Gemeente zet vaart achter woningbouw Castenray "Drie generaties in de klas: dat zou ik nog willen meemaken" Varkenshouders gezocht Kunstgrasveld in Oostrum Uitgelekte nota SPOV zorgt voor opschudding Nieuw licht in moordzaak? 'Kermis Geijsteren blijft met Pinksteren' STOKS MEUBELEN PEEL EN MAAS Donderdag 9 december 2010 - Pagina 3 Van der Broeck: "Op 1 april 2012 kan de schop de grond in" De plooien in Castenray zijn weer gladgestreken. De gemeente zet vaart achter het bouwplan aan de Lollebeek- weg, op het terrein van loon bedrijf Hendrix Smits. Een maand geleden reageerden de dorpsraad en enkele bewoners nog verbolgen op de medede ling van de gemeente dat er opnieuw vertraging was opge treden. Castenray vond daarom dat er een alternatief bouwplan moest komen op gemeentegrond aan de Gerrit Artsstraat, omdat het aan de Lollebeekweg nog wel jaren kon gaan duren. Zolang wilde het dorp, zeker met het oog op de mogelijke sluiting van de basisschool, niet wachten. Vorige week woensdag kon wethouder Patrick van der Broeck (CDA) goed nieuws melden tijdens de drukbezochte dorpsraadvergade ring. De verhuizing van het loon bedrijf naar een andere plek aan de Lollebeekweg ligt op schema. Zoals het er nu naar uitziet wordt het terrein voor 1 januari 2012 opgeleverd. "We hebben goede hoop dat er in 2012 kan worden gebouwd", zegt dorpsraadvoorzit ter Bert Arts. "De gemeente ziet ook in dat woningbouw op korte termijn bittere noodzaak is in Castenray. Er is nu echt werk van gemaakt en de procedures wor den zo snel mogelijk afgerond. Mijn complimenten voor de wet houder, die zich hier hard voor heeft gemaakt." POSITIEF GEVOEL De roep om een alternatief bouwplan is nu verstomd. Het zou financieel ook onhaalbaar zijn, omdat de gemeente veel geld heeft gestoken in de verwer ving van de grond van Hendrix Smits. De dorpsraad is gerust gesteld. "Gelukkig wel", zegt Arts. "Het zag er een maand geleden niet goed uit. Woensdag had ik eindelijk een keer een positief gevoel na afloop van de vergade ring. Er waren veel mensen, en we hebben goed met elkaar kunnen praten." Er is veel belangstelling voor het bouwplan van ruim twin tig woningen. De eerste schetsen werden al getoond. "Het ziet er heel mooi uit", vindt de dorps raadvoorzitter. "Het wordt een leuke wijk in een mooie omge ving." De dorpsraad probeert potentiële bouwers samen aan tafel te krijgen, zodat er wellicht net als in Blitterswijck een BIEB- project (bouwen in eigen beheer) van de grond kan komen. "We moeten in Castenray inderdaad tempo maken", reageert Van der Broeck. "We gaan procedures in elkaar schuiven zodat we tijd win nen. Terwijl het bestemmingsplan loopt, kunnen er alvast bouwaan- vragen worden ingediend. Op 1 april 2012 kan de schop de grond in." De wethouder hoopt dat ook de dorpsbewoners slagvaardig zijn. "Mensen die er willen bou wen, moeten zich melden. Door dingen samen te doen, kan er veel geld worden bespaard. Het kan in een BIEB-project of in een andere vorm. De dorpsraad wil ook snel aan de slag en formeert een werkgroep." Leerkracht Pierre Gommans neemt na 41 jaar afscheid van De Meent in Leunen Pierre Gommans neemt na 41 jaar leerkracht te zijn geweest afscheid van 'zijn' school: De Meent in Leunen. In die tijd zag hij veel kinde ren komen en gaan en later weer terugkeren als ouder van nieuwe leerlingen. Een groot deel van die tijd reisde hij op en neer vanuit Venlo. Toch is zijn afscheid niet definitief. Vanaf zijn pensioen in januari is hij nog een halve dag per week op de school als vrijwil liger. Pierre Gommans zat in 1969 in militaire dienst. Een jaar eerder had hij op basisschool De Meent gedurende een maand een andere leerkracht vervangen. Toen er in 1969 een vacature was, waagde Pierre Gommans de stap. Hij kreeg vrijstelling om een half jaar eerder uit dienst te gaan en ging aan de slag op De