Young Musicians in de Peel Uit de geschiedenis van Euterpe (9) 'n Ongeluuëfeleke Kersaovend Anemos Arts Ensemble De Graaf pakt uit tijdens feestdagen De held V- Donderdag 2 december 2010 - Pagina 17 PEEL EN MAAS ,v V.- tMs t 7r i ^VT'V ■4 jJi «Al* A rr v; m >§'*r -vv. Luchtmachtbasis De Peel opende vorige week haar deu ren voor de Young Musicians uit de regio. De vijfde editie van Young Musicians Spread Their Wings was een groot succes. Het orkest van de Koninklijke Luchtmacht verzorgde samen met zo'n 260 muzikanten uit de regio een groot concert op Luchtmacht basis de Peel. De deelnemende muzikanten waren afkomstig van de jeugdorkesten uit Venray, Mer- selo, Venlo, Hout-Blerick, Kessel en last but not least het jeugdor kest uit de voormalige gemeente Meerlo-Wanssum. In de afgelo- In Schouwburg Venray kun nen belangstellenden op vrij dag 10, zaterdag 11 en zondag 12 december genieten van het wereldberoemde kerstver haal van Charles Dickens. 'n Ongeluuëfeleke Kersaovend neemt de bezoekers mee in het nachtelijke avontuur van Engelbert Scrooge, de Rooyse Scrooge welteverstaan. Gevangen in een kooi van gie- In de Mariakapel in Hol- thees kunnen belangstellen den op zondag 5 december genieten van het professio nele blaaskwintet het Anemos Arts Ensemble. Het kwintet wordt gevormd wordt door Angela Scheidt op dwarsfluit, Sander Teepen op hobo, Karel Plessers op klarinet, Cleo Simons op hoorn en Lucas Bos op fagot. Dit is het tweede concert in de serie van vier decemberconcerten in de Maria kapel. Het ensemble beschikt over een uitgebreid repertoire, van klassiekers als Mozart, Haydn en Brahms naar Franse muziek pen periode hebben de jongeren intensief gerepeteerd om het pro gramma onder de knie te krijgen. De muzikanten stonden afgelo pen donderdag rond de klok van 8.00 uur klaar om met bussen te vertrekken naar Luchtmachtbasis De Peel. Bij aankomst werden alle muzikanten in groepen verdeeld om een workshop te volgen van de professionals van het orkest van de Koninklijke Luchtmacht. Als amateurmuzikant is dit natuur lijk een leerzame en bijzondere ervaring. Na de lunch namen alle muzikanten plaats op het podium voor de gezamenlijke repetitie; de leden van het orkest van de Koninklijke Luchtmacht zaten tus- righeid en wrok, wordt hij op kerstavond door drie geesten mee gevoerd en maakt kennis met de jongen die hij ooit was en de man die hij zal worden. Alleen vannacht krijgt hij de kans om zijn toekomst te veranderen. 'n Ongeluuëfeleke Kersaovend is een familievoorstel ling waarin het publiek op vele manieren bekende en minder bekende Venrayse locaties, per sonages en woordgrapjes tegen komt. De Commissie Klatergold van Debussy, Ravel en Milhaud tot aan 20e eeuwse muziek van onder meer Carl Nielsen, Samuel Barber en Gustave Holst. Het con cert bevat een aantal klassieke en moderne composities, waarbij in het programma zeker ook inge speeld wordt op de tijd van het jaar, de donkere dagen voor kerst. Het concert begint om 15.30 uur. Het Anemos Arts Ensemble, voorheen bekend onder de naam Brabants Blaaskwintet, bestaat uit musici die deel uitmaken van het Brabants Orkest. Het blazer sensemble stelt zich tot taak de bekendheid van de blaasmuziek in kleine bezetting voor een breder publiek toegankelijk te sen de jonge muzikanten in en ook dat was een bijzondere bele venis. Rond de klok van 15.00 uur kwamen ouders, opa's, oma's en andere familieleden en bekenden van de muzikanten samen met de bestuursleden van de diverse ver enigingen om te genieten van een optreden van dit megaorkest dat onder bezielende leiding stond van dirigent en initiator van deze happening, adjudant Maarten Rijs. Het programma begon met enkele werken voor de slagwer kers. Zij openden met Bas 'n Beat en Slagerij van Kampen. Daarna was het de beurt aan het orkest met nummers als Pearl Harbor, Help de Dokter verzuipt, Hakuna en Schouwburg Venray hebben in samenwerking met regisseur Frans van de Pas alle registers openge trokken om een professionele en memorabele voorstelling neer te zetten, met cast en orkest uit eigen regio. