Koester uw monument Jubilarissen koor Educatie voedsel "Ruzie? Elkaar aankijken tot iemand lacht" Jazzercise en Dans je fit voor 50-plussers Winter Wonder Tuinen Honderdeenendertigste jaargang - week 49 - donderdag 9 december 2010 Het Herenkoor Leunen heeft tijdens de traditionele St. Caecilia- avond twee gouden jubilarissen gehuldigd: Hay Heldens en Joos Reintjes. Beide heren waren dit jaar 50 jaar lid van het parochie- koor. Na felicitaties en waarde rende woorden door de voorzitter van het koor ontvingen zij beiden de gouden draagspeld van de Nederlandse St. Gregoriusvereni- ging met bijbehorende oorkonde. Onder een woord van dank voor de vele jaren als ondersteuning voor hun mannen kregen beide echtgenotes een fraai boeket bloe men overhandigd. De LLTB heeft van het minis terie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie een subsidie van 75.000 euro ont vangen voor het ontwikkelen van een lesprogramma over voeding op Limburgse basis scholen. Van de 87 subsidieverzoeken zijn er negen toegewezen. Met het project Beter (W)eten bun delt de LLTB diverse versnipperde initiatieven om jongeren bewust te maken van een goed en duur- zaam voedingspatroon. Het basis onderwijs heeft behoefte aan een krachtig en eenduidig educatie concept. Dat gaat er nu komen in samenwerking met de GGD Zuid-Limburg, de GGD Limburg Noord, het Centrum voor Natuur en Milieueducatie, het Citaverde College, IVN en de Wageningen Universiteit. SAMENWERKING Het ministerie beveelt in de sub sidietoekenning aan deze samen- werking verder uit te breiden met onder meer de Hogeschool Zuyd en de Universiteit van Maastricht. Ook geeft het departement in overweging aansluiting te zoe ken bij een Europees project over gezondheidsbevordering. De samenwerking krijgt onder meer gestalte door het opzetten van een overkoepelende website, het organiseren van verschillende expertmeetings en een provinci aal eindsymposium. Een subsidie voorwaarde is, dat het lespakket binnen een jaar is gerealiseerd. Cor en Mia Oostveen: na 50 jaar huwelijk nog steeds gelukkig samen Kunstencentrum Jerusalem start met ochtendcursussen Het Poelshuis (rijksmonument) is een statig vrijstaand herenhuis op de hoek van de Dr. Poelsstraat en de Raadhuisstraat in het cen trum van Venray. Het pand stamt uit circa 1850, het bezat toen ech ter één bouwlaag met kap. Sinds een verbouwing in 1903-1905 heeft het twee bouwlagen en een kapverdieping. De voorgevel is toen bepleisterd in eclectische stijl, in blokverband met schijn- voegen en rijk gedecoreerd. Het pand heeft een schilddak met gesmoorde muldenpannen en bakgoten op klossen boven een kroonlijst. De symmetrische voor gevel heeft een centrale topgevel, waarvan het bovenste deel uitge voerd is als trapgevel (1). Die top gevel heeft aan weerszijden een gestuct voluut als klauwstuk en is bekroond met een smeedijzeren windvaan met een goudkleurig schaap (2). De voorgevel heeft rechtafge- sloten T-vensters met hardstenen lekdorpels, die in de topgevel en op de eerste verdieping onder steund zijn door consoles die zijn samengesteld uit een diamant- kop en een trigliefmotief, dat is een balkkopmotief met verti cale gleuven (3, bovenaan). De vensteropeningen hebben een geprofileerde omlijsting, aan de bovenzijde bekroond met deco ratief stucwerk in de vorm van een schelpmotief geflankeerd door krulwerk (3, onderaan). De blokken langs de gevelhoeken en de velden onder de vensters (3, bovenaan) zijn geaccentueerd door een regelmatig patroon van diepe gaatjes. De verdiepingschei ding heeft een serie smalle dia mantkoppen, waarachter vermoe delijk gevelankers schuil gaan. De voordeur heeft een hoofdgestel (6), met mooie tandlijst (4). Het hoofdgestel wordt gedragen door zich verjongende zuilen met blad kapitelen (4) op hoge houten postamenten (voetstukken). De enkele draaideur bestaat uit twee deurhelften, elk rijk bewerkt en voorzien van een leeuwenkop met ring (5). Voor de deur een hardstenen stoep met twee stoep- palen. Het pand dankt zijn naam aan de familie Poels, die het pand een groot deel van de 19e en van de 20e eeuw tot aan 1995 heeft bewoond. Martin Poels (1840 1915) kocht het pand in 1867. Hij was medegrondlegger van de Grote Schaapscompagnie. Na hem komt zoon Jan Poels (1870 1934) in het pand wonen, hij was volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Zijn broer is de bekende Mgr. Henricus Poels, een regio nale en landelijke bekendheid, hoofdaalmoezenier van sociale zaken, zijn standbeeld staat recht tegenover zijn ouderlijk huis in de groenstrook aan de overzijde van de Raadhuisstraat. Foto en tekst: Frans de Roos. Bronnen, onder andere: Monumentenregister, Peel en Maas-archief, Louis Rutten: Het huys mit het schaop, SVM- archief. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat: Vlie- zenweg 1, 5801 JC Venray, e-mail: venraymonumentaal@live.nl Cor Oostveen (76) uit Nieu- wegein liep stage in Venray toen hij op slag verliefd werd op zijn overbuurmeisje Mia (74). Vijftig jaar huwelijk later is het stel nog steeds geluk kig. Cor en Mia Oostveen ver huisden door heel Nederland, maar ruim twaalf jaar geleden werd toch Venray als thuisba sis gekozen. Een keuze waar het paar geen spijt van heeft. Op 12 december zijn ze vijftig jaar getrouwd, het feest wordt na Kerstmis gevierd. Cor Oostveen liep als jongen stage bij de zuivelfabriek. Hij logeerde in pension Gommans, tegenover de plek waar nu de Wieën is. Mia werkte als zelfstan dig thuisnaaister en later voor naaimachinefabrikant Singer. Toen instrueerde ze klanten hoe nieuwe machines werkten. Cor had nog vier jaar studie en dienst voor de boeg, waardoor er niet meteen sprake was van verkering. Na een half jaar werd Mia uitge nodigd voor een studentenfeest in Den Bosch. Ook daar sprong de vonk weer over. Na militaire dienst werkte Cor in Heeten en verloofde het stel zich en er werd getrouwd, omdat Cor een baan met een huis in Heerhugowaard had gekregen. De bruiloft vond op 12 decem ber 1960 plaats in Leunen. "De mis was om 10.00 uur 's ochtends en iedereen moest nuchter in de kerk verschijnen. We hebben toen dispensatie aangevraagd voor de familie Oostveen, omdat die alle maal uit de buurt van Utrecht kwam. De weersvoorspelling was winters. De zeven broers van Cor hoopten stiekem dat het ging sneeuwen, zodat ze niet terug konden rijden naar Utrecht. Want 's ochtends vroeg moesten daar weer de koeien worden gemol ken. Het was een mooi feest, de families klikten goed."In Heerhu- gowaard werd hun eerste zoon geboren. Na enkele jaren verhuis- Met ingang van dinsdag 4 januari 2011 start Kunstencen trum Jerusalem in Venray met twee danscursussen in de och tenduren. Een unicum voor het kunstencentrum, dat tot nu toe geen ochtendcursussen in het aanbod had. "Een hele bewuste keuze", aldus dansdo- cente Lonneke van der Meijs die de cursussen Jazzercise en Dans je fit gaat geven. "Veel volwassenen willen sporten, maar gaan liever niet meer 's avonds de deur uit. Vandaar nu ook het alternatief van ochtendcursussen. Slaan die aan, dan gaan we mogelijk meer cursussen in de ochtend uren geven." Op dinsdag 4 januari 2011 verzorgt Lonneke van der Meijs twee proeflessen in het kunsten centrum in Venray. Van 09.00 tot 10.00 uur start de danscursus Jaz- zercise en aansluitend van 10.00 tot 11.00 uur de cursus Dans je fit voor senioren. Jazzercise is een mix van jazzdance en exercise. Ofwel een totale training voor lichaam en geest. De les begint met een intensieve warming-up, waarbij het hele lichaam wordt opgewarmd en soepel gemaakt. Daarna wordt er gewerkt aan een voudige technieken uit jazzdance, lenigheid en krachtoefeningen. Aan het einde van de les is het uit leven en inleven op muziek. "De deelnemers leren dan een dans waarmee je het ultieme dansple zier beleeft. Jazzercise wordt al met veel succes in de avonduren gegeven", zegt de enthousiaste dansdocente Van der Meijs. "Het is geen standaard aerobicles, maar een combinatie van sportief bezig zijn en kunst. De cursus is het beste te omschrijven als een dans- beleving. Met bewegingen om fit te blijven en de dansbeleving op muziek door elkaar geweven. Een combinatie van jazz en exercise waarbij de deelnemers zich kun nen in- en uitleven op muziek." De tweede cursus Dans je fit (50+) is een nieuwe danscursus speciaal voor 50-plussers. Van der Meijs: "In beweging blijven, is voor iedereen belangrijk, zeker wan neer je ouder wordt. Je blijft fit en het vergroot je zelfredzaamheid. Bij Dans je fit doen we dit in een ontspannen sfeer in de grote dans zaal. In een rustig tempo werk je aan houding, souplesse, lichaams- bewustzijn en coördinatie. Tegelij kertijd zal bewegen op muziek je geestelijke conditie op peil hou den. Samen bewegen op muziek is niet alleen goed voor lichaam en geest, maar is ook nog erg leuk en gezellig om te doen." Rond middelbare leeftijd ver schijnen de klachten. Broeken die niet meer passen en wijzers op de weegschaal die onaangenaam hoge getallen aangeven. Veel men sen schrijven deze gewichtstoe name toe aan hun leeftijd en de