Meent. "Ik wilde graag bij De Meent werken. Juist doordat ik er al gewerkt had, wist ik dat het een leuke school was. Daarvoor reisde ik graag vanuit Venlo op en neer, iedere dag. Dat ben ik altijd blijven doen." Hij begon in groep 6. "Toen nog de vierde klas", vertelt Pierre Gommans, nu de langstzittende leerkracht van de basisschool. "En ik ben altijd in de boven bouw gebleven, in groep 6, 7 en 8. En een enkele keer in groep 5. Ik geef de voorkeur aan lesgeven aan oudere kinderen. Je kunt meer van jezelf kwijt. Jongere kinderen snappen bijvoorbeeld nog geen woordgrapjes. En bij groep 8 heb je de musical aan het einde van het jaar. Dat is echt prachtig. Eén prachtige solo van een kind of een verkleedpartij met twee bedrie gers vermomd achter de kinder- wagen zullen me altijd bijblijven." Pierre Gommans ziet De Meent niet als een dorpsschool. "Dat wordt al snel gezegd. Maar ik denk dat onze school niet veel anders is dan een basisschool in bijvoorbeeld Venlo. We liggen aan de rand van Venray. Kinderen komen volop in contact met de rest van de wereld, al is het maar door tv en internet. De Meent wil kinderen een veilige omge ving bieden, maar ook uitdagen om zoveel mogelijk te bereiken. Daarom besteden we veel aan dacht aan coöperatief leren, dus veel samenwerking tussen kin deren. En ook meervoudige intel ligentie is een hot item op onze school. We proberen voor ieder kind passend onderwijs te bie den. Dus extra aandacht waar het nodig is, maar ook extra uitdaging voor kinderen die het allemaal makkelijk afgaat." Of het kind veranderd is de afgelopen 41 jaar? "Ja, heel veel. Kinderen zijn zelfstandiger en individueler. Het onderwijs is daarop aangepast. Er is veel meer aandacht voor het individuele kind. Vroeger stond je voor de klas, je gaf les en kinderen kre gen een punt. Het kind kon goed, slecht of redelijk leren. Tegen woordig wordt veel meer geke ken waarom iemand wel of niet goed is in iets. En hoe het kind daarmee geholpen kan worden. Als een kind te weinig uitdaging krijgt, kan het bij ons extra les sen Spaans volgen, of aanvullende oefenstof krijgen voor rekenen (compacten). Maar ook de omge ving is sterk veranderd. Dat zie je in Leunen ook. Vroeger kwamen veel kinderen uit een agrarisch milieu, nu is dat veel minder. De veranderde achtergrond maakt de kinderen ook anders." Pierre Gommans:"Weproberen voor ieder kind passend onder wijs te bieden." In 41 jaar komen er verschil lende generaties voorbij op een school. "Ik kom tijdens werk vaak oud-leerlingen tegen. Mijn oud leerlingen zijn de ouders van mijn nieuwe leerlingen. Eigenlijk hoop ik om drie generaties te mogen lesgeven. Het zou nog kunnen, want ook na mijn afscheid ben ik nog een halve dag per week als vrijwilliger op de school. Ik ga groepjes kinderen helpen die moeite hebben met een bepaald onderdeel. Mijn afscheid is dus nog geen definitief afscheid. Op 16 december neem ik wel offici eel afscheid van de school. Dan hebben we een leuke dag gepland met activiteiten voor en door kin deren, afscheid van het team en ouders die gedag komen zeggen." Maandag bijeenkomst in zaal Roelanzia in Ysselsteyn Op maandag 13 december vindt om 20.00 uur in zaal Roelanzia in Ysselsteyn een bijeenkomst plaats voor var kenshouders uit de regio. De avond is speciaal bedoeld voor wie nog geen lid is van Comi- va. Deze coöperatie is op zoek naar nieuwe leden die mee willen doen aan de oprichting van een mestverwerkinginstal latie in Venray. Om deze grootschalige mestver werking rendabel te maken, moet er jaarlijks een aanbod zijn van 100.000 ton mest. Comiva hoopt maandag nog enkele belangstel lenden over de streep te trek ken, zodat zo snel mogelijk met de bouw kan worden gestart. Comiva heeft aan de Metaalweg op bedrijventerrein Smakterheide een loods op het oog, waarin de verwerkingsinstallatie gebouwd kan worden. Het