Burgernet van start in Venray Gemeente sluit Drinkboetiek in Leunen niet Dé specialist in oogmeting DREIGEND ONTSLAG? STOKS MEUBELEN Mijling Speciaal Optiek beschikt over de meest moderne oogmeetapparatuur. Dit om u het beste advies te kunnen geven! Loop eens binnen of maak een afspraak vooreen gratis oogmeting. speciaal optiek ifenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl - Teak meubelen - Meubels op maat in alle houtsoorten Extra ogen en oren Burgernet wordt op maan dag 6 december in de gemeente Venray ingevoerd. Dat maakte burgemeester Hans Gilissen dinsdagmiddag bekend. Bur- gernet is in de regio Limburg Noord de opvolger van sms- alert, waarbij de techniek is verbeterd en de inzetmogelijk- heden zijn uitgebreid. Burgernet maakt in vergelijking met sms-alert ook gebruik van spraakberichten op de mobiele en vaste telefoon en e-mail voor achtergrondinformatie. Het is een samenwerking tussen burgers, politie en gemeenten om de vei ligheid in de woon- en werkomge ving te bevorderen. De invoering vindt gefaseerd plaats en begint in Venray en Echt-Susteren. Niet alleen de politie kan via dit telefo nische netwerk burgers en mede werkers van bedrijven inschake len om, bijvoorbeeld, criminelen na een misdrijf zo snel mogelijk weer in de kraag te grijpen, ook de burgemeester kan een Burger- netactie opstarten. "Maar alleen De Voedsel en Waren Autori teit (VWA) wil dat de gemeente Venray slijterij De Drinkboe- tiek in Leunen met onmiddel lijke ingang sluit en de vergun ning intrekt. Volgens de VWA handelt ondernemer Lucas- sen in strijd met de Drank- en Horecawet, doordat de winkel verbonden is aan het benzine station aan de Albionstraat. De gemeente Venray legt de eis van de VWA naast zich neer. In oktober 2009 verleende de gemeente een vergunning aan Lucassen voor het uitoefenen van een slijterij. Op 21 april 2010 voer de de Voedsel en Waren Autoriteit een controle uit. Het is verboden alcoholhoudende drank te verko pen bij een tankstation. Lucassen werd gesommeerd de overtreding als het incident een direct gevaar of risico vormt voor de openbare orde of de volksgezondheid en burgers door de reguliere media niet tijdig gealarmeerd kunnen worden. Burgernet is niet voor iedere scheet bedoeld", zegt bur gemeester Gilissen. Burgernet biedt de politie en de gemeenten volgens Gilissen een instrument om de burger actief te betrek ken bij de veiligheid in de buurt, waarbij het accent ligt op opspo ring en handhaving. "Ook burgers hebben de verantwoordelijkheid om op te letten. De overheid kan alle problemen niet alleen oplos sen. De eerste ervaringen met Burgernet elders in het land zijn positief." Venray is samen met de gemeente Echt-Susteren aange wezen als pilotgemeente. Binnen deze gemeenten wordt gestart met de regionale uitrol. Burgers kunnen zichzelf voor Burgernet aanmelden. Op 6 december start de gemeente met een wervings campagne voor Burgernet. Voor meer informatie kijk op www.burgernet.nl. op te heffen. Volgens de gemeente is er sprake van twee afzonder lijke ondernemingen, met een eigen adres en een eigen ingang. Er is geen doorgang tussen beide winkels. Ze zijn ook afzonderlijk ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. De gemeente vindt dat Lucassen daarom niet han delt in strijd met artikel 22 van de Drank- en Horecawet. Omdat er geen sprake is van verbondenheid tussen de tankshop en de slijterij, waarvan de voorgevel ook een stuk verder van de Albionstraat af ligt. De rechter heeft eerder een uitspraak gedaan over een