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Reserveren van kaar ten kan via telefoon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl of www.venraysescrooge.nl. Voor meer informatie kijk op www.schouwburgvenray.nl. maken. Zeker voor de vele muzi kanten, die in harmoniekorpsen en fanfares in de regio de instru menten bespelen, die in dit klas sieke blaaskwintet vertegenwoor digd zijn, is dit concert daarom ook een muzikale opsteker. Kaarten zijn te reserveren bij de bekende voorverkoopadres sen in Holthees, de familie Ermers, telefoon (0478)636480, en bij de familie Wijenberg, telefoon (0478)636390. Ook zijn kaarten te reserveren via www.mariakapel. nl. Ook worden er nog kaarten verkocht aan de ingang van de kapel vanaf een half uur voor aan vang van het concert (op=op). Matata, Kom van dat dak af, River Deep Mountain High en Gimme Hope Jo'Anna. Verschillende num mers werden begeleid door zan ger Bart Janssen uit Hout-Blerick en zangeres Lisette Vervoort uit America. Doel van Young Musici ans Spread Their Wings is vooral het stimuleren van de muzikaliteit bij jongeren en tevens de blaas muziek in de regio te promoten en deze doelen zijn zonder meer behaald. Voor de jongeren boven zestien jaar was er nadien nog een afterparty. Op Peel en Maas TV was zaterdag een uitzending te zien over dit muzikale evenement. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl Adelbertvereniging De Adelbert Venray houdt op donderdag 9 december vanaf 20.15 uur de vierde lezing van dit seizoen in het Odapark in Venray. De lezing wordt gegeven door dr.ir. Bram Platel en heeft de titel Diepe breinstimulatie in kaart Gebracht. Platel is werkzaam voor het Duitse Fraunhofer onder zoeksinstituut en werkt hij aan computergestuurde detectie en diagnose voor kanker in het Rad boud ziekenhuis in Nijmegen. De Lezing gaat over het stimuleren van diepgelegen structuren in de hersenen. Een hersenpacemaker wordt steeds vaker gebruikt voor het bestrijden van symptomen van anders lastig te behandelen aandoeningen zoals Parkinson, chronische pijn, tremor en het Gilles de la Tourette syndroom. De chirurgische implantatie van de stimulatie-elektroden is een langdurig en nauwkeurig pro ces waarbij de patiënt bij kennis moet zijn om de resultaten van de ingreep direct te kunnen beoorde len. Met geavanceerde apparatuur worden tijdens het inbrengen van de elektroden de signalen van de hersencellen gemeten. Een kleine afwijking in de plaatsing van de elektrode kan leiden tot onge wenste en soms onvoorspelbare resultaten. Mallemoer Volksmuziekgroep Mallemoer treedt op zondag 12 december op in het kerstprogramma van het Literair Café Venray-regio. De titel is Wel lieve Herderkens en het programma bestaat uit volkse lie deren en melodieën afkomstig uit Nederland, Vlaanderen, Engeland en Ierland. Naast bekende num mers wordt ook enkele nieuwe nummers ten gehore gebracht, zoals Sint Patrick's Cathedral en Hark the harold angels Sing. Mal lemoer bestaat uit zes personen: Gerard Oonk, Charles van Dom melen, Mart Hendriks, Stan Bag- gen, Al Jacobs en Theo Spronk. Het optreden begint om 11.30 uur en vindt plaats in De Witte Hoeve in Venray. Kerstconcert Vocalgroup Hoor's uit Horst verzorgt op zondag 12 december een kerstconcert in het Parkhotel aan de Tienrayseweg in Horst. Aan dit concert werken The Streetsin- gers uit Weert, onder leiding van Noel Seerden, en de Showdrums uit Oirlo, onder leiding van Bart Jeuken, mee. The Streetsingers en de drumband voeren werken uit die de bezoekers in kerst sfeer brengen. Ook Hoor's brengt, onder leiding van Ernst Lamers, nummers uit het uitgebreide kerstrepertoire ten gehore. Na afloop van het concert biedt het Parkhotel de mogelijkheid deel te nemen aan een driegangenbuffet. Opgeven hiervoor is mogelijk tot 6 december via e-mail jolanda@ hoors.nl. Het concert begint om 16.00 uur. Verder verzorgt Hoor's op zaterdag 18 december om 20.00 uur samen met fanfare Ons Genoegen een kerstconcert in de kerk van Oirlo. BiblioNu De e-reader is de nieuwe manier van lezen. BiblioNu houdt zijn bezoekers graag op de hoogte van nieuwe technolo gische ontwikkelingen. Vanaf 1 december zijn e-readers te leen bij BiblioNu, zodat leden in hun eigen omgeving kennis kunnen maken met deze nieuwe manier van lezen. Een e-reader is een handzaam apparaat waarop een voudig digitale informatie kan worden gelezen. Het beeldscherm is scherp en benadert de erva ring van echt drukwerk. Digitale boeken, e-books, kunnen worden aangeschaft via verschillende websites, soms zelfs gratis. Ook kunnen op een e-reader kran ten worden gelezen. Deze zijn te downloaden via de websites van