plan vergt een investering van ruim 1 miljoen euro. Jack Claessens, voorzitter van Comiva, hoopt dat de mest- fabriek over een jaar zal draaien. Collectieve mestverwerking is nodig omdat de veehouders veel geld kwijt zijn aan de afzet van hun mest bij akkerbouwers. Var- kensmest bestaat grotendeels uit water. Na verwerking kan het overtollige water worden geloosd. "We houden een dunne en dikke fractie over als restproducten", zegt Claessens. "Die gaan we bui ten de Nederlandse landbouw afzetten. Of we exporteren naar het buitenland of we bieden het aan bij vergisters voor verdere ver werking." Landbouwkoepel LTO dringt eropaan om 50 miljoen kilo fosfaat uit de markt te halen. Dit doel kan op drie manieren wor den bereikt. Door minder fosfaat in het voer te verwerken, door de beschikbare grond beter te benut ten voor mestafzet of door mest verwerking. "Mestverwerking wordt straks verplicht gesteld voor iedereen die met een overschot kampt", weet Jack Claessens. "Het wordt gefaseerd ingevoerd. Het eerst in Zuidoost-Nederland. Omdat in de provincies Brabant en Limburg het grootste mestoverschot is." Naast de bouw van een mestfa- briek in Venray loopt er in Budel een haalbaarheidsonderzoek naar het drogen van mest. Hiervoor wordt de restwarmte van de plaat selijke zinkfabriek gebruikt. Oostrum heeft een pri meur in de gemeente Venray. Het voetbalveldje bij vereni gingsgebouw De Watermolen wordt binnenkort omgetoverd tot een kunstgrasveld voor breedtesport. Naast voetbal is het omheinde terrein ook geschikt voor tennis, korfbal en volleybal. De dorpsraad van Oostrum heeft al langer plannen om het speelterrein rondom De Water molen opnieuw in te richten. In samenwerking met de gemeente is in de afgelopen maanden aan de plannen gewerkt. Als eerste worden er twee nieuwe speeltoe stellen geplaatst, die de huidige versleten toestellen vervangen. Er komt een mandschommel en een klim-glijtoestel bij. De blikvanger is het nieuwe breedtesportveld. Het krijgt een afmeting van 25 bij 48 meter, dat is net zo groot als het huidige trapveldje.Door de komst van kunstgras kan het sportveld het hele jaar worden bespeeld. Het is in dit jaargetijde vaak een modderpoel, vooral voor de beide doelen. Door de omhei ning komt het ook niet meer voor, dat de bal in de struiken of in de achtertuinen van de omwonen den belandt. De goals worden ver vangen door iets grotere, nieuwe doelen. Aan de zijkanten komen op iedere helft van het veld twee kleine goaltjes voor minivoetbal, zodat met vier partijen tegelijk kan worden gespeeld. Het oude, monumentale pand van De Water molen heeft regelmatig schade ondervonden door het voetballen tegen de muren. Met de komst van het nieuwe veld, zal deze overlast tot het verleden behoren. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS 'School met minder dan 50 leerlingen sluit binnen twee jaar' Schoolbestuur SPOV heeft zijn toekomstvisie herschre ven naar aanleiding van de bevindingen van de advies groep. De nieuwe nota, die nog niet openbaar is, wekt alvast grote beroering bij de dorpen. In het dorpsradenoverleg blij ken de dorpsraden over het uitgelekte stuk te beschikken. Volgens Henk Hellegers, voor zitter van Veulen, wordt een school resoluut gesloten zodra het leerlingenaantal twee jaar onder de minimumgrens van vijftig zit. Op 16 november pleit een over grote meerderheid van de gemeen teraad ervoor om de ondergrens van vijftig leerlingen soepel te hanteren. Scholen die beneden deze grens zijn gezakt, kunnen openblijven als dit vanuit pedago gisch en bedrijfskundig oogpunt mogelijk is. Dat is het advies van de gemeenteraad aan SPOV. "Hier heeft SPOV helemaal niets mee gedaan", zegt Hellegers. "Ook het werk van de adviesgroep blijkt voor niets te zijn geweest. Terwijl hierbij toch twee stafleden van SPOV zaten. Heel frustrerend. Er wordt gewoon