res taurant dat tegen een tankstation aanligt. In dit geval mocht het res taurant alcoholhoudende drank blijven verkopen. De VWA kan tegen het besluit van de gemeente Venray in beroep gaan. Dorpsradenoverleg In gemeenschapshuis Gelder- koel aan de Heidseweg in Heide wordt op maandag 6 december vanaf 20.00 uur een vergadering gehouden. Er wordt tijdens deze bijeenkomst onder meer gespro ken over het leefbaarheidbudget. Ook de subsidieverstrekking, klankbordgroep WMO, buiten gebied, Adviesgroep SPOV en de website komen aan de orde. Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) PEEL EN MAAS Meerderheid fracties tegen uitbreiding kernwinkelgebied Na de sloop van de witte hui zen aan de Hoenderstraat komt er nieuwbouw met zes appar tementen boven een ruimte van 440 vierkante meter op de begane grond. De nieuwe eigenaar, belegger Suyderland- Venrode, wil de commerciële ruimtes vullen met ateliers en dienstverlening. Als dit niet haalbaar is, dan komt detail handel in beeld. Alhoewel dit niet is toegestaan, omdat deze plek buiten het kernwinkelge bied valt. De gemeente wil de kwaliteit van het kernwinkelgebied waar borgen door te kiezen voor een compact centrum met een duide lijke looproute. Daarbij past geen detailhandel in aangrenzende gebieden zoals het Mgr. Goumans- plein en de Hoenderstraat. Toch lijkt de gemeente voor Suyderland- Venrode een oogje dicht te willen knijpen, als ateliers of dienstverle ning onhaalbaar blijken. Het CDA is ingenomen met de komst van de nieuwbouw die de 'sfeer van vroe ger' in het gebied terugbrengt. Aan de achterzijde, aan de Bontekoe straat, komen drie grondgebonden woningen. "Maar we willen hier geen uitbreiding van het winkel centrum. Dat is zo niet afgespro ken", zegt Ton Teeuwen (CDA) in de commissie Stedelijke Ontwik keling. "Er staan in het winkelcen trum al enkele panden leeg. We vrezen daarom ook voor leegstand aan de Hoenderstraat. Dan schie ten we er nog niets mee op. Er zit ten toch wel wat haken en ogen aan", vindt Teeuwen. De sloop van de vervallen witte huizen, de oudste woningen van Venray, was jarenlang onbespreekbaar voor de politiek. Maar de huizen verkeren inmiddels in een zo deplorabele toestand, dat sloop nog de enige oplossing is. Daar hebben de frac ties zich ook bij neergelegd, met als eis dat er een zelfde soort 'his torische' bebouwing voor in de plaats komt. Ook Harry Terhaag (Samenwerking) ziet de komst van winkels niet zitten. "Geen detailhandel en ook geen horeca", vindt Terhaag. "Als we dit toelaten, dan is het hek van de dam." Samen werking zou ook graag zien dat de gehele Hoenderstraat een opknap beurt krijgt. "Want het is nu een rommelig geheel." John Niessen (VVD) is blij met het plan. "We ontvangen het bijna met applaus", aldus de VVD'er, die wel vraagtekens zet bij de komst van zes appartementen. "Want appartementen zijn er al in over vloed", zegt Niessen. Ook de VVD wil geen detailhandel toelaten. "Die ruimte moet de gemeente op voorhand ook niet geven." Tom van den Hoek ((PP2) is ver heugd dat een 'rotte plek in het centrum' straks een betere uitstra ling krijgt. "Een kunstgalerie zou hier goed passen", meent Van den Hoek, die net als enkele andere fracties vragen stelt over de par keergelegenheid. In het bouwplan is geen ruimte voor parkeren, hiervoor moet nog een oplos sing worden gevonden. Kees van de Molengraft (inVENtief) heeft geen moeite met de mogelijke komst van detailhandel aan de Hoenderstraat. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) erkent dat er momenteel 'gaten' vallen in het winkelcentrum. "Want het gaat economisch minder en dat kan nog wel een paar jaar duren." De witte huizen zijn een onderdeel van de visie op de noordwesthoek van het centrum. De verbouwing van het Dingus-pand en het Mgr. Goumansplein met het gebied rond de kerk zijn andere plekken die momenteel in ontwikkeling zijn. Ook voor Blekersveld en de grote parkeerplaats bij Emté zijn plannen, meldt Van der Broeck. Aan deze zijde van de Hoenstraat zijn een paar decennia geleden alle huizen gesloopt. "Er moet samenhang zijn tussen de plan- nen", vindt de wethouder. "Aan een kant van de straat staat nu blik. Dit moeten we anders invullen." Van der Broeck wijst erop dat Suyderland-Venrode geen pro jectontwikkelaar is die snel zijn plan wil afronden. "Het is een belegger die kijkt naar de langere termijn. Hij wacht ook niet met bouwen totdat zeventig procent is verkocht. Het worden kleinere appartementen waarvoor juist een wachtlijst is. Dit is een heel ander segment. Een uitzendbureau of een makelaar zou een goede invul ling zijn van de commerciële ruim te aan deze aanloopstraat naar het centrum", vindt de wethouder, die niet op voorhand detailhandel wil uitsluiten. "Het winkelcentrum moet ook ruimte krijgen om te groeien. Kijk maar eens naar ste den als Venlo en Roermond waar het op grote schaal is gebeurd. We moeten er wel voor zorgen dat de juiste winkels op de juiste plek komen." Grote financiële risico's bij grondbedrijf, bijstand en WMO De gemeente Venray ver wacht dit jaar af te sluiten met een positief resultaat van 490.000 euro. Dat is veel min der dan een halfjaar geleden werd voorspeld. De voor jaarsnota ging nog uit van een begrotingsoverschot van 1,2 miljoen euro. In de loop van dit jaar zijn er enkele grote tegenvallers geweest, die voor al te wijten zijn aan de econo mische crisis. Zo vallen de bijstandsuitkerin gen (WWB) 290.000 euro hoger uit. Door de ingezakte woning markt ontvangt de gemeente 150.000 euro minder aan bouw- leges. De rijksuitkering uit het gemeentefonds is tussentijds een paar keer bijgesteld. Per saldo krijgt Venray dit jaar 370.000 euro minder dan verwacht. Een andere overschrijding is bij het leerlin genvervoer, waarvan meer gebruik wordt gemaakt. Dit kost 139.000 euro extra. Om het woningbouw project De Gouden Leeuw weer vlot te trekken is een subsidie van 189.000 euro beschikbaar gesteld. Er zijn ook enkele meevallers. De grootste 'winst' wordt behaald bij de personeelskosten die 417.000 euro lager uitvallen. De wijzigingen in de begroting van 2010 hebben ook gevolgen voor de komende jaren. De resul taten vallen op termijn iets gun stiger uit. De begroting van 2011 toont een overschot van 433.000 euro en 2012 laat een plus zien van 218.000 euro. Daarna duikt de meerjarenbegroting in de rode cij fers. In 2013 bedraagt het tekort 859.000 euro en 2014 staat voor 1.073.000 euro in de min. "We zijn tevreden over het algemene beeld", zegt Toon Loonen (CDA) in de commissie Middelen. "Tegen vallers worden maar deels gecom penseerd door meevallers, waar door het resultaat slechter is dan verwacht. Maar uiteindelijk valt een half miljoen euro nog mee." Bert Linskens (PvdA) wijst erop dat de meeste tegenvallers door de gemeente niet of nauwelijks te beïnvloeden zijn. Theo Mulders (Samenwerking) vindt dat er te veel tijdelijk en ingehuurd per soneel werkzaam is. De kosten voor externe medewerkers lopen op tot 2 miljoen euro. Ze worden voornamelijk ingezet voor pro jecten. Daarnaast zijn bijna dertig