dagbladen. E-readers zijn ver krijgbaar in verschillende forma ten. Benieuwd geworden? Leen een e-reader bij BiblioNu. Vanaf 1 december kunnen leden van 18 jaar en ouder bij de vestigingen Grubbenvorst, Horst en Venray een e-reader lenen om deze thuis uit te proberen. De leentermijn is twee weken. Er wordt een klein bedrag aan leengeld gevraagd en een borg. De borg krijgt men terug als de e-reader weer in cor recte staat wordt ingeleverd. De e-readers zijn gevuld met een aantal e-books in diverse genres. In de vestigingen ligt een e-rea- der ter inzage, zodat klanten ter plekke kennis kunnen maken met het apparaat. Kerstmarkt in Servaashof Er wordt een kerstmarkt gehou den op woensdag 8 december van 13.30 tot 17.00 uur. Er is een groot assortiment aan zelfgemaak te artikelen van onder meer hout, gips, stof, sieraden en kaarten. De bezoekers worden ontvangen door het belevingstheater van het Vincentiushuis en de muzi kale omlijsting is in handen van Ad Haans. Deze kerstmarkt vindt plaats binnen het Intern Activi teiten Centrum aan D'n Herk op Servaashof in Venray en wordt gehouden door Team Recreatie op Locatie van het Intern Activiteiten Centrum van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kunnen bezoekers op zondag 5 december op zolder in de ruimte voor de wisseltentoon stellingen een tentoonstelling bezoeken. De tentoonstelling gaat over de emigratie vanuit Noord Limburg naar Noord-Amerika in de periode van 1870 tot 1935. In die periode vertrokken tenminste 600 mensen uit deze regio. Deze tentoonstelling met de titel Toen wij uit Rotterdam Vertrokken geeft een beeld van deze emigra tie en de emigranten. In het dag lonerhuisje is een tentoonstelling van Schuco miniatuurautomobie len ingericht. De Locht is geopend op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. Carillonbespeling Beiaardier Rosemarie Seun- tiëns gaat op vrijdag 3 december van 19.00 tot 20.00 uur het caril lon van de Grote Kerk in Venray bespelen. De bespeling wordt mogelijk gemaakt door de Stich ting Carillon Venray en staat in het teken van sinterklaas. Deze uit voering behoort tot de reguliere tweemaandelijkse vrijdagavond bespelingen. Het is de bedoeling om met sfeervolle muziek een bijdrage te leveren aan een winke lavond. Kijk voor meer informatie op www.carillon-venray.nl. Zanggroep Vleuts Volk Op de Servaashof in Ven- ray vindt zondag 5 december van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden door zanggroep Vleuts Volk uit Best. Ongeveer tien jaar geleden is Vleuts Volk ontstaan. De groep bestaat momenteel uit een vijftal dames en een zestal heren. De meesten van hen heb ben van oorsprong een binding met de Vleut, een buurtschap van Best. De zanggroep staat onder leiding van Ruud van der Heijden. Vleuts Volk zingt uitslui tend Nederlandstalige liederen die goed in het gehoor liggen en waarvan een aantal zeker mee gezongen kan worden. Van deze liederen heeft een aantal betrek king op Brabant of gebiedsdelen daarvan. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De orga nisatie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restau rant Le Tambourin van de GGZ Noord-en Midden- Limburg. In een serie artikelen over de Koninklijke Harmonie Euterpe een kennismaking met bijzondere muziek, perso nen, foto's en gebeurtenissen uit het 150-jarig bestaan. De onderwerpen waarover wordt geschreven, vindt u terug op de tentoonstelling Van Toe ten en Blazen in het Venrays Museum (www.museumven- ray.nl). In de negende bij drage: Venrays Fanfarekorps, een nieuw muziekgezelschap in 1911. In het begin van de vorige eeuw bestonden er in het dorp twee muziekgezelschappen, Fan fare Euterpe, opgericht in 1860, en Fanfare Sint Caecilia, die in 1899 was opgericht door schutterij Het Zandakker. Euterpe, dat al heel aar dig muziek kon maken, keek een Aan het eind van het jaar 2010 pakt eetcafé De Graaf in Venray nog vier keer uit tij dens de komende feestdagen. Met een classics night, Christ mas diner, sylvesterparty en happy new year party wordt het oude jaar uitgeluid en het nieuwe jaar 2011 feestelijk geopend. De Graaf presenteert op zater dag 18 december een 80's classics night tribute to Alex. Vorig jaar om deze tijd wist Wendy Dakkus van eetcafé De Graaf de Amerikaanse soullegende Alexander O'Neal naar Venray te halen. Een stunt die dit jaar geen vervolg zal