een botte onder grens van vijftig gehanteerd. Na twee jaar gaat de deur op slot. Het baart grote zorgen, dit slaat werke lijk nergens op", aldus de veront waardigde dorpsraadvoorzitter. Na Heide en Vredepeel is Veulen de volgende kleine school die in de problemen dreigt te komen. De toekomstnota zal deze week worden besproken door de GMR (Gemeenschappelijke Medezeg genschapsraad). De dorpsraden willen hierop hun pijlen richten. "De GMR is onze laatste stro halm", zegt Jan Nelissen van de dorpsraad Oirlo. "We moeten onze grote verontrusting laten horen. De gemeenteraad en de dorpsra den zijn het er niet mee eens." Het dorpsradenoverleg wordt maandag bijgewoond door de CDA-raadsleden Jac Derikx en Toon Loonen. Hellegers vindt dat de raadsleden hun invloed moeten laten gelden. Sieb Nijssen, voorzit ter van Ysselsteyn, is hoopvol: "We mogen er toch van uitgaan dat SPOV luistert naar het advies van de gemeenteraad." Maar volgens Derikx 'is de gemeenteraad uitge praat'. "Ons advies staat vast. Maar als SPOV dit advies naast zich neerlegt, dan kunnen we er niets aan doen. SPOV heeft haar eigen bevoegdheid." Dat bevestigt Loo- nen. "Wat kunnen we nog meer doen?", vraagt hij zich af. "SPOV is een zelfstandig orgaan, onze invloed is beperkt." Het dorps- radenoverleg zal een bezorgde brief naar de GMR sturen. SPOV- bestuursvoorzitter Yvonne Raaijmakers wil niet reageren. De politie heeft een tweede arrestatie verricht in de zaak van de twee Marokkaanse jongens die sinds mei 2006 in Venray zijn vermist. Het gaat om een 25-jarige man uit Ble- rick. Hij wordt verdacht van mogelijke betrokkenheid bij de exploitatie van de hennep kwekerij achter café 't Paterke in Venray. In deze hennepkwekerij aan de Poststraat werden in 2006 vermoedelijk de twee vermiste Marokkaanse jongens Fouad Bendella en Karim Fourkour ver moord. De rechter-commissaris in Roermond verlengde don derdag al het voorarrest van de vorige week maandag opgepakte 22-jarige Angelo H. uit Blerick met een week. Deze man wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op Fouad Bendella en Karim Fourkour uit Venray. Deze verdachte is al eens eerder opge pakt. Hij werd toen aangehouden voor betrokkenheid bij de hen nepkwekerij waarin deze moor den plaats hebben gevonden. De mannen worden vermist sinds de nacht van 10 op 11 mei 2006. Zij zijn vermoedelijk betrapt toen ze hennep wilden stelen uit een loods aan de Poststraat in Venray. Na een inval van de politie in die loods werden bloedsporen aange troffen. Van de twee Venraynaren is sindsdien niets meer vernomen. Gezien de aangetroffen sporen van geweld hield de politie er al snel rekening mee dat ze niet meer in leven zijn. De dorpsraad van Geijsteren is niet van plan om de jaarlijkse kermis te verplaatsen naar een andere datum. Het is al een lange traditie dat Geijsterse kermis valt in het pinksterweekeinde. "Dat willen we graag zo hou den", zegt Rob Cox maandag in het dorpsradenoverleg. Het nadeel is dat er voor Geijsteren met Pink steren niet de allerbeste attracties overblijven. "De draaimolen was dit jaar niet meer dan een uit geklapte aanhangwagen", aldus Cox. "Exploitanten kunnen in dat weekeinde elders meer verdienen dan op onze kleine kermis." Toch toont de dorpsraad zich tevreden. "Het is de laatste jaren weer druk ker geworden, dat komt ook door het feest op het plein." Het contract met de kermis exploitant van de 'nieuwe' dor pen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum loopt nog door tot in 2012. Daarna zullen deze drie dorpen zich aansluiten bij de andere dorpen van de gemeen te Venray. Daar loopt het con tract met de gebroeders Regter af in 2011. Bijeenkomsten voor blinden en slechtzienden Nellie van Lierop en Leen Stip hout gaan een ontmoetingsacti viteit organiseren voor blinde en slechtziende mensen die wonen in de gemeente