fulltimebanen (fte) bezet door werknemers met tijdelijke con tracten. Het is bijna 10 procent van de vaste formatie die 314,4 fte telt. RISICO De negatieve gevolgen van de economische crisis voor het risico volle grondbedrijf vallen nog mee. Toon Loonen waarschuwt voor de dalende huizenprijzen. "Dat heeft ook gevolgen voor de grondprijs. Die kunnen we niet meer op het huidige niveau houden. Daarmee lopen we een risico." Wethouder Jan Loonen (CDA) vindt dat het lastig te voorspellen is. "Want het is kijken in een glazen bol." De grondprijzen worden per 1 janua ri niet verhoogd. Het grondbeleid wordt momenteel opnieuw tegen het licht gehouden. Komend voor jaar verschijnt de nota. De grond prijzen worden dan afgestemd op het nieuwe beleid. Jan Loonen is geen voorstander van een rigou reuze prijsverlaging. "Want we mogen niet het risico lopen dat de grondexploitaties daardoor nega tief uitvallen." Ike Busser, wethouder van finan ciën, kan nog geen nieuws melden over de bezuinigingsplannen van het nieuwe kabinet. In de begro ting is alvast rekening gehouden met een rijkskorting van 10 pro cent. Eerder wordt gevreesd dat de uitkering uit het gemeentefonds met wel 20 procent kan dalen. Begin volgend jaar is er meer duidelijkheid. "Eerst moet er een bestuursakkoord worden gesloten tussen de regering en de VNG", aldus Busser. Concerncontroller Joost Smits meldt in zijn toelich ting dat ondanks de ingezette bezuinigingsoperatie de jaren 2013 en 2014 nog sluiten met een tekort van rond 1 miljoen euro. De gemeente blijft de komende jaren risico's lopen bij openeindrege- lingen zoals de WWB en WMO. Bij het opmaken van de jaarre kening van 2010 is er extra aan dacht voor de grondexploitaties. "We gaan ze uitgebreid analyseren en actualiseren", aldus Smits. "Zo kunnen we snel anticiperen op de ontwikkelingen." Geen afval, toch betalen 'De vervuiler betaalt' is het prin cipe van de gemeente Venray bij de afvalstoffenheffing. Maar dit gaat niet helemaal op. Want huis houdens die nooit afval aanbieden, zijn per jaar toch bijna 100 euro kwijt voor het vastrecht. Vooral agrarische bedrijven in het buiten gebied zetten zelden de groene of grijze container aan de straat. Het huishoudafval gaat mee met het bedrijfsafval. "De bedrijven wer ken met erkende inzamelaars", zegt Martijn Direks (CDA) in de commissie Middelen. "In andere gemeenten krijgen huishoudens vrijstelling van het vastrecht, als ze zelf het afval regelen." Wethouder Ike Busser (Samen werking) wil er best naar kijken, maar hij voelt weinig voor het plan. "Want ieder huishouden krijgt dezelfde voorzieningen en middelen aangeboden." Elke woning heeft afvalcontainers en de ophaalwagens komen op hun routes ook langs de huizen die nooit een bak aan de straat zet ten. De afvalstoffenheffing is in Venray kostendekkend. "Als wij het vastrecht deels afschaffen, dan betekent het dat de andere huishoudens meer moeten beta len. Dat lijkt me niet verstandig", aldus Busser. Het vastrecht daalt komend jaar van 96,36 euro naar 90,12 euro. Het aanbieden van een container wordt iets duurder. Het ledigen van een 140-literbak kost volgend jaar 6,08 euro, dit jaar geldt nog de prijs van 5,96 euro. Donderdag 2 december 2010 - Pagina 3 Historische archieven gemeente naar Venlo De gemeente Venray is maandag begonnen met het verhuizen van haar historische archieven en col lecties naar Venlo. Ruim 700 meter archief wordt tijdelijk tijdens de renovatie van het Venrayse gemeentehuis opgenomen in het gemeentearchief van Venlo. De