vertraagde stofwisseling die hier volgens hen mee gepaard gaat. De waarheid blijkt echter minder eenduidig en simpel. Het sterftecijfer voor oude ren die fit zijn, blijkt twee keer zo laag te liggen dan voor oude ren die niet fit zijn, ongeacht het lichaamsgewicht. Fitte ouderen leven langer. Dat is een gegeven dat bijna niemand zal doen ver bazen. "Daarom is het juist voor ouderen zo ontzettend belang rijk om regelmatig te bewegen", bevestigt Lonneke van der Meijs de theorie van een fit lichaam en een langer leven. "Tot op heden was er geen aanbod van danscur- sussen speciaal voor 50-plussers. Met de cursus Dans je fit vullen we dit gat in. Met veel voordelen voor de ouderen. De cursus is in de och tenduren, deelname is in groeps verband en er wordt rekening gehouden met het niveau van ieder individu. Bovendien is het ontzettend leuk om samen met elkaar te bewegen. Ontspan nen bewegen, je spieren soepel maken, zonder de druk van het moeten. Er is ook geen boven grens voor de deelnemers. Ieder een vanaf 50 jaar kan en mag mee doen. Een hele nieuwe cursus Met ingang van dinsdag 4 januari 2011 start Kunstencen trum Jerusalem in Venray met twee danscursussen in de och tenduren. Foto: Roland Klonder. goed voor lichaam en geest, zon der dat mensen afgepeigerd wor den." Kunstencentrum Jerusalem start op dinsdag 4 januari 2011 met beide cursussen. Voor meer informatie kunt u kijken op www. kunstencentrumjerusalem.nl. Van der Meijs: "Maar mensen kunnen ook vrijblijvend op die dag mee doen. We gaan uit van een mini male deelname van negen cursis ten en maximaal twintig, zodat iedereen voldoende aandacht en begeleiding krijgt." de het echtpaar Oostveen naar Alkmaar en een jaar later naar Hei- loo, waar Cor werkte. "We hadden toen niet eens een auto. Als we op bezoek gingen bij familie, was dat met de trein uren reizen met de kleine in de reiswieg." Van Heiloo verhuisden ze naar Roosendaal. Hier werden hun dochter en nog een zoon gebo ren. Na jaren van zuivel stapte Cor over naar een kippenslachterij in Uden. Van Uden werd verhuisd naar Castricum. "Dé plek waar we lang hebben gewoond, 22 jaar. Cor werkte toen bij de Gemeenschap pelijke Medische Dienst. Mia was destijds coupeuse. Eerst bij Peek en Cloppenburg, later bij een chi- que zaak in Beverwijk." Toen het stel in de vut ging, werd gekeken naar een nieuw huis. "We sliepen bij familie in Venray en wisten dat Venray alles had wat wij zochten. Er is een schouw burg, een ziekenhuis, genoeg winkels. Toen we hoorden dat er nieuwe, gelijkvloerse huizen gebouwd gingen worden, hebben we de knoop doorgehakt. Venray werd ons nieuwe thuis. Inmiddels wonen we hier sinds 1998. We hebben genoeg sociale contacten. Die contacten maak je zelf. Sluit je aan bij verenigingen. Jeu de Boules, tennis, tafeltennis, bridge, quiltclub, gym, wandelen. We heb ben het allemaal gedaan of doen het nog en proberen fit te blijven. Cor geeft zelfs Spaanse les op de Seniorenservice. Nog steeds heb ben we contact met mensen uit het hele land. En we reizen heel graag, lekker weg met de cara van naar vrienden in Frankrijk of familie in Nederland. Ook groeps reizen met ANWB doen wij graag. Ons favoriete vakantieland? Dat is Spanje." Het gouden huwelijk van Cor en Mia Oostveen wordt na de kerst gevierd in het Pelgrimshuis met familie en vrienden. De fami lie Oostveen is inmiddels inter nationaal uitgebreid. "De oudste zoon is getrouwd met een Fran- qaise, de dochter met een Neder lander van Curasao en de jongste Het gouden bruidspaar Cor en Mia Oostveen. zoon met een Peruaanse. Al onze kinderen wonen in Nederland, hetzij verspreid over het land. Heerlijk dat met ons huwelijks feest iedereen weer bij elkaar is, ook onze zes kleinkinderen. Het geheim van onze liefde is dat je elkaar altijd moet proberen geluk kig te maken. Er moet ook ruimte zijn in de relatie, je moet je kun nen terugtrekken. En we kregen ooit een goede tip van een pas toor. Als je ruzie hebt, moet je elkaar blijven aankijken tot één van de twee in de lach schiet. En altijd alles uitpraten voordat je naar bed gaat." in Kasteeltuinen Arcen van 18 dec. t/m 2 jan. Spectaculaire Lantaarnroute met bijna 4.000 lampionnen en Chinese licht- sculpturen! Roofvogeldemonstraties, Klassiek mu ziektheater, langlaufen en een sfeervol kasteel Aanrader: Entree Stamppottenbuffet! a 22,50 p.p. Reserveer snel! „ifiÉSifc H M Kijk voor het M dagprogramma op Kasteeltuinen www.Kasteeltuinen.nl AftCEN EN MAAS EEL OORüpNDl JJ

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15