Venray. Alle belang stellenden zijn uitgenodigd voor de eerste bijeenkomst om mee te den ken over een nadere invulling van deze ontmoetingsactiviteit. Aan de hand van wensen en behoeftes zal een initiatiefgroep worden samen gesteld die vervolgens activiteiten gaat organiseren. Deelnemers hoe ven geen lid te zijn van de vereni ging NVBS. Belangstellenden zijn welkom op maandag 13 december om 13.30 uur in de Kemphaan, Kennedyplein 1 in Venray. Meer informatie: D. Giantsios, Synthese Venray, telefoon: 0478-517317, email: d.giantsios@synthese.nl Vervolg voorpagina 'Venlo wellicht betere plek dan Bakelsedijk' Van der Broeck vindt ook niet dat hij te voorbarig is geweest met zijn mededeling. Het college zal nog deze maand een besluit nemen. "Ik wil geen verstoppertje spelen", reageert hij. "Ik wil open en eerlijk zijn naar de burgers toe." De wethouder kan nog niet zeg gen of de vereiste vergunningen voor de start van het nieuwe race seizoen in het voorjaar van 2011 helemaal in orde zijn. "Nee, dat is nog niet bekend. Maar we kun nen, zoals in het verleden vaker is gebeurd, ook een evenementen vergunning verlenen. Alhoewel dat niet de voorkeur heeft." Ongelukken op A73 Op de A73 zijn vrijdagavond rond 18.40 uur twee ongelukken gebeurd. Ter hoogte van de afslag Vierlingsbeek reed een 43-jarige vrouw uit Landgraaf in de richting van Nijmegen en botste door nog onbekende oorzaak tegen de auto voor haar. De 29-jarige bestuurder uit Venray van deze auto zette zijn auto aan de kant en zag dat de auto doorreed. Toen agenten ter plaatse kwamen, werd al snel duidelijk dat iets verder nog een ongeluk was gebeurd. Ook hierbij was de 43- jarige vrouw uit Landgraaf tegen een voorganger gebotst, waarna beide voertuigen gingen tollen en tot stilstand kwamen. De slacht offers van het eerste ongeluk, de 29-jarige man uit Venray en zijn 26-jarige vriendin uit Venray, zijn beiden met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. De vrouw uit Landgraaf en een 42-jarige vrouw uit Overloon, die bij de tweede aanrijding betrokken was, moes ten ook naar het ziekenhuis. Wandelaars gewond Een man van 54 jaar en een vrouw van 52 jaar uit Venray zijn zondagmiddag rond 12.45 uur gewond geraakt bij een ongeval op de Beekweg in Merselo. Zij werden zwaargewond, maar niet levensbedreigend, overgebracht naar het ziekenhuis waar zij wer den opgenomen. Het echtpaar was aan het wandelen toen een bestel bus door de gladheid in een slip raakte en het echtpaar schepte. De bus werd bestuurd door een 48- jarige man uit De Rips. Hij raakte na de botsing van de weg in een greppel waar het busje kantelde. De bestuurder bleef ongedeerd. De opgeroepen traumahelikopter uit Rotterdam moest vanwege de mist omkeren. - Teak meubelen - Meubels op maat in alle houtsoorten 'Doorgaan met veilige wijken' Het verhogen van de veilig heid in de Venrayse wijken Brukske en Landweert is in het nieuwe jaar een speerpunt van burgemeester Hans Gilis- sen. Dit jaar ontstond er in beide wijken veel onrust over straatterreur van overlastge vende hangjongeren. Gilissen meldt dat het politie korps onlangs is uitgebreid met twee agenten extra. "Een briga dier zet zich volledig in voor de wijken en de ander richt zich op de criminele jeugd. Een dankbare versterking waar we erg blij mee zijn", aldus de burgemeester. De samenwerking met de politie is verbeterd en de succesvolle inzet van straatcoaches wordt vervolgd, meldt hij. "Komend jaar gaan we ook vaker met de ouders van de jeugd aan tafel zitten. Zij kun nen een grotere bijdrage leveren aan een betere situatie in de wij ken. En ook de scholen gaan we erbij betrekken. De contacten hiervoor lopen al." ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) In de molen Sportlaan 10 Venray 0478-581101^1 06-54914131 www.stoksmeubelen.nl Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3