krijgen. "Helaas", aldus Wendy, "Want het was een fantastische avond met een echte topartiest. Maar het was vorig jaar een unieke kans om Alexander O'Neal, die toen in Nederland was, naar Venray te halen. Er was die avond echt leven in de brouwerij. Om die herin nering op te halen, staat er op 18 december een night tribute op het programma. Met dj Bert is het stoelen en tafels aan de kant en dansen maar." De 80's classics night tribute to Alex begint om 22.00 uur en de entree is vrij. Op zondag 26 december, tweede kerstdag, krijgt het feest programma een vervolg met een Christmas diner met mede werking van de dj's Goofst'r en Dorush. Ook op deze avond is het swingen geblazen op de housemu ziek van het voormalige duo van House on Wheels. "En om even tuele misverstanden uit de weg te ruimen. Er wordt niet, zoals de naam misschien suggereert, geen beetje op Caecilia neer en claimde de oudste rechten. Maar deze liet zich niet kisten en eiste van het gemeentebestuur dezelfde rech ten als Euterpe. Men maakte aan spraak op subsidie en eiste ook het vrije gebruik van de muziek zaal in de Schoolstraat die in 1895 door Euterpe was gebouwd en enkele jaren later door de gemeen te was overgenomen. Euterpe op zijn beurt betichtte Caecilia van onderkruiperij wat de stemming tussen beide verenigingen er niet beter op maakt. De burgemeester zag dat alles met lede ogen aan en hij deed in 1904 in de gemeente raad de suggestie dat beide vereni gingen zouden gaan fuseren. Dan krijgt Venray een fanfare die klinkt als een en dan hebben beide van zelf dezelfde rechten, zo luidde zijn redenering. Maar de twee fan fares voelden daar niet veel voor. diner geserveerd. Het wordt een gezellige avond met prima muziek van twee dj's. En dansen is ook op deze avond het motto." Ook deze avond begint om 22.00 uur en de entree is opnieuw vrij. Op vrijdag 31 december wordt in eetcafé De Graaf het nieuwe jaar uitgeluid met een feestelijke Sylvesterparty. Vanaf 21.00 uur brengt dj Vra Vra de aanwezigen in de stemming om samen op klokslag twaalf uur te proosten op het nieuwe jaar. De party kost 50 euro per persoon inclusief drank- Nooit kwam Sara Silverstein in aanraking met geweld - of het moest het met geheimen omge ven liefdesleven van haar vader zijn. Tot ze op een herfstdag in het bos oog in oog komt te staan met een verkrachter. Niet lang daarna worden zij en haar familie 's nachts op gewelddadige wijze overvallen in hun huis. Dan doet Sara een gruwelijke ontdekking. Alles wat ze heeft geleerd over goed en kwaad lijkt niet meer te gelden. Er blijft voor Sara niets anders over dan het nemen van een dodelijk besluit. Jessica Dur- lacher (1961) is de auteur van drie ongekende bestsellers: Het Geweten, De dochter en Emoti- con. Tevens publiceerde ze drie novellen: Arthuro d'Alberti, Schrij vers! en Wat gebeurde er met Cathy M? De held is te koop bij Kinderkens bemint elkander, zo sprak pastoor Pascal Schmeitz en zelfs de Ere Beschermheer van Euterpe, niemand minder dan Mgr. Nolens bemoeide zich met de ruziënde muziekgezelschappen. En voor zoveel druk van bovenaf moest men wel zwichten. In 1911 werden de twee fanfares samenge voegd onder de naam Venrays Fan farekorps. De naam werd gebor duurd op het nog vrij nieuwe vaandel van Caecilia en Euterpe leverde de vlaggenstok met de vergulde leeuw in top. Venray was trots op het grote gezelschap van meer dan 60 muzikanten, maar de vrede was niet van lange duur. Meer daarover kunt u lezen in het boek over de geschiedenis van Euterpe dat in september 2010 verschenen is, met dezelfde titel als de tentoonstelling: Van Toeten en Blazen (27,50 euro). jes, hapjes en live muziek met een knipoog naar de Caribbean. Om de feestelijke afsluiting van het jaar bij te wonen, is reservering nodig, telefoon (0478)511330. Na een kort nachtje slapen, barst op nieuwjaarsdag, zaterdag 1 januari, om 14.00 uur weer het feest los in eetcafé De Graaf met een Happy New Year party. Verschillende dj's brengen de stemming er in en als special act geeft Venraynaar Ramon Barents de nieuwjaarsborrel extra cachet. De eerste party in het nieuwe jaar bij De Graaf is gratis toegankelijk. boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 24,90 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Kunst Cultuur v i. v ^..^5 vrSJL, 1 i; i ,;v.. - L

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17