die de archieven van de zusters van de Goddelijke Voorzienigheid beheert in Tege- len. Ook zuster Henrica kreeg een setje met de dvd's. De archieven gaan binnenkort naar het centra le kloosterarchief in Sint Agatha. Enkele zusters van de Goddelijke Voorzienigheid waren vrijdag naar Venray gekomen om de over handiging bij te wonen. Op Peel Paul van Meegeren neemt de dvd's in ontvangst. en Maas TV was deze week een reportage over de overhandi ging van het archiefwerk te zien. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. Veel lof voor dansvoorstelling Tiny Schwachofer is de winna res van een kruiwagen vol markt waar. Maandag nam zij op de markt haar prijzen in ontvangst. De markt is van alle markten thuis. Eens per maand hebben de marktkooplieden nog iets extra's in petto: de kruiwagenactie. Her- kent u zichzelf op de foto die maandelijks wordt geplaatst op de gemeentepagina in Peel en Maas? Neem dan contact op met de gemeente Venray via telefoonnum mer 0478-523333. Of u meldt zich bij marktmeester Arie van Bokho ven, telefoon 06-20935863. Het publiek in de nagenoeg volle schouwburgzaal genoot vrijdag en zaterdag met volle teugen van de voorstelling Spi rit, die twee keer op de plan ken werd gebracht door 250 leerlingen dans van Kunsten centrum Jerusalem op. Een dansverhaal gebaseerd op het sprookje van Max en de maxi- monsters, maar ook gleden een aantal rituelen en begroe tingen uit allerlei landen aan de ogen van de toeschouwers voorbij. Zo dansten de meisjes van cere monie een statige choreografie, er was een draaidans uit de Derwi sjen en ook genoten de mensen in de zaal van een hiphopnum mer uit Frankrijk. Alle zintuigen kwamen aan bod. Bijvoorbeeld tijdens de gebedsdans, waarin het publiek werd verrast met lekkere wierookgeuren. Achter de scher men was het voor en tijdens de voorstelling een drukte van jewel ste. 250 kinderen, maar ook 50 hulpouders, een schminkteam, het organisatieteam, bestaande uit de kundige vrijwilligers en het team van de schouwburg, waren achter het podium volop in de weer. De kinderen moesten geschminkt en aangekleed worden, van tevoren nog even repeteren en natuurlijk, van de spanning, ook nog even naar de wc. Tijdens de repetities ging er nog het een en ander mis, maar de twee voorstellingen ver liepen fantastisch. De kinderen waren uiterst geconcentreerd en straalden veel plezier uit tij dens hun dansen. De hulpouders deden wat ze konden en met ver- De leerlingen van de afde ling dans van Kunstencentrum Jerusalem stralen tijdens de voorstelling Spirit in Schouw burg Venray. eende krachten werd een mooie voorstelling voor het voetlicht gebracht. Na dansen van de kinderen in de leeftijd 3 t/m 10 jaar, die de maximonsters, het bos en onder meer de zee uitbeelden, volgden de dansen van de jongeren en volwassenen jazz en klassiek. Een gebedsdans werd gevolgd door een draaidans, een ca va-dans en de feestdans, met meiden die dansten met ballonnen. Tijdens de pauze was het tijd voor het Symfonieorkest Helmond-Venray, met zijn viool- en celloklanken. Gitarist Aart zat op het podium en begeleidde het mooie Aranquez en Sevilla en Granada. Dit mooie Spaanse concert was overweldi gend: 45 muzikanten uit Venray en Helmond onder leiding van Jacco Nefs lieten zien wat ze kunnen, en ook de dansers toonden hun talent. De choreografie was in handen van Karin Lucassen, afge studeerd docent aan de Fontys- academie Tilburg, met als richting modern. Ook maakte Lonneke van der Meijs, die zorgde voor het jazzgedeelte, een aantal erg mooie dansen. Myrna van Rens zorgde voor een aantal kinderdansen en zette een aantal jazzdansen in het erg afwisselende en kleur rijke programma. Na afloop van de voorstelling was iedereen het erover eens: dans geeft publiek en dansers een fijn gevoel! Sint weg, kerst komt! Overhandiging archief Genieten van Spirit... SALE O embrace

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9