studiezaal is in de maand decem ber gesloten. In januari 2011 start de omvangrijke renovatie van het gemeentehuis van Venray. De gemeentelijke organisatie verhuist daarom naar een tijdelijk onder komen, waar geen depotruimte aanwezig is voor een veilige en verantwoorde opslag van de his torische archieven en collecties van de gemeente. In het tijdelijke gemeentehuis aan de Westsingel, het oude gebouw van Gilde Oplei dingen, komt een kleine studiezaal met beperkte dienstverlening. Hier staat een deel van de histori sche bibliotheek en bevinden zich allerlei bestanden die voor stam boomonderzoek interessant zijn. Ook kunnen belangstellenden hier terecht met al hun vragen over de historie van Venray en zijn inwo- ners. De originele archiefstukken zijn alleen in te zien in de studie zaal van het gemeentearchief aan de Dokter Blumenkampstraat 1 in Venlo. Vanaf 4 januari 2011 is het archief weer geopend. Tussen 15 december en 22 december verhuizen alle medewerkers van de gemeente naar de Westsingel. Uitzondering is een aantal mede werkers van de gemeentelijke sociale dienst. Zij verkassen naar het gebouw van het UWV aan de St. Jozefweg. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar is het tijdelijke gemeentehuis aan de Westsin gel op de gebruikelijke tijden geopend. De politie heeft maandag avond een man aangehouden op verdenking van betrokken heid bij de moord op de sinds mei 2006 vermiste Marokkaan se jongemannen in Venray. Het gaat om de nu 22-jarige Angelo H. uit Blerick. De Blerickenaar werd in decem ber 2006 ook al door de politie gearresteerd. De politie dacht toen dat dat Angelo H. hand- en spandiensten had verricht in de Venrayse hennepplantage aan de Poststraat in Venray. De man zit vast en wordt verhoord. Karim Fourkour en Fouad Bendella wor den sinds de nacht van woensdag 10 op donderdag 11 mei 2006 vermist. De politie gaat ervan uit dat de twee in die nacht een hennepplantage wilden leegro ven en daarbij door de eigenaren zijn betrapt en doodgeschoten. In het pand aan de Poststraat in Venray vond de politie kort na hun vermissing een bloedspoor. Uit DNA-onderzoek bleek dat dit bloed afkomstig was van de twee vermiste Venraynaren. Een vriend sloeg op de vlucht toen de eige naren met de auto kwamen aanrij den. De volgende dag informeerde hij een broer van Fouad Bendella, die in de loods bloed aantrof en de politie waarschuwde. De poli tie onderzocht na tips in juni 2006 woningen in Arcen en de Duitse plaats Bracht. Daarbij werden de lichamen van de twee echter niet gevonden. De afgelopen maandagavond gearresteerde Angelo H. zat vier jaar geleden tegelijkertijd vast met Lau G. uit het Duitse Bracht, diens zoon Roy en Geert G. uit Sevenum. Zij werden later wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. Lau G. wordt door justitie nog wel als verdachte gezien. Politie en justi tie doen momenteel verder geen mededelingen in dit onderzoek. De familie van de twee verdwenen mannen hoopt dat de aanhouding van een nieuwe verdachte leidt tot de oplossing van de moord zaak. De familie heeft het boek nog niet kunnen sluiten omdat De twee vermiste Venrayna- ren Karim Fourkour (links) en Fouad Bendella. de lichamen van de mannen nooit zijn gevonden. an 10 0478- PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray I In de molen J JrfSïa Sportl Venray 06-5491 www.stok 'Geen detailhandel aan Hoenderstraat' Gemeente houdt half miljoen euro over Verhuizing van start Aanhouding in moordzaak Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3